Aktualności

Mikroprzedsiębiorstwa z mniejszymi szansami na kredyt. Krajowy Rejestr Długów przedstawił wyniki badań

1 minut(y) czytania

Krajowy Rejestr Długów we współpracy z firmą faktoringową Narodowy Fundusz Gwarancyjny przedstawił wyniki badań, z których wynika, że w 2020 roku o kredyt w banku ubiegało się 43% firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 12% z nich otrzymało odmowę. Co ciekawe wnioski o kredyt składane przez właścicieli mikroprzedsiębiorstw zostały odrzucone aż dziesięć razy częściej niż w przypadku średnich firm.

Obie instytucje są autorami badań „Płatności i finasowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii”. Według danych w poprzednim roku 43,4% firm złożyło wniosek o kredyt w banku. Uwzględniając jedynie średnie przedsiębiorstwa na taki krok zdecydowała się niemal połowa z nich (48,8%), zaś w przypadku mikroprzedsiębiorstw było to 35,3%:

„Mikrofirmy generalnie unikają kredytów. Po pierwsze z obawy o to, że nie będą w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, a po drugie, częściej niż większe firmy spotykają się z odmową ze strony banku” – skomentował dane prezes NFG, Dariusz Szkaradek, który dodał:

„Tylko 2,5 proc. wnioskujących przedsiębiorstw średnich otrzymało negatywną decyzję z banku, a w mikrofirmach było to 25,4 proc., czyli jedna czwarta występujących o kredyt”.

Dlaczego mikrofirmy mają mniejsze szanse na kredyt

Wpływ na taką dysproporcje mają bardziej restrykcyjne kryteria zastosowane przez banki wobec najmniejszych firm. Według nich takie przedsiębiorstwa zwiększają ryzyko kredytowe. Do najczęstszych przyczyn odmowy zalicza się: nieregularny przychód firmy (42,3 proc.), branża przedsiębiorcy została uznana przez bank za ryzykowną (38,5 proc.) lub brak zdolności kredytowej (30,8 proc.).

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *