Umowa zlecenie do 26. roku życia jest bardzo opłacalna. W związku z tym jej popularność znacznie rośnie, podobnie jak częstotliwość stosowania innych umów cywilnoprawnych. Podlegają one pod Kodeks cywilny, a nie pod Kodeks pracy. Dowiedz się więcej na ten temat.
Umowa zlecenie do 26. roku życia jest korzystna dla zatrudniającego. Przede wszystkim to bardzo elastyczna forma zatrudnienia. Zleceniobiorca nie jest podległy pod zleceniodawcę w tak dużym stopniu, jak pracownik pod pracodawcę na umowie o pracę. Zleceniodawca nie musi przestrzegać obowiązków, które obowiązują pracodawcę. Nie musi również prowadzić dokumentacji pracowniczej. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Umowa zlecenie do 26. roku życia
Umowa zlecenie do 26. roku życia zazwyczaj wykorzystywana jest w przypadku zatrudnienia studentów. Jednak dla zleceniobiorcy nie jest to aż tak korzystna opcja, jak dla zleceniodawcy. Obserwując współczesny rynek pracy, ciężko nie dojść do wniosku, że umowa zlecenie jest nadużywana. Z łatwością można znaleźć przypadki, w których to osoba zatrudniająca proponuje umowę zlecenia, w momencie gdy zatrudnienie spełniałoby wszystkie wymogi umowy o pracę. Pamiętaj o tym, że jeżeli pracodawca wymusza umowę zlecenie, aby uniknąć kosztów związanych z umową o pracę, to postępuje niezgodnie z prawem.
Umowa zlecenie do 26. roku życia – różnica względem umowy o pracę
Umowa zlecenie do 26. roku życia stosowana jest bardzo często. Niestety osoba zatrudniona w takiej formie nie podlega pod Kodeks pracy. W związku z tym prawo pracy jej nie obowiązuje. Nie ma więc możliwości otrzymania urlopu wypoczynkowego. Umowa zlecenie nie pozwala również na skorzystanie z prawa do dodatkowo płatnych nadgodzin. Takich różnic jest znacznie więcej. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają znacznie większe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Dodatkowo w przypadku zwolnienia przysługuje im okres wypowiedzenia.
Cechy umowy zlecenie
Nie oznacza to jednak, że umowa zlecenie jest skrajnie nieuczciwa. Jest to umowa, która została po prostu stworzona w innym celu niż umowa o pracę. Jest to obecnie najpopularniejsza forma zatrudnienia i zawiera się ją zawsze na czas określony. Jej przedmiotem są konkretne usługi, które zleceniobiorca będzie świadczył wobec zleceniodawcy. W przypadku tej umowy istotne jest wykonanie danej czynności w sposób staranny, a nie sam efekt takiego działania. Tym właśnie umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło.
Co oferuje umowa zlecenie?
Umowa zlecenie do 26. roku życia daje również wiele możliwości. Zapewnia na przykład dużą swobodę. Zleceniobiorca nie podlega pod zleceniodawcę w zakresie organizowania pracy. Oznacza to, że teoretycznie nie ma określonego miejsca pracy oraz godzin wykonywania konkretnych czynności. Tego rodzaju ramy narzuca dopiero umowa o pracę. Zlecający pracę nie jest tym samym co pracodawca, nie ma on władzy kierowniczej nad osobą, która podejmuje się wykonywania danej czynności. Wciąż istnieje jednak prawny obowiązek przestrzegania minimalnej stawki godzinowej. Zleceniodawca nie może zaniżać wynagrodzenia.
Umowa zlecenie dla studentów do 26. roku życia
Osoby poniżej 26. roku życia zatrudnione na umowę zlecenie mogą zostać zwolnione z PIT. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego ta umowa jest tak popularna wśród młodych ludzi. Taki efekt można otrzymać po złożeniu oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT. Dodatkowo na umowie zlecenie to zleceniobiorca decyduje o tym, czy chce uczestniczyć w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym. Oznacza to, że osoby, które mają mniej niż 26 lat, mogą zrezygnować z części świadczeń, co przekłada się na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia netto.
PIT dla młodych
PIT dla młodych funkcjonuje od września 2019. Jest to zwolnienie z podatku dochodowego osób w wieku do 26. roku życia. Dotyczy on zarówno umowy zlecenie, jak i umowę o pracę. Czynnikiem decydującym o możliwości zastosowania jest data urodzenia. Konkretna umowa jest nieopodatkowana do momentu, aż zleceniobiorca ukończy 26 lat.
Co zawiera umowa zlecenie?
Forma umowy zlecenie nie jest dokładnie ustalona. Przeważnie jest ona zawierana w formie pisemnej w dwóch kopiach. Każda strona umowy otrzymuje swój egzemplarz, który powinna przechowywać. Umowa zawiera wiele informacji dotyczących warunków współpracy. Należy dokładnie określić przedmiot zlecenia, czyli działania, które zleceniobiorca będzie musiał wykonywać. W umowie koniecznie musi znaleźć się również wysokość wynagrodzenia. Z uwagi na to, że umowa zlecenie jest zawierana na czas określony, to powinno się określić datę jej rozpoczęcia oraz wygaśnięcia.
Dla kogo umowa jest korzystna?
Umowa zlecenie do 26. roku życia jest korzystna przede wszystkim dla zleceniodawcy. Przedsiębiorca w ten sposób może uniknąć konieczności przestrzegania pewnych praw. Zleceniobiorcy nie przysługuje dla przykładu urlop. Oznacza to, że zleceniodawca nie musi przejmować się kosztami, które są z tym związane. Zleceniobiorca również ma swoje prawa. W przypadku, gdy realizacja zlecenia jest związana z określonymi kosztami, to może on wystąpić do zleceniodawcy o zaliczkę na ich realizację.
Zalety umowy zlecenie
Umowa zlecenie w niektórych przypadkach może być bardzo korzystna dla obu stron. Szczególnie często korzystają z niej studenci do 26. roku życia, ponieważ nie płacą wówczas składek ZUS. Oznacza to, że mogą cieszyć się większym wynagrodzeniem „na rękę”. Tego rodzaju umowa może być bardzo swobodnie zawierana oraz rozwiązywana. Dzięki temu zleceniobiorca może płynnie zmieniać zatrudnienie, jeżeli znajdzie bardziej satysfakcjonującą go ofertę. Co więcej, zleceniobiorca może również otrzymać pewnego rodzaju świadczenia. Należą się one mu np. w przypadku podróży służbowej.
Wady umowy zlecenie
Ta sama umowa niesie ze sobą sporo wad. Zleceniobiorca, który wyrządzi szkody pracodawcy lub osobie trzeciej, odpowiada w takim wypadku całym swoim prywatnym majątkiem. W większości umowy zlecenie nie zawierają okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że mogą zostać natychmiastowo rozwiązane. Jest to często niekorzystne zarówno dla zleceniobiorcy, jak i zleceniodawcy. Umowa zlecenie może być również spisana pomiędzy stronami, które decydują się na nieodpłatne świadczenie usług. Jeżeli jednak nie jest to podkreślone w treści umowy, to za pracę przysługuje wynagrodzenie.
Czy umowa zlecenie zawsze jest umową zlecenie?
Okazuje się jednak, że umowa, która określona jest mianem umowy zlecenie, nie zawsze jest nią w istocie. Wiele osób decyduje się na podpisanie umowy, która spełnia normy przyjęte dla umowy o pracę. Mowa przede wszystkim o takich czynnikach, jak ustalony przez pracodawcę czas pracy oraz jej miejsce. Jeżeli dana umowa bardziej kwalifikuje się jako umowa o pracę, czyli zawiera więcej jej elementów, to za taką powinna zostać uznana. Jeżeli natomiast elementy umowy o pracę i umowy zlecenie występują w równej ilości, to decydującą rolę odgrywają intencje obu stron umowy.
Jakie są cechy umowy o pracę?
Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz rozpoznać, czy dana umowa zawiera cechy charakterystyczne dla umowy o pracę? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku umowy zlecenie zleceniobiorca nie jest ściśle podporządkowany pod zleceniodawcę. Oznacza to, że nie ma konieczności podporządkowania się poleceniom zleceniodawcy oraz osób, które są przez niego zatrudnione. Podobnie ma się sprawa z miejscem oraz ramami czasowymi. Zleceniobiorca nie ma obowiązku wykonywać danej czynności na określonych przez drugą stronę warunkach. Taki zapis zawierają umowy o pracę.
Każdy pracownik chce doprowadzić do maksymalizacji przychodu. W roku 2022 osoby posiadające status ucznia mogą wykorzystać zniżkę podatkową. Jeżeli chcesz sprawdzić, jak wygląda kwestia w twoim wypadku, możesz wykorzystać ogólnodostępne kalkulatory wynagrodzenia. Pokazują one, jaką składkę musisz odprowadzić na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne oraz podatek dochodowy. Wynagrodzenie brutto może wydawać się atrakcyjne w momencie, gdy obowiązuje zerowy PIT.