Aktualności

Najmniejsze firmy przewozowe odetchnęły z ulgą. Od teraz będą mogły zabierać więcej pasażerów

1 minut(y) czytania

Od 15 maja rząd rozluźnił restrykcje w kwestii transportu publicznego. Niestety obostrzenia nadal uderzały najmocniej w mniejsze firmy przewozowe oferujące transport od 7 do 9 osób (łącznie z kierowcą), które nadal mogły zapełniać swoje pojazdy zaledwie w połowie. Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adama Abramowicza Ministerstwo Zdrowia zniosło ten limit. Od teraz mniejsze busy mogą przewozić tyle osób ile udostępniają miejsc siedzących.

Mimo luzowania obostrzeń w komunikacji zbiorowej skutki pandemii wciąż odczuwały małe przedsiębiorstwa przewozowe. Kierowca w sytuacji jeśli miał do dyspozycji 9 miejsc siedzących, mógł zabrać maksymalnie 5 pasażerów. Do panujących ograniczeń krytycznie podszedł Adam Abramowicz. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie skierowanym do Ministerstwa Zdrowia napisał:

„Najmniejsi przewoźnicy są zmuszani do przewożenia kilku osób podczas, gdy większe podmioty w ramach jednego przejazdu mogą przewozić zdecydowanie większą liczbę osób. Stan taki należy ocenić negatywnie”.

Abramowicz wspomniał także o konsekwencjach jakie dotkną nie tylko przedsiębiorstwa, ale także budżet państwa jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie:

„Nie można zapominać o ekonomicznych skutkach ograniczeń. Straty, jakie każdego dnia ponoszą polscy przedsiębiorcy, odbijają się na sytuacji budżetu państwa, nie tylko przez zmniejszenie wpływów podatkowych, ale też zwiększenie wydatków”.

Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do argumentacji Abramowicza i w związku z tym unieważniło panujące ograniczenia. Obecnie wszystkie dostępne miejsca siedzące w busach mogą zostać zajęte przez pasażerów.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *