Podatki

Podatek w Norwegii – poznaj norweski system podatkowy i obowiązujące stawki podatku dochodowego i VAT!


3/5 - (1 vote)

System podatkowy w Norwegii nie jest skomplikowany. Jeśli zamierzasz podjąć pracę w Norwegii, zdecydowanie powinieneś dowiedzieć się nieco więcej o systemie obowiązującym w tym kraju!

Wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą w Norwegii lub podejmujące tam pracę są zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego. Konkretny próg podatkowy i kwota do zapłaty jest wyliczana na podstawie otrzymanego dochodu. Zastanawiasz się, czym różni się podatek w Norwegii od systemu w Polsce? Ile wynoszą progi podatkowe? Jak rozliczać się w obcym kraju? Płacisz podatek w Norwegii? Sprawdź, ile cię wyniesie!

Podatek w Norwegii – jak wygląda ten system?

Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Czas na wykonanie rocznego rozliczenia podatku w Norwegii jest taki sam, jak w Polsce, czyli podatnicy mają czas do końca kwietnia. Warto dowiedzieć się, czy przysługują ci jakieś ulgi podatkowe, zanim zdecydujesz się wysłać deklarację do Urzędu. Norwegia oferuje wiele ulg i odliczeń, z których mogą korzystać nie tylko obywatele Norwegii, więc zdecydowanie warto się zainteresować tą kwestią. Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy w tym zakresie, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby nie popełnić żadnego błędu. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Norwegii musi płacić 22% podatku dochodowego, do tego dochodzi również 11,4% składki na ubezpieczenie społeczne. To podstawowe koszty, z którymi musisz się liczyć, planując założenie działalności w tym kraju.

Podatek dochodowy w Norwegii w 2021 roku

Podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, który jest wyliczany na podstawie dochodu i osiągniętego progu podatkowego. W roku 2021 progi podatkowe były następujące:

 • do 184 800 NOK stawka wynosiła 22%;
 • od 184 800 do 260 100 NOK + 1,7%;
 • od 260 100 NOK do 651 250 NOK + 4%;
 • od 651 250 NOK do 1 021 550 NOK + 13,1%;
 • od 1 021 550 NOK +16,2%.

Jak widać, podstawowy podatek w Norwegii wynosi 22%, a kwota podatku wzrasta ze wzrostem dochodów. Warto również wspomnieć o tym, kto może zostać rezydentem podatkowym w Norwegii. To osoba przebywająca w Norwegii łącznie minimum 183 dni w ciągu roku lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy.

Rozliczenie podatku w Norwegii – zwrot podatku

Choć może się wydawać, że podatki w Norwegii są wyższe niż w Polsce, to jednak warto mieć na uwadze fakt, że to kraj, który ma niezwykle rozbudowany system zwolnień i odliczeń, z których może skorzystać podatnik. W konsekwencji może się okazać, że po wykorzystaniu przysługujących odliczeń otrzymasz zwrot podatku. Nie da się ukryć, że obowiązujące tam przepisy i właściwe zrozumienie warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać z ulg, może stanowić spory problem dla podatnika. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą cię przez ten cały proces. Wtedy będziesz mieć pewność, że nie popełnisz błędów w rozliczeniu.

Podatek VAT w Norwegii

Podatek VAT w Norwegii jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, których dochody przekroczyły 50 000 NOK. Na fakturach powinno pojawić się specjalne oznaczenie – MVA. Natomiast stawki podatku VAT w Norwegii są następujące:

 • 25% – podstawowa;
 • 15% – zredukowana, dotycząca artykułów spożywczych i napojów;
 • 12% – niska, obowiązująca w transporcie osobowym i kulturze.

Podatek od towarów i usług w Norwegii jest skonstruowany na zasadzie wartości dodanej. To oznacza, że doliczany jest do kwoty netto za dany towar lub usługę.

Ulgi podatkowe w Norwegii

Roczne rozliczenie podatkowe to punkt obowiązkowy zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Rozliczając podatek w Norwegii, zdecydowanie warto dowiedzieć się, jakie ulgi i zwolnienia ci przysługują. Skorzystanie z nich może znacząco wpłynąć na należny podatek. Może się okazać, że otrzymasz zwrot podatku. W Norwegii obowiązują następujące ulgi:

 • ulga rodzicielska pozwala na odliczenie kosztów związanych z wychowaniem dziecka, czyli kosztów przedszkola, szkoły i zajęć dodatkowych;
 • Status pendler to ulga, z której korzysta wiele osób, jest ona przeznaczona na pokrycie kosztów utrzymania w Norwegii. Do tych kosztów zalicza się między innymi opłaty za mieszkanie i transport do pracy;
 • Standardfradrag to opcja, z której mogą skorzystać marynarze, rybacy i pracownicy na szelfie kontynentalnym;
 • odliczenie darowizny, która została przeznaczona na organizacje społeczne w Norwegii;
 • odliczenie z tytułu odsetek kredytów hipotecznych spłacanych w Polsce;
 • odliczenie wpłat dokonanych na indywidualny fundusz emerytalny.

To kilka ciekawych rozwiązań, które warto rozważyć, rozliczając się w Norwegii. Nie da się ukryć, że kwestie podatkowe i wszelkie sprawy związane z Urzędem Skarbowym są często bardzo zawiłe. W związku z tym, aby wybrać korzystną formę opodatkowania, nie popełnić błędów w zeznaniu podatkowym i skorzystać z przysługujących zwolnień, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy świetnie znają się na swojej pracy. Doradca podatkowy i księgowa to osoby, które z pewnością wytłumaczą ci wszelkie niejasności.

Roczne rozliczenie podatkowe jest niezwykle ważne. Jeśli pracowałeś w Norwegii lub prowadzisz tam działalność gospodarczą, jesteś zobowiązany do rozliczenia się z norweskim urzędem podatkowym. Choć na pozór może się wydawać, że norweski podatek jest znacznie wyższy niż w Polsce, to finalnie może się okazać, że kwota do zapłaty będzie dużo niższa. Wszystko za sprawą bardzo rozbudowanego systemu odliczeń od podatku. Jeśli te kwestie są dla ciebie niejasne, a zbliża się czas złożenia zeznania podatkowego, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy doradzą ci, z jakich odliczeń możesz skorzystać, aby zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Może nawet się okazać, że uzyskasz zwrot.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news