Polski Ład. Przedsiębiorcy zdecydowanie sprzeciwiają się zmianom, które miałyby ich dotyczyć w ramach programu PiS. Regulacje dotyczą podatku liniowego. Rząd proponuje wzrost opodatkowania z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Według rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, Adama Abramowicza stosowną petycję podpisało ponad 42 tys. osób.
Polski Ład – przedsiębiorcy nie zgadzają się na wzrost podatku liniowego
Ponad 42 tys. przedsiębiorców sprzeciwiło się regulacjom, które miałyby obowiązywać w Polskim Ładzie. Zdaniem Adama Abramowicza przepisy zawarte w autorskim programie PiS nie mogą być wprowadzone kosztem polskich firm. Kością niezgody jest sugerowana zmiana dotycząca wzrostu podatku liniowego z 19% do 28%. Uwzględniając dane z 2019 r. w takiej sytuacji znalazłoby się ok. 700 tys. przedsiębiorstw.
Polski Ład – przedsiębiorcy zmagają się ze skutkami lockdownu
Abramowicz zaznacza, że tak duży wzrost podatku liniowego mocno przyczyni się do znacznego zahamowania rozwoju polskich firm. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw ocenił także, że panujące okoliczności dodatkowo nie sprzyjają takiej zmianie. W jego ocenie właściciele spółek nadal zmagają się ze stratami finansowymi spowodowanymi przez lockdown co przy zwiększonych opłatach prowadzenia działalności gospodarczej może pogłębić kryzys.
Petycję można podpisać pod adresem https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do 30 sierpnia 2021 r.
- Najmniejsze firmy przewozowe odetchnęły z ulgą. Od teraz będą mogły zabierać więcej pasażerów
- Polski Ład. Liczne zmiany, które przyczynią się do największej podwyżki podatków w historii dla przedsiębiorców
- Przeciętne wynagrodzenie w listopadzie przekroczyło 6 tys. zł. Niemal 10-procentowy wzrost w ujęciu rocznym
- Mikroprzedsiębiorstwa z mniejszymi szansami na kredyt. Krajowy Rejestr Długów przedstawił wyniki badań
- 68% MŚP jest gotowych na wprowadzenie lockdownu. Handel nie obawia się obostrzeń, transport wręcz przeciwnie