Prowadzenie firmy

Jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury? Tricki dla przedsiębiorców

3 minut(y) czytania

Rozwiązania chmurowe z roku na rok zyskują na popularności, a także zmieniają sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Poprawiają one jakość pracy, oszczędzają czas i pieniądze, pozwalają na dostęp do plików w dowolnym miejscu z dostępem do internetu, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo w sieci. Najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym jest dysk, czyli wirtualna przestrzeń do przechowywania plików. Oprócz niego wyróżnia się m.in. systemy CRM, oprogramowanie biurowe czy hosting. Podpowiadamy, jakie rozwiązania możesz przenieść do chmury.

Czym są rozwiązania chmurowe?

Rozwiązania chmurowe, zwane w skrócie chmurą, to usługi, które polegają na udostępnianiu użytkownikom (w tym m.in. całym przedsiębiorstwom) wirtualną przestrzeń dyskową, moc obliczeniową, środowisko programistyczne lub aplikacje. Jest to intratne rozwiązanie dla firm, gdyż nie muszą one kupować licencji na różne programy. Co więcej, rozwiązania chmurowe zapewniają dostęp do tego samego pliku różnym osobom, pracującym w różnym miejscu i na różnych urządzeniach – w zależności od nadanych uprawnień mogą oni współtworzyć jedną tabelę czy prezentację. Najpopularniejszym rozwiązaniem chmurowym są wirtualne dyski, w których korzystają najczęściej przedsiębiorstwa.

Rodzaje rozwiązań chmurowych

Pisząc o chmurach, należy wyróżnić ich dwie podstawowe definicje – pierwsza z nich zakłada, że chmura to synonim przestrzeni dyskowej online, na której możemy przechowywać różne pliki. Druga definicja uwzględnia funkcjonowanie chmur obliczeniowych, czyli formę przetwarzania danych poprzez wykorzystywanie usług dostarczanych przez dostawcę zewnętrznego. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo nie musi kupować licencji, by używać danego programu. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, ponieważ bezpieczeństwo programów czy też konkretnych usług nie jest uzależnione, od tego co się stanie z komputerem konkretnego pracownika firmy.

Chmury obliczeniowe

Z rozwiązań chmurowych korzysta coraz więcej firm w Polsce. Ich niezawodność oraz szybkość działania związana jest z prędkością łącza internetowego. Dlatego bardzo istotnym elementem jest podstawienie na niezawodny internet stacjonarny dla firm UPC Biznes.

Zobacz także:  Ewidencja przebiegu pojazdu – kiedy możesz odliczyć od auta 100% VAT?

W ramach rozwiązań stosowanych w chmurach obliczeniowych należy wymienić: 

  • SaaS (z ang. Software as a Service, dosłownie „oprogramowanie jako usługa”), dzięki któremu firma otrzymuje możliwość korzystania z konkretnych funkcji danego oprogramowania. W takim przypadku klient zyskuje dostęp do niego na serwerze usługodawcy, a opłaty pobierane są za każdorazowe skorzystanie z programu lub posiadanego abonamentu. Przykładem takiej usługi jest pakiet Microsoft Office 365.
  • PaaS (z ang. platform as a service, dosłownie „platforma jako usługa”), dzięki któremu firmy mogą zyskać dostęp do infrastruktury, na której mogą postawić np. własną aplikację. Z tego rozwiązania chmurowego najczęściej korzystają programiści. Przykładem takiej usługi jest Azure Services Platform.
  • IaaS (z ang. infrastructure as a service, dosłownie „infrastruktura jako usługa”), dzięki któremu firma może korzystać z infrastruktury chmury, za której sprawą może wdrożyć i uruchomić oprogramowanie. Przykładem takiej usługi jest Amazon Web Services.
  • FaaS (z ang. function as a service, dosłowanie „funkcje jako usługa”), dzięki któremu firma może korzystać z wirtualnego środowiska, w ramach którego można korzystać z niektórych funkcji aplikacji. Przykładem takiej usługi AWS Lamda.
  • BaaS (z ang. Backend as a Service, dosłownie „backend jako usługi”), dzięki któremu programiści aplikacji mogą z łatwością łączyć się z zapleczem i pamięcią masową. Za sprawą tego rozwiązania można zarządzać bazą danych i kontaktami, integrować aplikację z mediami społecznościowymi, a także włączać lub wyłączać powiadomienia typu push.

Podsumowując, chmury są popularnym rozwiązaniem, umożliwiającym firmom łatwiejsze i sprawniejsze zarządzanie czasem i zasobami. Pozwalają one generować spore oszczędności, a także szybciej wypracowywać różne rozwiązania, przynoszące firmom zysk. Mogą z nich korzystać wszyscy pracownicy, a także programiści, dla których chmury obliczeniowe często stanowią podstawę pracy.

Nasze propozycje
Prowadzenie firmy

Kolokacja serwerów - sposób na oszczędności dla firm

2 minut(y) czytania
Outsourcing usług IT to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Często decydują się oni na kolokację serwerów, która pozwala ograniczyć koszty IT…
Prowadzenie firmy

Spółki cywilne, akcyjne i komandytowe. Czym tak naprawdę się różnią? Poznaj formy działalności gospodarczej!

4 minut(y) czytania
W Polsce formy działalności gospodarczej to spółki i jednoosobowe działalności. Wszyscy je znają, ale nie każdy wie, czym się różnią. Przeczytaj artykuł…
Prowadzenie firmy

ROI – na czym polega Return of Investments?

3 minut(y) czytania
ROI (z ang. Return of Investments, czyli zwrot z przeprowadzonych inwestycji) to ważny parametr dla prowadzących własny biznes. Jak go obliczyć? Przedsiębiorstwa,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *