KsięgowośćPorady

Emerytura bez podatku – od kiedy będzie obowiązywać? Sprawdź!

3 minut(y) czytania

Emerytura bez podatku to rozwiązanie, które ma wejść w życie już niebawem. Ten temat żywo interesuje wiele osób, którym przysługują świadczenia emerytalne. Kiedy emerytury bez podatku staną się rzeczywistością w naszym kraju? Sprawdź!

Kiedy emerytury bez podatku mogą wejść w życie? Jak wygląda proces legislacyjny, który ma je uregulować? Czy będą dotyczyć wszystkich polskich emerytów, czy też jedynie niektórych? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym artykule. Przekonaj się, czy emerytura bez podatku faktycznie będzie mieć tak istotne znaczenie dla życia polskich seniorów. Sprawdź, od kiedy dokładnie będzie można ją otrzymać!

Emerytury bez podatku – od kiedy będą obowiązywać?

Czy będą emerytury bez podatku? Odpowiedź na to pytanie jest jasna od pewnego czasu. Wiadomo, że takie świadczenie się pojawi już od uchwalenia stosownej ustawy, która wprowadziła emeryturę bez podatku. Projekt ustawy Rada Ministrów przyjęła 8 września 2021 roku. Sejm uchwalił ją miesiąc później.

Od kiedy będą wypłacane emerytury bez podatku?

Sama ustawa to teoria, a co z praktyką? Kiedy będą obowiązywać emerytury bez podatku? W tym przypadku trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy, czyli do czasu wejścia w życie wymienionej ustawy. Nastąpi to z początkiem stycznia 2022 roku. To znaczy, że emerytura bez podatku pojawi się już w przyszłym roku kalendarzowym.

Zobacz także:  Czym są kompetencje miękkie i w jaki sposób można je rozwijać?

Dla kogo emerytura bez podatku? Ile będzie wynosić?

Emerytura bez podatku ma mieć szeroki zasięg. Według szacunków rządzących, na zmianach podatkowych może skorzystać aż 18 milionów osób płacących podatki. Emerytura bez podatku poprawi sytuację aż 8 milionów emerytów i rencistów.

Według ustawy o emeryturze bez podatku, świadczenia emerytalne oraz renty, które wynoszą maksymalnie 2500 zł miesięcznie, nie będą objęte podatkiem dochodowym. W praktyce oznacza to, że ich wysokość zostanie powiększona o kwotę, którą normalnie należałoby odprowadzić.

Dla kogo emerytura bez podatku – skala i przykłady

Aby zobrazować jeszcze dokładniej, jak wielkie znaczenie będzie mieć emerytura bez podatku dla polskich seniorów, pokażmy inne liczby. Reforma systemu podatkowego obejmie aż 90% wszystkich emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich (aż dwie trzecie) nie zapłaci podatku w ogóle. Ci, którzy otrzymują świadczenia wyższe niż 2500 zł, podatek zapłacą, ale tylko od kwoty nadwyżki.

Emerytura bez podatku w praktyce, czyli kilka przykładów

Jak emerytura bez podatku będzie wyglądać w praktyce? Przytoczmy kilka przykładowych sytuacji. 

  1. Jeżeli dana osoba pobiera obecnie emeryturę wynoszącą 3200 tys. zł brutto rocznie (2600 zł netto), wówczas w skali roku dzięki zmianom podatkowym zyska 1600 zł.
  2. W przypadku małżeństwa, w którym jedna osoba pobiera minimalną emeryturę, a druga – świadczenie na średnim poziomie, zysk roczny wyniesie niecałe 3 tys. zł netto. 
  3. Z kolei małżeństwo, w którym każda z osób pobiera niską emeryturę (3031 zł netto na obie osoby łącznie), zyska w skali roku dokładnie 2946 zł. 

