Aktualności

Ulga na start – dla kogo jest przeznaczona i co obejmuje

1 minut(y) czytania

Osoby, które zamierzają otworzyć działalność gospodarczą mogą liczyć na pomoc w postaci tzw. ulgi na start. Wsparcie obowiązuje przez pół roku od momentu rozpoczęcia działalności i zwalnia z płacenia składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe). Komu przysługuje ulga i jakie konsekwencje za sobą niesie?

Ulga na start to zapomoga, dzięki której przedsiębiorca nie musi przez pierwsze sześć miesięcy od uruchomienia działalności opłacać składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Osoba zamierzająca skorzystać z takiej opcji zmuszona jest do 10. dnia następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczeń powinna złożyć do ZUS deklarację ZUS DRA i zapłacić składkę. Warto podkreślić, że ulga nie obejmuje zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie koszt składki z uwzględnieniem najniższej podstawy wynosi 381,81 zł miesięcznie.

Komu przysługuje ulga na start

Ze świadczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • są osobami fizycznymi (prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych);
  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie, co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowali na etacie w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności;
  • nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Ulga na start może okazać się pomocnym narzędziem, aczkolwiek nie jest pozbawione wad. Należy pamiętać, że w przypadku choroby w okresie obowiązywania wsparcia, przedsiębiorca nie może liczyć na zasiłek: chorobowy, macierzyński i opiekuńczy oraz jest pozbawiony świadczenia rehabilitacyjnego.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *