Prowadzenie firmy

Jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury? Tricki dla przedsiębiorców

3 minut(y) czytania
Ocena

Rozwiązania chmurowe z roku na rok zyskują na popularności, a także zmieniają sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Poprawiają one jakość pracy, oszczędzają czas i pieniądze, pozwalają na dostęp do plików w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo w sieci. Najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym jest dysk, czyli wirtualna przestrzeń do przechowywania plików. Oprócz niego wyróżnia się m.in. systemy CRM, oprogramowanie biurowe czy hosting. Podpowiadamy, jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury.

Czym są rozwiązania chmurowe?

Rozwiązania chmurowe, zwane w skrócie chmurą, to usługi, które polegają na udostępnianiu użytkownikom (w tym m.in. całym przedsiębiorstwom) wirtualną przestrzeń dyskową, moc obliczeniową, środowisko programistyczne lub aplikacje. Jest to intratne rozwiązanie dla firm, gdyż nie muszą one kupować licencji na różne programy. Co więcej, rozwiązania chmurowe zapewniają dostęp do tego samego pliku różnym osobom, pracującym w różnym miejscu i na różnych urządzeniach – w zależności od nadanych uprawnień mogą oni współtworzyć jedną tabelę czy prezentację. Najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym są wirtualne dyski, w których korzystają najczęściej przedsiębiorstwa.

Rodzaje rozwiązań chmurowych

Pisząc o chmurach, należy wyróżnić ich dwie podstawowe definicje – pierwsza z nich zakłada, że chmura to synonim przestrzeni dyskowej online, na której możemy przechowywać różne pliki. Druga definicja uwzględnia funkcjonowanie chmur obliczeniowych, czyli formę przetwarzania danych poprzez wykorzystywanie usług dostarczanych przez dostawcę zewnętrznego. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo nie musi kupować licencji, by używać danego programu. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, ponieważ bezpieczeństwo programów czy też konkretnych usług nie jest uzależnione, od tego co się stanie z komputerem konkretnego pracownika firmy.

Chmury obliczeniowe

Z rozwiązań chmurowych korzysta coraz więcej firm w Polsce. Ich niezawodność oraz szybkość działania związana jest z prędkością łącza internetowego. Dlatego bardzo istotnym elementem jest podstawienie na niezawodny internet stacjonarny dla firm UPC Biznes.

Kliknij!
Zawieszenie działalności a ZUS – składki ZUS a okres zawieszenia działalności gospodarczej

W ramach rozwiązań stosowanych w chmurach obliczeniowych należy wymienić: 

  • SaaS (z ang. Software as a Service, dosłownie „oprogramowanie jako usługa”), dzięki któremu firma otrzymuje możliwość korzystania z konkretnych funkcji danego oprogramowania. W takim przypadku klient zyskuje dostęp do niego na serwerze usługodawcy, a opłaty pobierane są za każdorazowe skorzystanie z programu lub posiadanego abonamentu. Przykładem takiej usługi jest pakiet Microsoft Office 365.
  • PaaS (z ang. platform as a service, dosłownie „platforma jako usługa”), dzięki któremu firmy mogą zyskać dostęp do infrastruktury, na której mogą postawić np. własną aplikację. Z tego rozwiązania chmurowego najczęściej korzystają programiści. Przykładem takiej usługi jest Azure Services Platform.
  • IaaS (z ang. infrastructure as a service, dosłownie „infrastruktura jako usługa”), dzięki któremu firma może korzystać z infrastruktury chmury, za której sprawą może wdrożyć i uruchomić oprogramowanie. Przykładem takiej usługi jest Amazon Web Services.
  • FaaS (z ang. function as a service, dosłowanie „funkcje jako usługa”), dzięki któremu firma może korzystać z wirtualnego środowiska, w ramach którego można korzystać z niektórych funkcji aplikacji. Przykładem takiej usługi AWS Lamda.
  • BaaS (z ang. Backend as a Service, dosłownie „backend jako usługi”), dzięki któremu programiści aplikacji mogą z łatwością łączyć się z zapleczem i pamięcią masową. Za sprawą tego rozwiązania można zarządzać bazą danych i kontaktami, integrować aplikację z mediami społecznościowymi, a także włączać lub wyłączać powiadomienia typu push.

Podsumowując, chmury są popularnym rozwiązaniem, umożliwiającym firmom łatwiejsze i sprawniejsze zarządzanie czasem i zasobami. Pozwalają one generować spore oszczędności, a także szybciej wypracowywać różne rozwiązania, przynoszące firmom zysk. Mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy, a także programiści, dla których chmury obliczeniowe często stanowią podstawę pracy.

Zobacz też:
Kliknij!
Oferta UNITAL dla przedsiębiorcy – skuteczne nośniki reklam
Nasze propozycje
Prowadzenie firmyE-biznes

W jaki sposób VPN chroni Cię w Internecie?

2 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) Każdego dnia z Internetu korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Cyfrowa rzeczywistość jest więc na wyciągnięcie ręki, ale…
Prowadzenie firmyE-biznes

Założenie strony internetowej — czy to się opłaca?

3 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) XXI wiek rządzi się swoimi prawami. Życie pod znakiem WiFi wymaga otwarcia się na Internet również w świecie…
Prowadzenie firmy

Koszt pracownika 2022 – co warto wiedzieć o nowych przepisach podatkowych? Koszty zatrudnienia na umowie o pracę

4 minut(y) czytania
Ocena Planujesz zatrudnić pracownika, ale obawiasz się o koszty takiego działania? Jako pracodawca jesteś zobowiązany do opłacania wszelkich składek zdrowotnych i nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.