Zmiany 2022

Polski Ład – wynajem mieszkania w 2022. Zmiany dla wynajmujących mieszkania. Poznaj nowe zasady wynajmowania


Ocena

Jest jeden, ważny obszar, który reguluje Polski Ład – wynajem mieszkania. Aspekty, które doprecyzowuje, to m.in. amortyzacja czy rezygnacja z możliwości opodatkowania najmu wg skali podatkowej. Dowiedz się więcej!

Trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów, które reguluje Polski Ład. Wynajem mieszkania będzie mógł być opodatkowany wyłącznie przez ryczałt. W efekcie osoby wykorzystujące nieruchomość w ramach wynajmu zaczną płacić więcej lub powstanie szara strefa, gdzie rozliczenia będą dokonywane gotówką bez dowodu. Prawdopodobnie uderzy to w tych, którzy wynajmują mieszkanie i nie mają funduszy, żeby zakupić własne. 

Polski Ład a najem prywatny mieszkania – kontrowersje

Od początku 2022 ma obowiązywać Polski Ład. Wynajem mieszkania jest jednym z sektorów, które czekają zmiany. Warto tutaj zauważyć, że są tak znaczące, że dotknęły nie tylko przedsiębiorców, którzy praktycznie co roku spotykają się z wieloma utrudnieniami w prowadzeniu działalności, ale i zwykłych pracowników, których do tej pory niewiele obchodziły kwestie związane z rozliczaniem się z Urzędem Skarbowym.

Jako dowód tego można wskazać, choćby ostatnie wydarzenia, które wzbudziły publiczną dyskusję, czyli znacznie niższe wynagrodzenia policjantów czy nauczycieli. Miało to związek z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku i koniecznością złożenia formularza PIT-2, o którego istnieniu nie wiedziała większość z zatrudnionych. Z tego powodu wiele osób odbierze brakujące pieniądze z wypłaty dopiero za rok, co w kontekście rosnącej inflacji nie jest pocieszającą informacją.

Polski Ład – wynajem mieszkania będzie się opłacać ?

Wracając jednak do zagadnienia wynajmu mieszkania, warto wyszczególnić, jakie zmiany pojawią się 1 stycznia 2022 roku. Czy spowodują wzrost cen za najem? Jak im skutecznie przeciwdziałać?

Wśród 30 zmian wprowadzonych przez Polski Ład jest jedna, która powinna zainteresować właścicieli nieruchomości, a także osoby wynajmujące. Mówi się o niej stosunkowo mało, dlatego warto powiedzieć o niej nieco więcej.

Mieszkania są nabywane w celach inwestycyjnych od dekad, jednak dopiero aktualny rząd zdecydował się na to, żeby opłaty związane z wykupieniem czy posiadaniem nieruchomości były wyższe i w większym stopniu zasilały kasę Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów argumentuje decyzję tym, że dużo mieszkań jest nabywanych w celach inwestycyjnych, by generować wysokie przychody z udostępniania nieruchomości, a nawet z pobudek spekulacyjnych.

Nieruchomość jako lokata będzie mniej opłacalna

Rząd chciałby również „zajrzeć do kieszeni” tych, którzy posiadają pewne nadwyżki gotówkowe i zdecydowali się – ze względu na inflację czy niskie stopy procentowe na rynku – zainwestować je w kupno domu czy innego obiektu po to, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości.

Jak prezentował się rok gospodarczy 2021? Czy forma opodatkowania nieruchomości była dogodna?

Żeby lepiej to opisać, warto posłużyć się przykładem. Orientacyjna wartość, jaką będzie w nim miała nieruchomość, to 500 000 zł. W momencie, kiedy mieszkanie ma ponad 5 lat, forma opodatkowania to indywidualna składka amortyzacji. Dzięki temu można je amortyzować nawet na poziomie 10% rocznie. To kwota 50 000 złotych. W takim przypadku amortyzacja miesięczna wynosi 4,166 złotych. 

Dodatkowo, jeżeli osoba będąca w posiadaniu obiektu będzie dokonywała comiesięcznego rozliczenia w wysokości, maksymalnie nieco poniżej 4,166 złotych miesięcznie, nie będzie trzeba regulować opodatkowania najmu. Wtakim przypadku przychody będą niższe niż koszty.

Sposoby opodatkowania najmu w 2021 r. były bardziej korzystne

Podsumowując, w takiej sytuacji podnajmowanie mieszkania jest całkowicie legalnie opodatkowane. Właściciel dokonuje regularnych opłat i rozlicza się z Urzędem Skarbowym, wystawia faktury czy wydaje dowody zapłaty najemcy, Dzięki temu praktycznie nie ma mowy o płaceniu podatku dochodowego. Gdyby dochód się pojawił, wysokość opodatkowania wynosiłaby 17% lub 32%.

Jeżeli po 6 latach właściciel decyduje się zakończyć wynajem mieszkania i chce je sprzedać, dokona transakcji za wyższą kwotę – ze względu na wzrosty cen nieruchomości, ta posiadana będzie więcej warta. Może to być suma, na przykład 700 000 złotych. Jeżeli ktoś sprzedał takie mieszkanie, nie musiał myśleć o podatku dochodowym od osób prawnych. Nawet pomimo tego, że w praktyce zarobił pieniądze – różnicę pomiędzy 500 tys. a 700 tys. złotych. Działo się tak w momencie, kiedy lokale mieszkalne były sprzedawane po upływie 5 lat od chwili nabycia. 

Dzięki temu, kupując nieruchomości o charakterze mieszkalnym – co najmniej 5-letnie, można było je amortyzować stawką preferencyjną. Jeżeli było młodsze, to stawką na poziomie 0,5% rocznie. Następnie wystawiano faktury i legalnie rozliczano się z Urzędem Skarbowym. Potem można było spokojnie sprzedać obiekt i nie trzeba było odprowadzać opodatkowania przychodów.

Polski Ład w 2022 roku – jak trzeba będzie się rozliczać?

Jeżeli element projektu Polski Ład – wynajem mieszkania, nieruchomości, zacznie obowiązywać w takiej formie, w jakiej zapowiedział go ustawodawca, to najem prywatny stanie się mniej opłacalny. Główną wadą jest to, że nie będzie można go opodatkować skalą podatkową. Nie będzie można obliczać dochodu, odejmując koszty od przychodów. Nie będzie to po prostu możliwe. Jedyną opcją ma być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Co więcej, od 2022 roku nie będzie możliwości amortyzacji. Warto zauważyć, że ryczałt będzie płacony wyłącznie od przychodu. Z tego powodu, jeżeli przychód będzie wynosił 4 tys., to trzeba będzie od niego odliczyć podatek w wysokości 8,5 %, czyli 340 złotych miesięcznie. 

Sumując, jest to kwota opiewająca na 4080 złotych rocznie.

W momencie, gdy właściciel będzie prowadził legalny wynajem mieszkania i opodatkowywał je w odpowiedni sposób, to zapłaci o 4080 złotych – kwota na wybranym przykładzie – więcej w porównaniu do 2021 roku. Biorąc pod uwagę te kwestie, można stwierdzić, żewprowadzone zmiany nie są korzystne.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news