Zmiany 2022

Emerytura bez podatku 2022 – kto zyska na zmianach Polskiego Ładu w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
5/5 - (2 głosy)

Polski Ład wiązał się z wieloma zmianami, niektóre z nich dotyczyły także emerytów i rencistów. Co zmieniło się w świadczeniach dla seniorów od stycznia 2022 roku?

Od początku roku emeryci i renciści mogą liczyć na nieco większe wypłaty na rękę. Wiąże się to z tym, że część środków została zwolniona z podatku dochodowego. Kto skorzysta na zmianach i jak wygląda wysokość emerytur za 2022 rok?

Emerytura bez podatku 2022 rok – którzy seniorzy na tym skorzystają?

Emerytura bez podatku objęła wszystkich emerytów oraz rencistów, otrzymujących emerytury i renty w wysokości do 2,5 tys złotych. Osoby, otrzymujące świadczenia powyżej ustalonej kwoty zapłacą podatek, jednak tylko od ilości, przekraczającej ustaloną wysokość emerytury. Według wyliczeń, na nowej reformie najwięcej zyskali emeryci, których wysokość świadczenia emerytalnego w ciągu roku jest zbliżona do kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys złotych brutto. Podatek od emerytury nie będzie zbyt wysoki także dla osób, które otrzymują więcej emerytury na rękę niż ustalona kwota. Dobrą wiadomością dla seniorów jest to, że aby otrzymać wyższą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków, ani dokonywać specjalnych formalności, ponieważ cała administracja jest automatyczna.

Emerytura bez podatku 2022 – wyliczenia i tabela

W praktyce wygląda to tak:

  • emeryt, którego świadczenie miesięczne wynosi 3,2 tys brutto (2660 zł netto) zyska ok. 1600 zł netto rocznie;
  • małżeństwo emerytów, w którym jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga średniej wysokości, może zyskać nawet do ok. 3 tys. złotych netto rocznie;
  • małżeństwo emerytów, w którym każdy małżonek otrzymuje emeryturę w wysokości 1800 złotych brutto, czyli łącznie 3031 zł netto, zyska rocznie na rękę ok. 2946 zł.

Podatek od emerytury 2022 – czy emerytura będzie wyższa?

Emerytury bez podatku z pewnością spotkały się z dobrym odbiorem wielu emerytów, którzy mogą liczyć na wyższe świadczenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż Polski Ład przyniósł także zmiany, dotyczące rozliczania składki zdrowotnej, które dotyczą także seniorów na emeryturze. Wysokość składki się nie zmieniła i w dalszym ciągu wynosi 9%, jednak zlikwidowano możliwość odliczenia składki od podatku dochodowego. Od nowego roku przepis ten dotyczy wszystkich podatników, w tym emerytów i rencistów.

Podatek od emerytury w 2022 roku zapłacą do Urzędu Skarbowego tylko emeryci, którzy otrzymują powyżej 2500 zł brutto emerytury. Osoby, których miesięczne świadczenie jest niższe, nie mają obowiązku składania zeznania podatkowego, choć mogą to zrobić, jeżeli chcą rozliczyć się z pracującym współmałżonkiem, którego dochody przekraczają kwotę wolną od podatku.

Emerytura od stycznia 2022 – tabela

Od 2022 roku wysokość emerytur wygląda następująco:

  • świadczenia w wysokości 1000 zł brutto – 910 zł netto (więcej o 35 złotych);
  • emerytura 1500 zł brutto to 1365 zł netto (więcej o 95 złotych);
  • świadczenie 2000 zł brutto to aktualnie 1820 zł netto (141 złotych wzrost świadczenia);
  • 3000 zł brutto to na rękę 2645 zł netto i 148,5 zł więcej niż przed rokiem.

Waloryzacja emerytur i trzynasta emerytura – zmiany Polski Ład 2022

Wyżej wymienione kwoty emerytur nie uwzględniają waloryzacji, która weszła w życie od 1 marca 2022 r i tym razem była rekordowej wysokości, gdyż wyniosła aż do 4,89%. Przyczyną tak wysokiej waloryzacji był między innymi nagły przyrost cen. Wskaźnik waloryzacji jest bowiem wyliczany na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za poprzedni rok kalendarzowy, który zwiększa się przynajmniej o 20% realnego wzrostu wynagrodzenia w ubiegłym roku.

