SaaS, czyli Software as a Service, to oprogramowanie w formie usługi. W ostatnich latach zdobywa ogromną popularność, szczególnie w sektorze biznesowym. Możesz dowiedzieć się, na czym polega takie rozwiązanie w praktyce, czytając nasz artykuł.

Być może słyszałeś o SaaS. Jest bowiem inaczej określane jako oprogramowanie w chmurze. To jeden z najważniejszych obszarów inwestycyjnych w ostatnich latach, jeżeli chodzi o technologię. Nie jest to rozwiązanie odległe i niepraktyczne, ponieważ daje ciekawe perspektywy przedsiębiorcom. Wykorzystanie pełnego potencjału Software as a Service może znacząco wspomóc rozwijanie biznesu. Czym zatem jest takie oprogramowanie w formie usługi? Przekonaj się o tym. Zapraszamy do lektury!

SaaS – co to właściwie jest?

Software as a Service jest szczególnym modelem licencjonowania oprogramowania. Dostęp do poszczególnych funkcji, programów czy przestrzeni dyskowej oferuje się w ramach subskrypcji. Oprogramowanie SaaS pochodzi z zewnętrznego źródła – dostawca proponuje je w ramach outsourcingu usług.

Jak na Software as a Service mogą skorzystać przedsiębiorstwa?

Software as a Service jest rodzajem usługi, z którego w szczególności mogą skorzystać przedsiębiorstwa. Dzięki SaaS nie trzeba:

 • inwestować we własną infrastrukturę sieciową;
 • dostosowywać budynku do lokalizacji serwerów czy podłączenia światłowodu;
 • obsługiwać całego systemu i reagować w razie usterek.

Przewaga SaaS nad własną infrastrukturą

Korzystanie z własnych zasobów zamiast SaaS będzie wiązać się z dużymi wydatkami. Dzieje się tak nie tylko ze względu na konieczność postawienia infrastruktury sieciowej. Wysokie są także koszty obsługi, serwisowania czy wdrożenia skutecznych systemów bezpieczeństwa. 

Jeśli postawisz na outsourcing usług i wybierzesz odpowiednią ofertę, możesz znacząco zredukować koszty w firmie, a jednocześnie korzystać z zaawansowanych technologicznie rozwiązań IT – praktycznie z każdego miejsca na świecie.

SaaS – przykłady praktycznego oprogramowania

Jakie oprogramowanie może być wykorzystane w ramach SaaS? Przykłady, które najlepiej oddają to, czym jest Software as a Service, to aplikacje i narzędzia mogące wspomagać:

 • księgowość i rachunkowość;
 • tworzenie baz danych niezbędnych do analizowania postępów w biznesie;
 • przetwarzanie informacji dotyczących klientów i pracowników;
 • korzystanie z przestrzeni dyskowej.

Wymienione przykłady oprogramowania Software as a Service mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym biznesie. Do tej grupy można jednak zaliczyć bardziej zaawansowane rozwiązania, np. IoT (Internet of Things) uczenie maszynowe czy robotykę.

Oprogramowanie SaaS – przykłady aplikacji dostępnych od ręki

Wiele osób prawdopodobnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z oprogramowania w formie usługi. Aby móc używać nowoczesnych aplikacji czy potężnej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej serwerów, nie trzeba wcale wykupić pakietu dostępnego wyłącznie dla biznesu.

Nie brakuje popularnych aplikacji wpisujących się w charakterystykę SaaS. Model jest stosowany chociażby w przypadku takich aplikacji, jak:

 • Google Docs;
 • Dysk Google;
 • Dropbox.

Jakie są korzyści płynące z SaaS?

Jedną z największych zalet oprogramowania SaaS jest to, że pozwala zaoszczędzić pieniądze. Stworzenie własnej infrastruktury sieciowej w firmie jest kosztowne, ponieważ trzeba wliczyć cenę oprogramowania i pomoc specjalistów. Trudno wyznaczyć jedną stawkę, bo wszystko zależy od wielkości firmy. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw taka inwestycja może kosztować nawet miliony złotych. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się outsourcing usług.

SaaS, czyli wygoda i dostępność bezpiecznych danych

Co nie mniej istotne, z oprogramowania SaaS można korzystać z praktycznie każdego miejsca, ponieważ wystarczy dostęp do internetu. Przetwarzane i przechowywane dane są chronione specjalistycznymi i skutecznymi sposobami, dlatego nie trzeba się martwić o to, że niepowołane osoby uzyskają dostęp do poufnych danych, wykradną je lub uszkodzą.

Data center – informacje są przechowywane i przetwarzane w dostosowanym środowisku sieciowym

O bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych w postaci SaaS trzeba jednak nieco zadbać. Wybierając ofertę, przedsiębiorca powinien mieć pewność, że dostawca usług spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Data center, to miejsce, gdzie przechowywane są serwery i skąd udostępniane są usługi. Powinno spełniać restrykcyjne wymagania co do standardów jakości. Mogą one się różnić (to zależy od oferty dostawcy). Do najbardziej wiarygodnych należą certyfikaty:

 • TIER, czyli certyfikat, który skupia się głównie na infrastrukturze zasilania i chłodzenia;
 • ANSI/TIA-942, który dotyczy okablowania, środowiska telekomunikacyjnego i redundancji;
 • EN 50600 – 50600 Information technology, czyli oficjalny standard respektowany przez Unię Europejską. Określa klasę zabezpieczeń fizycznych i efektywności energetycznej.

Usługi Software as a Service świadczone z odpowiednio przystosowanego data center będą miały wysoką jakość. Przedsiębiorca nie będzie musiał się także martwić, że informacje będą przechowywane i przetwarzane niezgodnie z założeniami RODO i GIODO. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co dostawca ma w swojej ofercie. 

Czy warto zdecydować się na oprogramowanie SaaS?

Oprogramowanie SaaS może być rozwiązaniem, dzięki któremu biznes będzie mógł się rozwijać. Pozwoli usystematyzować i przyspieszyć większość czynności w firmie. Uporządkowanie rachunkowości, przetwarzania danych czy korzystania z ogromnej powierzchni dyskowej to bez wątpienia zalety takiej usługi.
Software as a Service to usługi, które w razie potrzeby mogą być skalowane – zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują różny zakres usług w ramach oprogramowania SaaS. Mogą to być na przykład Google, Amazon czy Comarch. Jeśli wybierzesz odpowiedniego dostawcę, który zadba o bezpieczeństwo danych i jakość usługi, outsourcing powinien być bardzo korzystny dla przedsiębiorstwa. Niższe koszty, większa wygoda i ład gromadzenia danych, a także możliwość korzystania z chmury z dowolnego miejsca przemawiają za wdrożeniem SaaS w firmie.

Archiwum: styczeń 2022
saas