Najbogatszy człowiek w Polsce to obecnie Michał Sołowow. Jego majątek szacowany jest na 27 306 000 000 zł. Jest to kwota wręcz abstrakcyjna, którą ciężko sobie wyobrazić. Jak zarabia się takie pieniądze? Dowiedz się!

Najbogatszy człowiek w Polsce co roku wskazywany jest przez magazyn Forbes. Lista zawiera 100 milionerów, którzy zgromadzili największy majątek. Warto mieć świadomość, że majątek przedsiębiorców nie jest równoznaczny z kwotą, którą mają oni na koncie bankowym. Majątek jest pojęciem znacznie szerszym. Zawierają się w nim nieruchomości, akcje oraz firmy, które znajdują się w posiadaniu danej osoby. W rankingu znajdują się przedsiębiorcy zajmujący się różnymi branżami. W poniższym artykule przybliżymy sylwetki najbogatszych Polaków. Miłej lektury.

Najbogatszy człowiek w Polsce – Michał Sołowow

Najbogatszy człowiek w Polsce na rok 2023 to Michał Sołowow, przedsiębiorca, inwestor, a także kierowca rajdowy. Pochodzi z Kielc. To właśnie tam się uczył i rozwijał jako biznesmen. Bardzo szybko odkrył w sobie zamiłowanie do biznesu. Już za młodu prowadził sklepik oraz wykonywał proste prace fizyczne, takie jak mycie szyb samochodów. Czy w tamtym czasie można było przewidzieć, że osiągnie tak wielki sukces? Prawdopodobnie nie, ponieważ nie każde przedsiębiorcze dziecko w dorosłych latach dochodzi do takiej fortuny. Sołowow jest w tym względzie wyjątkowy.

Jak dochodzi się do miliardów?

Jako najbogatszy człowiek w Polsce, Michał wielokrotnie miał okazję udzielać wywiadów. Podczas nich można zajrzeć do życia człowieka, który osiągnął praktycznie wszystko w polskim biznesie. Urodził się w 1962 roku. Na studiach zdecydował się na wakacyjne prace w Niemczech. Pomagał w warsztatach samochodowych, co później umożliwiło mu skuteczne sprowadzanie samochodów zza granic do Polski. Zagraniczne pojazdy były naprawiane w naszym kraju, a następnie odsprzedawane z zyskiem. Zarobione w ten sposób pieniądze umożliwiły mu otworzenie firmy Mitex z branży budowlanej.

Dalszy rozwój kariery

Firma Mitex pozwoliła mu na zbudowanie pozycji oraz zebranie doświadczenia. W roku 1998 została ona wyceniona na około 160 mln zł. Tym samym wpisał się na listy najbogatszych Polaków. Już kilka lat później, bo w roku 2002 zdecydował się na sprzedaż firmy. W tamtym czasie była to największa firma budowlana w Polsce. Został sprzedany za 320 mln złotych francuskiemu Eifagge. Wiedza, którą zgromadził, szybko zaowocowała. Jego następne przedsięwzięcie to Echo Investment. Firma zajmowała się budową luksusowych apartamentów, które sprzedawane były za około 2,5 tys. dolarów za metr kwadratowy!

Przepis na sukces?

Najbogatszy człowiek w Polsce zapewne zna przepis na sukces? Czy tak jest? Niestety, nie ma jednego skutecznego sposobu, który zawsze sprawdzi się w przypadku każdej osoby. Możesz jednak zastanawiać się, w jaki sposób Michał Sołowow mnożył majątek. Skupił się on na tworzeniu lub wyszukiwaniu dobrze prosperujących firm:

 • Synthos – firma z branży chemicznej;
 • Cersanit – firma produkującą ceramikę sanitarną;
 • Barlinek – firma produkującą parkiety.

Sam przedsiębiorca reinwestował zarobione pieniądze na giełdzie i mnożył kapitał, aby móc rozwijać kolejne projekty.

Kariera kierowcy rajdowego – kolejne zdobyte podium

Biznes to nie jedyna pasja, która urozmaica życie multimiliardera. Poza tworzeniem i inwestowaniem w spółki zajmuje się on również rajdami samochodowymi. Co warto podkreślić, robi to z licznymi sukcesami. Być może kojarzysz tę postać właśnie z rajdów, a nie biznesu. Michał Sołowow został bowiem trzykrotnie wicemistrzem Europy. Miało to miejsce w roku:

 • 2008
 • 2009
 • 2012

Do tego warto dodać tytuły wicemistrza Polski (w roku 2006 i 2010). Karierę zawiesił, aby po czasie wrócić do sportu. Aktywnie wspiera on swoją ukochaną dyscyplinę, działając jako promotor sportów motorowych.

