SaaS, czyli Software as a Service, to oprogramowanie w formie usługi. W ostatnich latach zdobywa ogromną popularność, szczególnie w sektorze biznesowym. Możesz dowiedzieć się, na czym polega takie rozwiązanie w praktyce, czytając nasz artykuł.

Być może słyszałeś o SaaS. Jest bowiem inaczej określane jako oprogramowanie w chmurze. To jeden z najważniejszych obszarów inwestycyjnych w ostatnich latach, jeżeli chodzi o technologię. Nie jest to rozwiązanie odległe i niepraktyczne, ponieważ daje ciekawe perspektywy przedsiębiorcom. Wykorzystanie pełnego potencjału Software as a Service może znacząco wspomóc rozwijanie biznesu. Czym zatem jest takie oprogramowanie w formie usługi? Przekonaj się o tym. Zapraszamy do lektury!

SaaS – co to właściwie jest?

Software as a Service jest szczególnym modelem licencjonowania oprogramowania. Dostęp do poszczególnych funkcji, programów czy przestrzeni dyskowej oferuje się w ramach subskrypcji. Oprogramowanie SaaS pochodzi z zewnętrznego źródła – dostawca proponuje je w ramach outsourcingu usług.

Jak na Software as a Service mogą skorzystać przedsiębiorstwa?

Software as a Service jest rodzajem usługi, z którego w szczególności mogą skorzystać przedsiębiorstwa. Dzięki SaaS nie trzeba:

 • inwestować we własną infrastrukturę sieciową;
 • dostosowywać budynku do lokalizacji serwerów czy podłączenia światłowodu;
 • obsługiwać całego systemu i reagować w razie usterek.

Przewaga SaaS nad własną infrastrukturą

Korzystanie z własnych zasobów zamiast SaaS będzie wiązać się z dużymi wydatkami. Dzieje się tak nie tylko ze względu na konieczność postawienia infrastruktury sieciowej. Wysokie są także koszty obsługi, serwisowania czy wdrożenia skutecznych systemów bezpieczeństwa. 

Zobacz także  Czym jest konwersja oraz wskaźnik konwersji? Jak go mierzyć?

Jeśli postawisz na outsourcing usług i wybierzesz odpowiednią ofertę, możesz znacząco zredukować koszty w firmie, a jednocześnie korzystać z zaawansowanych technologicznie rozwiązań IT – praktycznie z każdego miejsca na świecie.

SaaS – przykłady praktycznego oprogramowania

Jakie oprogramowanie może być wykorzystane w ramach SaaS? Przykłady, które najlepiej oddają to, czym jest Software as a Service, to aplikacje i narzędzia mogące wspomagać:

 • księgowość i rachunkowość;
 • tworzenie baz danych niezbędnych do analizowania postępów w biznesie;
 • przetwarzanie informacji dotyczących klientów i pracowników;
 • korzystanie z przestrzeni dyskowej.

Wymienione przykłady oprogramowania Software as a Service mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym biznesie. Do tej grupy można jednak zaliczyć bardziej zaawansowane rozwiązania, np. IoT (Internet of Things) uczenie maszynowe czy robotykę.

Oprogramowanie SaaS – przykłady aplikacji dostępnych od ręki

Wiele osób prawdopodobnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że korzysta z oprogramowania w formie usługi. Aby móc używać nowoczesnych aplikacji czy potężnej mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej serwerów, nie trzeba wcale wykupić pakietu dostępnego wyłącznie dla biznesu.

Nie brakuje popularnych aplikacji wpisujących się w charakterystykę SaaS. Model jest stosowany chociażby w przypadku takich aplikacji, jak:

 • Google Docs;
 • Dysk Google;
 • Dropbox.

Jakie są korzyści płynące z SaaS?

Jedną z największych zalet oprogramowania SaaS jest to, że pozwala zaoszczędzić pieniądze. Stworzenie własnej infrastruktury sieciowej w firmie jest kosztowne, ponieważ trzeba wliczyć cenę oprogramowania i pomoc specjalistów. Trudno wyznaczyć jedną stawkę, bo wszystko zależy od wielkości firmy. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw taka inwestycja może kosztować nawet miliony złotych. Właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się outsourcing usług.

SaaS, czyli wygoda i dostępność bezpiecznych danych

Co nie mniej istotne, z oprogramowania SaaS można korzystać z praktycznie każdego miejsca, ponieważ wystarczy dostęp do internetu. Przetwarzane i przechowywane dane są chronione specjalistycznymi i skutecznymi sposobami, dlatego nie trzeba się martwić o to, że niepowołane osoby uzyskają dostęp do poufnych danych, wykradną je lub uszkodzą.

Zobacz także  Poradnik jak zacząć ze sklepem internetowym

Data center – informacje są przechowywane i przetwarzane w dostosowanym środowisku sieciowym

O bezpieczeństwo przechowywania i przetwarzania danych w postaci SaaS trzeba jednak nieco zadbać. Wybierając ofertę, przedsiębiorca powinien mieć pewność, że dostawca usług spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Data center, to miejsce, gdzie przechowywane są serwery i skąd udostępniane są usługi. Powinno spełniać restrykcyjne wymagania co do standardów jakości. Mogą one się różnić (to zależy od oferty dostawcy). Do najbardziej wiarygodnych należą certyfikaty:

 • TIER, czyli certyfikat, który skupia się głównie na infrastrukturze zasilania i chłodzenia;
 • ANSI/TIA-942, który dotyczy okablowania, środowiska telekomunikacyjnego i redundancji;
 • EN 50600 – 50600 Information technology, czyli oficjalny standard respektowany przez Unię Europejską. Określa klasę zabezpieczeń fizycznych i efektywności energetycznej.

Usługi Software as a Service świadczone z odpowiednio przystosowanego data center będą miały wysoką jakość. Przedsiębiorca nie będzie musiał się także martwić, że informacje będą przechowywane i przetwarzane niezgodnie z założeniami RODO i GIODO. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, co dostawca ma w swojej ofercie. 

Czy warto zdecydować się na oprogramowanie SaaS?

Oprogramowanie SaaS może być rozwiązaniem, dzięki któremu biznes będzie mógł się rozwijać. Pozwoli usystematyzować i przyspieszyć większość czynności w firmie. Uporządkowanie rachunkowości, przetwarzania danych czy korzystania z ogromnej powierzchni dyskowej to bez wątpienia zalety takiej usługi.
Software as a Service to usługi, które w razie potrzeby mogą być skalowane – zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują różny zakres usług w ramach oprogramowania SaaS. Mogą to być na przykład Google, Amazon czy Comarch. Jeśli wybierzesz odpowiedniego dostawcę, który zadba o bezpieczeństwo danych i jakość usługi, outsourcing powinien być bardzo korzystny dla przedsiębiorstwa. Niższe koszty, większa wygoda i ład gromadzenia danych, a także możliwość korzystania z chmury z dowolnego miejsca przemawiają za wdrożeniem SaaS w firmie.

Zobacz także  Darmowe ogłoszenia – kto i kiedy może z nich skorzystać?
saas