W ostatnich latach produkcja kontraktowa zyskuje na popularności, zarówno w Polsce jak i na rynkach zagranicznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest produkcja kontraktowa, poznasz jej zalety, a także etapy procesu produkcji kontraktowej.
Czym jest produkcja kontraktowa
Produkcja kontraktowa polega głównie na wykonywaniu usług produkcyjnych na zlecenie danej firmy. Jest to produkcja coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce ale też na całym świecie. Produkcja kontraktowa pozwala na wytwarzanie produktów dla firm, które nie posiadają własnej hali produkcyjnej oraz sprzętu. Obejmuje outsourcing procesu produkcyjnego produktu oraz zapewnia wyspecjalizowaną techniczną wiedzę.
W tym modelu biznesowym firma, która zamawia produkt zwraca się do producenta kontraktowego ze swoim pomysłem, projektem lub daną formułą. Uzgadniają wtedy warunki i zakres współpracy a następnie producent przechodzi do wytwarzania towaru i deklaruje się, że odda finalny produkt w wyznaczonym czasie. Firma, która chce wprowadzić konkretny produkt na rynek musi ustalić czego dokładnie oczekuje od producenta i w jakim czasie. Warto zapoznać się wcześniej z ofertą danego producenta.
Sprawdź: produkcja kontraktowa suplementów diety – CHC Curtis
Zalety produkcji kontraktowej
Produkcja kontraktowa przynosi wiele korzyści. Często wykorzystują ją małe firmy i przedsiębiorstwa, które zaczynają działalność. Do głównych zalet produkcji kontraktowej można zaliczyć między innymi:
- Zwiększona wiedza techniczna na temat produkcji i produktu,
- Wczesne wykrywanie zagrożeń i usterek w projekcie, które mogą się zdarzyć,
- Zaoszczędzenie na kosztach, zlecając produkcję innej firmie bez konieczności poświęcania zasobów własnych,
- Maksymalizacja zysku oraz zaoszczędzenie czasu i pieniędzy,
- Producenci kontraktowi obsługują projekt od początku do końca w całym łańcuchu dostaw,
- Firma nie musi być ekspertem danego produktu, ponieważ może to zlecić wybranemu producentowi kontraktowemu, który posiada specjalistów w danej dziedzinie,
- Łatwiejsze zarządzanie budżetem.
Firma może korzystać z wiedzy kompetencji i umiejętności producenta. Nie musi wtedy zatrudniać dodatkowych osób do swojej firmy. Producenci kontraktowi posiadają własną kontrolę jakości dzięki czemu produkty będą spełniać wszystkie normy i wytyczne europejskie. Jeśli przekaże się produkcję firmie zewnętrznej można bardziej skupić się na innych elementach strategicznych w firmie na przykład na reklamie, zarządzaniu lub rozszerzeniu portfolio oferowanych usług.
Dlaczego warto skorzystać z produkcji kontraktowej
Warto skorzystać z produkcji kontraktowej głównie dlatego, że producent zobowiązany jest do wytwarzania towarów według naszego projektu na uzgodnionym poziomie jakości. Posiada również narzędzia i sprzęt, który jest wymagany przy danej produkcji, więc nie musimy dodatkowo inwestować w zakup kosztownej hali produkcyjnej. Producent z którym podpisujemy produkcję kontaktową ma wieloletnie doświadczenie i wyspecjalizowany w danej dziedzinie zespół.
Przy pomocy produkcji kontraktowej projekt, produkcja i inne procesy znajdują się w jednym obiekcie w rękach partnera. Zmniejsza to wydatki, czas realizacji i ogólne koszty produkcji. Niewątpliwa zaletą produkcji kontraktowej jest to, że firma nie musi rozwijać kompetencji produkcyjnych u siebie. Nie musi wtedy mieć wyznaczonego miejsca do produkcji, kompletować parku maszynowego oraz zatrudniać wykwalifikowanych specjalistów którzy będą znać się na danym towarze.
Koszty produkcji kontraktowej
Dzięki produkcji kontraktowej możemy zaoszczędzić zasoby finansowe, czasowe oraz ludzkie. Nie musimy ponosić kosztów zakupu sprzętu do produkcji, zaoszczędzimy sporo czasu na zapoznanie się z danym produktem oraz nie musimy zatrudniać dodatkowych osób, które miałyby w tej produkcji uczestniczyć.
Produkcja kontraktowa zapewnia nam optymalizację biznesu i kosztów produkcji. Współpracując z jednym zaufanym producentem możemy starać się na przykład o lepszą ofertę. Produkcja kontraktowa pozwala zaoszczędzić koszty, wytwarzając konkretny produkt po niższej cenie niż kosztowałoby to gdybyśmy zdecydowali się sami podjąć cały proces produkcyjny. Dodatkowy czas i środki finansowe możemy wtedy inwestować w rozwój firmy i dalsze projekty.
- Cykl życia produktu – czym jest i jakie fazy się na niego składają?
- FMEA – na czym polega analiza FMEA rodzajów i skutków możliwych błędów?
- Backlog – czym jest i jakie jego rodzaje wyróżniamy? Podstawowe informacje
- Kanały dystrybucji w sprzedaży i jak wpływają na proces logistyczny w biznesie
- Metoda lean startup