Czego można nauczyć się od najbogatszego człowieka w Polsce?

Jak zapewne się domyślasz, najbogatszy człowiek w Polsce może przekazać ci wiele cennej wiedzy. Dotyczy ona nie tylko biznesu, ale również samego życia. Według niego najważniejszą umiejętnością zarówno w sporcie, jak i biznesie jest umiejętność przegrywania. Jest to jego zdaniem kluczowe, ponieważ życie to nieprzerwany ciąg porażek. Tego rodzaju przegrane, mogą pojawiać się w różnej skali. Czasem są to przegrane wojny, a czasem tylko bitwy. Nie zmienia to jednak tego, że umiejętność wyciągania wniosków jest kluczowa dla dalszego rozwoju.

Czy Michał Sołowow popełnia błędy biznesowe? Doświadczenie wpływowego akcjonariusza

W Polsce bardzo często nie rozumiemy tego, że porażka jest pewnym etapem drogi. Każdy musi odnieść porażkę, aby móc dojść do celu. Podobnie ma się sprawa z Michałem Sołowowem. Zainwestował on pewnego dnia w gazetę „Życie Warszawy”. Jego celem było rozwinięcie lokalnej gazety, która miała konkurować z innymi popularnymi czasopismami. Niestety projekt okazał się porażką. Inwestycja przyniosła 80 mln zł straty.

Kto jeszcze znajduje się na liście 100 najbogatszych Polaków?

Na liście Forbesa znajdują się takie nazwiska jak:

 • Jerzy Starak
 • Tomasz Biernacki
 • Zygmunt Solorz
 • Dominika Kulczyk
 • Sebastian Kulczyk
 • Zbigniew Juroszek
 • Arkadiusz Muś
 • Paweł Marchewka
 • Bogdan Kaczmarek

Wszystkie powyższe osoby mają status miliardera. Drugi na liście Jerzy Starak zarządza majątkiem wycenianym na 18 487 mln zł. Jest on właścicielem wielkiej firmy farmaceutycznej Polpharma.

Kto jest właścicielem Dino? Majątek Biernackiego w 2023 r.

Według magazynu Wprost miano najbogatszego Polaka przejął Tomasz Biernacki, twórca sieci sklepów Dino. Jest to osoba owiana wieloma tajemnicami, która rzadko pokazuje się publicznie. Niewątpliwie znajduje się on na podium najbogatszych Polaków. Wśród polskich przedsiębiorców wyróżnia się wysokim wzrostem wartości. Giełdowy kurs jego przedsiębiorstwa wzrósł na przestrzeni roku o 13%. Ma on 51% udziałów w sieci Dino, dzięki czemu w rankingu udało mu się wyprzedzić poprzedniego zwycięzcę rankingu Zygmunta Solorza, którego majątek szacuje się na 10 mld zł.

Jak wycenić majątek najbogatszych w czasach pandemii?

Niewątpliwie obecna sytuacja na świecie ma wielki wpływ na przedsiębiorstwa. Pandemia zmieniła cały świat. Niektóre firmy (np. z branży farmaceutycznej) na tym skorzystały, podczas gdy inne znacznie straciły. Dochodzi więc do licznych przetasowań w rankingach najbardziej zamożnych osób na świecie oraz w Polsce. Na liście pojawiło się kilka nowych nazwisk, a niektórych dotychczasowych liderów majątek się skurczył.

Dla przeciętnego Polaka ranking może wydawać się bardzo abstrakcyjny. Ciężko wyobrazić sobie tak wielki majątek. Warto jednak pamiętać o tym, że im więcej kapitału krąży po polskim rynku, tym lepiej. Powinniśmy więc być dumni z tego, że gigantyczne firmy rozwijają się w naszym kraju. Sytuacja, gdy zagraniczny kapitał przejmie kontrolę nad danym segmentem rynku, może być dla nas bardzo niekorzystna. Z tego powodu wspierajmy polskich przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy oraz pracują na nasz wspólny dostatek.

Archiwum: styczeń 2023
Najbogatszy człowiek w Polsce