Trzynasta emerytura w roku 2022

W nowym roku rządzący nie zapomnieli także o 13 emeryturze dla seniorów. Przysługuje ona osobom, które są uprawnione na mocy art, 2 ustawy 1 o dodatkowym świadczeniu, czyli emerytury, w tym pomostowej, okresowej, kapitałowej i częściowej, a także renty, w tym renty socjalnej, renty szkoleniowej, renty rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku emerytalnego. 13 emerytura przyznawana jest każdej osobie uprawnionej, bez względu na to, jak wysokie jest świadczenie emerytalne lub rentowe. W roku 2022 13 emerytura wyniosła 1338,44 złote brutto.

Emerytury bez podatku – pit-0

W nowym roku, oprócz reformy podatkowej Polski Ład, pojawiły się także ulgi dla emerytów, z których jedną jest pit-0. Ta ulga ma zachęcić seniorów do pozostania aktywnymi zawodowo i zakłada, że będą oni zwolnieni z płacenia podatku od przychodu, wynikającego z pracy na etacie, umowy zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej. Zwolnienie przysługuje w przypadku , gdy emeryt zarabia do 85 528 złotych rocznie. Jest to rozwiązanie, którego założeniem jest ułatwienie emerytom pozostanie na rynku pracy. Ulga dotyczy kobiet po 60 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia.

Świadczenie emerytalne 2022 – czy zmiany są korzystne?

Polski Ład zakłada wyższe emerytury dla większości emerytów. Główną zmianą na niekorzyść w ich przypadku jest brak możliwości odliczenia od podatku 9-procentowej składki zdrowotnej. Niektórzy seniorzy jednak tego nie odczują. A to dlatego, że dla osób, rozliczających się według skali podatkowej, wzrosła kwota wolna od podatku. Aktualnie wynosi ona 30 000 złotych.

Emerytura wolna od podatku a inne świadczenia

Osoby, które pobierają dwa różne świadczenia, np. emeryturę oraz rentę z tytułu choroby zawodowej, wciąż mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku, ale tylko wtedy, gdy łączna wysokość świadczeń nie przekroczy 2,5 tys. złotych brutto. Podobnie jak w przypadku jednego świadczenia, także tutaj, gdy próg ten zostanie przekroczony, emeryci zapłacą podatek, ale tylko od kwoty, przekraczającej 2500 złotych brutto.

14 emerytura w 2022 roku

W sierpniu ma być wypłacana także 14 emerytura, która będzie ustalana na podobnych zasadach do 13 emerytury. 14-tki zwolnione będą z podatku dochodowego. Osoby pobierające świadczenie otrzymają na rękę 1217, 98 zł. 14 emeryturę w 2022 roku otrzymają wszyscy seniorzy, których dochód z emerytury lub renty nie przekracza 4188, 44 złotych brutto. Osoby, których świadczenia przekraczają tę kwotę, 14 emerytury nie otrzymają.

Emerytury bez podatku 2022 – jak wpłynie to na sytuację emerytów?

Zmiany, związane z Polskim Ładem mają na celu poprawę sytuacji emerytów. Rosnąca inflacja widoczna jest na każdym kroku, a wyższe emerytury mają pomóc w ustabilizowaniu sytuacji życiowej seniorów. Zwolnienie z podatku dochodowego oraz rekordowa waloryzacja emerytur pomogą osobom starszym w radzeniu sobie z rosnącymi cenami towarów i usług.

Emerytury bez podatku 2022 – podsumowanie

Rok 2022 przyniósł wiele korzystnych zmian dla emerytur. Większość z nich może liczyć na wyższe świadczenia, które wynikają ze zwolnienia z podatku dochodowego. Z Polskim Ładem wiążą się jednak także zmiany niekorzystne, związane ze składką zdrowotną. Od nowego roku nie można bowiem odliczyć 9% składki od podatku dochodowego. Zwiększyła się natomiast kwota wolna od podatku, która aktualnie wynosi 30 000 złotych, dzięki czemu niektórzy seniorzy nie odczują negatywnej części zmian.


Zobacz też:
Avatar photo
415 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe wrzesień 2022 – czy 25 września sklepy będą otwarte?

Zmiany 2022

W co inwestować w 2022 roku? Jak pomnażać swoje aktywa?

Zmiany 2022

Wskaźnik WIRD zamiast WIBOR® – decyzja Komitetu NGR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.