Zmiany 2022

Najniższa krajowa w Niemczech – 2022 rok i podwyżki stawek. Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie jeszcze w lipcu i październiku.

4 minut(y) czytania
5/5 - (1 vote)

9,82 euro za godzinę brutto – tyle jeszcze w pierwszym półroczu wynosiła najniższa krajowa w Niemczech. 2022 r. przyniósł szereg kryzysów, na które rząd naszych zachodnich sąsiadów postanowił odpowiedzieć podwyżkami płac. Zobacz, jak zmienią się stawki pracownicze!

Ile wynosi aktualnie najniższa krajowa w Niemczech? 2022 rok miał przynieść podwyżkę stawki godzinowej do 10,45 euro brutto, a przy pełnym wymiarze godzin do 1811,33 € brutto miesięcznie. Ustawowo wysokość pensji minimalnej ustala się u naszych zachodnich sąsiadów na początku każdego półrocza. Jednak kryzysy gospodarcze (m.in. inflacja i utrudniona sytuacja energetyczna) skłoniły rząd do interwencji. Jeszcze przed początkiem 2023 roku minimalne wynagrodzenie w Niemczech ma wzrosnąć do 12 euro za godzinę. Przy zatrudnieniu na pełen etat pensja ma wynieść ok. 1981 euro brutto. „Nadprogramowa” podwyżka płacy minimalnej zacznie obowiązywać od 1 października 2022 r.

Najniższa krajowa w Niemczech 2022 – płaca ustawowa, branżowe stawki minimalne w styczniu

Ustawa o płacy minimalnej (niem. Mindestlohn) obowiązuje Niemców od 1 stycznia 2015 r. Wpływa na wynagrodzenie każdego, kto spełnia definicję pracownika – przepisy o najniższej krajowej dotyczą m.in. pracowników sezonowych, z zagranicy, czy zatrudnionych na przynajmniej 3-miesięczne praktyki w warunkach precyzowanych prawem. Grzywny dla pracodawców, którzy próbują obchodzić przepisy, sięgają nawet 500 tys. euro. Ustawowe stawki wynagrodzenia minimalnego nie obowiązują wszystkich – z tego grona wykluczeniu są np.:

 • długotrwale bezrobotni (przez pierwsze pół roku zatrudnienia);
 • osoby poniżej 18. r.ż. bez zawodowego wykształcenia;
 • „wolni strzelcy”;
 • niepełnosprawni, którzy podjęli pracę w specjalnych zakładach i warsztatach.
Kliknij!
Program priorytetowy Moja woda 2022 – czy będzie nabór? Czy można skorzystać z alternatywnej dotacji?

Poza regulacjami federalnymi liczą się także akty prawne poszczególnych landów. Dlatego rzeczywiste zarobki w Niemczech są uzależnione m.in. od branży, regiony, kwalifikacji i doświadczenia pracownika oraz treści układów zbiorowych w branży. Zgodnie z przyjętą w 2021 r. ustawą budżetową, od 1 stycznia 2022 r. płaca minimalna wynosiła 9,82 €. W tym samym akcie prawnym uwzględniono podwyżkę najniższej krajowej – do 10,45 €. Związki zawodowe wielu branż wynegocjowały z pracodawcami wyższe płace. Poniżej przykłady godzinowych stawek dla osób zatrudnionych w wybranych branżach na niemieckim rynku pracy:

 • dekarze – 13 euro/h;
 • opiekuni medyczni – 12,55 euro/h;
 • niewykwalifikowani budowlańcy – 12,83 euro/h;
 • wykwalifikowani budowlańcy:
 • Niemcy wschodnie – 12,85 euro/h;
 • Berlin – 15,55 euro/h;
 • Niemcy zachodnie – 15,70 euro/h.

Płaca minimalna w Niemczech w 2022 r. Jeszcze wyższe zarobki od października

W maju odczyty inflacji dobiły do poziomu, jakiego całe Niemcy nie widziały od blisko pół wieku. Poważnym zagrożeniem dla niemieckiej gospodarki są także skutki wieloletniej polityki energetycznej. Niektórych ekspertów zaskoczyły, dla części nie były żadną niespodzianką. Wzrost cen zwiększa presję zatrudnianych na zwiększanie zarobków przez pracodawców i rząd – wcześniejsze obietnice i zapowiedzi głównych niemieckich partii mówiły o podniesieniu dolnego progu do 12 €/h od 1 stycznia 2023 r. W czerwcu Bundestag przyjął ustawę, która zwiększy minimalne płace już od października. Za kolejnym podwyższeniem najniższej krajowej w Niemczech jeszcze w 2022 roku głosowała rządząca koalicja SPD, Zielonych i FDP oraz Lewica (partia opozycyjna).

Niemieccy politycy tłumaczą swoją decyzję m.in. realizacją założeń prawa w praktyce. Ustawowa płaca minimalna w Niemczech, została wprowadzona przez socjaldemokratów pomimo sprzeciwu chadeków z ówczesnej koalicji. Projekt, który w 2013 r. mocno wpłynął na kampanię, wyniki wyborów oraz kształt współpracy CDU/CSU i SPD, to odpowiedź na ówczesne bolączki niemieckiego rynku pracy. Sam fakt istnienia najniższej krajowej i jej kolejne podwyżki w Niemczech mają za zadanie:

 • zredukować poziom nielegalnego zatrudnienia;
 • uniemożliwić pracodawcom dyktowanie zbyt niskich stawek pracownikom;
 • zmniejszyć liczbę osób korzystających z zasiłków socjalnych, którym praca w Niemczech nie wystarczała do samodzielnego zaspokojenia podstawowych potrzeb.
Kliknij!
13. emerytura 2022 dla seniorów. Kto otrzyma „trzynastkę" od ZUS? Trzynasta emerytura brutto i netto w 2022 roku

Podwyżki najniższej krajowej w Niemczech na 2022 r. nie dotyczą układów zbiorowych między pracownikami i pracodawcami

Wysokość branżowych płac minimalnych w wielu sektorach regulują porozumienia negocjowane przez związki zawodowe. Niejednokrotnie w określonej branży obowiązują wyższe stawki, niż wynikałoby to z ustawy o płacy minimalnej w Niemczech. 2022 rok upłynie pod znakiem przysłowiowych „przepychanek” pomiędzy pracownikami i pracodawcami. Ci pierwsi będą argumentować, że trzeba znowelizować układ zbiorowy z uwagi na wzrost cen czy właśnie podwyżki obecnej płacy minimalnej w kraju. Pracodawcy będą podkreślać, że porozumienia już teraz zapewniają lepsze warunki, niż najniższa krajowa w Niemczech. Negocjacje z pewnością będą trudne i zażarte, choć w niektórych dziedzinach już osiągnięto kompromis. Niemieckie związki zawodowe podają, że pracownicy tymczasowi na części stanowisk mają zarabiać:

 • 12,43 euro brutto na godzinę od 1 października 2022;
 • 13 €/h brutto od 1 kwietnia 2023;
 • 13,50 €/h od 1 stycznia 2024.

Nie można wykluczyć, że powyższe stawki i tak nie wystarczą i konieczne będzie wypracowanie nowych porozumień. Tak samo jak scenariusza, w którym Niemcy zaczną zmagać się z recesją, a pracodawcy zaczną redukować zatrudnienie i ciąć pensje do najniższej krajowej. To mało prawdopodobne, ale jednak teoretycznie możliwe. Inna możliwość to pozostawienie najniższej krajowej w Niemczech na poziomie z końca 2022 r. i jednoczesny wzrost rozmaitych dodatków do pensji. Przepisy ustalają nie tylko wymiar minimalny wynagrodzenia, ale też stawki za pracę w godzinach nocnych, niedziele i święta czy w warunkach podwyższonego ryzyka. Część ekspertów wskazuje, że tutaj także należałoby wprowadzić i korekty i być może nowe bonusy.

Zobacz też:
Kliknij!
Dodatek pielęgnacyjny 2022 – komu przysługuje? Czym różni się od zasiłku pielęgnacyjnego?
Justyna Redzik
63 Artykuł(y)

o autorze
Zawodowo zajmuje się copywritingiem i usługami finansowymi. Z wykształcenia jest ekonomistką, ekspertem od prawa w biznesie i zarządzania logistyką. Prowadzi firmę, która zajmuje się doradztwem finansowym, dlatego też w tej tematyce czuje się najlepiej. Jej pasją jest psychologia i szeroko rozumiany handmade.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe sierpień 2022 – czy 14 sierpnia sklepy będą otwarte?

3 minut(y) czytania
5/5 – (6 votes) Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Kolejne nowelizacje mają likwidować…
Zmiany 2022

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2022? Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jak sprawdzić, ile wyniesie świadczenie?

4 minut(y) czytania
Ocena Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w…
Zmiany 2022

Urlop tacierzyński 2022 – czym jest urlop rodzicielski dla ojca i komu przysługuje urlop ojcowski?

5 minut(y) czytania
Ocena Zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego w 2022 roku uciesza wielu tatusiów. Sprawdź szczególy, dotyczące przyznawania dodatkowych dni wolnych dla ojca dziecka….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.