Emerytura bez podatku a „trzynastka”

Warto dodać, że wskazane wyliczenia nie obejmują tak zwanych „trzynastek”, czyli trzynastych emerytur. Te zostaną wypłacone w kwietniu 2022 roku. Zgodnie z obowiązującymi zasadami te dodatkowe świadczenia są warte dokładnie tyle, ile najniższe emerytury obowiązujące w danym roku. W 2021 roku było to dokładnie 1250 zł 88 gr brutto. Wartość „trzynastki” dla większości emerytów w 2021 roku wynosiła więc nieco ponad tysiąc złotych na rękę.

Zobacz także:  Odwrócona hipoteka – plusy i minusy kredytu hipotecznego

Jak emerytura bez podatku wpływa na wypłacanie trzynastej emerytury?

Co ważne, wprowadzenie emerytury bez podatku w żaden sposób nie usuwa trzynastek”. Będą one przyznawane na dokładnie tych samych zasadach, jak dotychczas. Emeryci i renciści mogą być zatem spokojni. W związku z nowymi przepisami roczna wysokość ich świadczeń może jedynie wzrosnąć.

Emerytura bez podatku – najnowsze wiadomości i najważniejsze informacje

Jakie jeszcze informacje związane z emeryturą bez podatku warto poznać? 

  1. Aby otrzymać emeryturę bez podatku, nie musisz spełniać żadnych formalności. Nie ma potrzeby wypełniania wniosków ani składania podań. Świadczenie zostanie z automatu powiększone o odpowiednią kwotę.
  2. Warto także wiedzieć, jak na wartość emerytury bez podatku wpływa fakt, że dana osoba pobiera jednocześnie dwa świadczenia (np. rentę i emeryturę). W takim układzie, zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Rodziny, podatek pobierany będzie jedynie od kwoty przekraczającej 2500 zł:
  • przykładowo, jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 2700 zł oraz rentę wynoszącą 1000 zł, zapłaci podatek od kwoty 200 zł (nadwyżka ponad 2500 zł przy świadczeniu emerytalnym). 
  • co istotne, świadczenia nie sumują się, dlatego nie będzie trzeba płacić podatku od skumulowanej kwoty (w tym przypadku byłoby to 3700 zł, czyli 1200 zł nadwyżki).

Emerytura bez podatku – podsumowanie

Emerytura bez podatku z pewnością będzie miała znaczenie dla osób pobierających to świadczenie w Polsce. Co ważne, od początku 2022 roku obejmie miliony osób. W skali roku emeryci i renciści dzięki temu rozwiązaniu zyskają kwoty przekraczające dwa albo nawet trzy tysiące złotych.

Uwagę zwraca fakt, że reforma zostanie dokonana w zasadzie bez najmniejszego wysiłku ze strony samych zainteresowanych. Emerytury bez podatku to także brak uciążliwych formalności. Jedyne, co musisz zrobić, gdy świadczenie ci przysługuje, to czekać na wypłatę wyższej emerytury lub renty w przyszłym roku.

Zobacz także:  Jaką prędkość internetu wybrać?
Nasze propozycje
Porady

Zasiłek macierzyński – wszystko, co warto wiedzieć

6 minut(y) czytania
Zasiłek macierzyński jest sposobem na to, żeby nie stracić płynności finansowej w obliczu narodzin dziecka. Dzięki tej formie pomocy, rodzice nie muszą…
Porady

CMS – samodzielnie zarządzaj własną stroną!

6 minut(y) czytania
CMS pozwoli ci w prosty sposób zarządzać treściami na twojej stronie internetowej. Czym jest i w jaki sposób działa? Zobaczysz, że to…
Porady

10 pomysłów, jak obniżyć koszty prowadzenia działalności

3 minut(y) czytania
Prowadzenie własnej działalności wiąże się ze sporymi kosztami. Można jednak zastosować kilka działań, które pomogą nieco obniżyć wydatki i gospodarować budżetem o wiele skuteczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *