SWIFT to skrótowiec, który jest znany głównie ekonomistom i przedsiębiorcom prowadzącym działalność biznesową na zagranicznych rynkach. Tymczasem oznaczenie to jest bardzo ważne z punktu widzenia międzykrajowych przelewów bankowych. Sprawdź, z jakiego powodu!
Polska gospodarka jest silnie zglobalizowana, a ożywiona wymiana z zagranicą stanowi jej naturalny element. Taki stan rzeczy sprawia, że konieczne jest korzystanie z międzynarodowego systemu, który zapewnia sprawny przepływ kapitału pomiędzy różnymi państwami. Takie rozwiązanie jest określane jako SWIFT. Sprawdź, jakie ma znaczenie dla gospodarki, także w globalnej perspektywie.
Kod SWIFT – co to właściwie jest?
SWIFT to akronim pochodzący od nazwy grupy utworzonej w latach 70. XX wieku. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej to polskie tłumaczenie oryginału anglojęzycznego, czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (pogrubiamy litery, od których pochodzi skrótowiec).
Kody SWIFT dla polskich banków – lista
Poniżej przedstawiamy kody SWIFT dla wybranych polskich instytucji bankowych:
- CRÉDIT AGRICOLE – AGRIPLPR;
- BNP PARIBAS – PPABPLPK;
- Bank Handlowy (Citi Handlowy) – CITIPLPX;
- BIC / SWIFT Bank Millenium – BIGBPLPW;
- BPH – BPHKPLPK;
- PKO BP – BPKOPLPW;
- Bank Pekao SA – PKOPPLPW;
- Raiffeisen Bank Polska – RCBWPLPW;
- Bank Ochrony Środowiska – EBOSPLPW;
- BIC / SWIFT Bank Pocztowy – POCZPLP4;
- Deutsche Bank Polska – DEUTPLPK;
- ING Bank Śląski – INGBPLPW.
Jak długo trwa przelew zagraniczny z kodem SWIFT?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ klienci korzystający z nowoczesnej bankowości mają do wyboru kilka wariantów, jeśli chodzi o płatności zagraniczne. W przypadku standardowego przelewu z użyciem kodu SWIFT czas realizacji złożonej dyspozycji wynosi trzy dni robocze od dnia, w którym zlecono wykonanie przelewu.
Jak widać, jest to dość długi okres, dlatego przedsiębiorcy mają możliwość użycia bardziej dostosowanych do ich potrzeb opcji. Możliwe jest zatem skorzystanie z przelewu SWIFT, który pozwala na przelanie środków następnego lub nawet tego samego dnia.
Możliwość wykonania ekspresowego przelewu to z pewnością ciekawe rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z komfortem wzrasta również koszt usługi. W porównaniu z wariantem standardowym opłata może być nawet kilka razy wyższa.
Jak zbudowany jest kod bankowy SWIFT?
To, w jaki sposób kod jest zbudowany dla każdej instytucji, zostało ściśle określone. SWIFT to oznaczenie składające się z ośmiu lub jedenastu znaków. W Polsce częściej stosuje się wariant ośmiu symboli. Poszczególne litery lub cyfry – trzeba bowiem pamiętać, że kod to oznaczenie alfanumeryczne – nie są wybierane przypadkowo. Struktura tego kodu jest następująca:
- cztery pierwsze symbole wskazują, jaka konkretnie instytucja finansowa jest posiadaczem oznaczenia SWIFT;
- dwa kolejne symbole odnoszą się do kraju, w którym działa dany podmiot. CA oznacza Kanadę, FR Francję, zaś PL – Polskę;
- dwa następne znaki to uściślenie lokalizacji danej instytucji.
Oprócz tego czasem stosuje się także trzy dodatkowe symbole. Mają one charakter opcjonalny i precyzują, czy mamy do czynienia z filią instytucji finansowej.
Dlaczego SWIFT jest ważny dla gospodarki?
Choć czasem niedoceniany, system SWIFT pełni niezwykle ważną funkcję z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki uczestniczącej w wymianie światowej. Wyłączenie z systemu SWIFT może poważnie utrudnić podmiotom w danym kraju prowadzenie działalności handlowej na skalę międzynarodową. Taki stan rzeczy oznacza, że groźba wyłączenia jest czasem wykorzystywana jako instrument polityki międzynarodowej.
Dobrym przykładem jest odcięcie z systemu Rosji. Takie działanie miało na celu ukaranie agresora w związku z napaścią, jaką państwo to dokonało w lutym 2022 roku na Ukrainę. Odcięcie od SWIFT okazało się jednym z elementów polityki sankcyjnej wobec Rosji.
- mBank SWIFT – co warto wiedzieć na ten temat?
- SWIFT Santander Bank Polska – dlaczego jest potrzebny?
- ING SWIFT – co warto wiedzieć na ten temat?
- SWIFT PKO BP. Jakie ma znaczenie?