Rosnące ceny towarów, usług, a także kosztów życia sprawiają, że wiele osób ma problem z dopięciem domowego budżetu. Dobrym rozwiązaniem jest dofinansowanie do gazu 2022. Dowiedz się, na czym to polega!
W dzisiejszych czasach życie staje się coraz droższe pod wieloma aspektami. Pomimo rosnących dochodów wciąż okazuje się, że nie każde gospodarstwo domowe będzie w stanie na czas opłacać rachunki dotyczące prądu i gazu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa dofinansowanie do gazu 2022 i komu przysługuje? Skorzystanie z takiego dodatku osłonowego jest możliwe tylko po spełnieniu kilku podstawowych warunków wynikających z ustawy.
Czym jest dofinansowanie do gazu 2022? Od kiedy zacznie obowiązywać?
Obecnie należy założyć, że rekompensata dla gospodarstw domowych odnośnie do wysokich cen gazu i żywności będzie obowiązywać już od 2022 roku. Dofinansowanie do prądu również jest planowane przez rząd, aby wspomóc najbardziej potrzebujące rodziny. Na tę chwilę rząd przeznaczył aż 4 mld złotych na dopłaty dla ponad 7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Dotacje do gazu dostępne są tylko dla określonych grup społecznych spełniających warunki programu. Podstawowe kwestie dotyczą tego, ile zarabia gospodarstwo 4–5 osobowe i mniejsze, a mianowicie:
- dochód netto rodziny nie może przekroczyć 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego;
- dochód netto rodziny nie może przekroczyć 1500 złotych dla wszystkich innych gospodarstw domowych.
Możesz otrzymać dofinansowanie jeśli złożysz odpowiedni wniosek. Podwyżki cen prądu i gazu wywołały zdecydowane działania ze strony rządu. Projekt rządowej tarczy antyinflacyjnej dotyczący rosnących cen energii i gazu wystartował 1 kwietnia 2022 roku. Ten okazuje się zbawienny dla wielu gospodarstw domowych, które nie radzą sobie finansowo ze stałymi podwyżkami kosztów życia.
Ile wynosi dofinansowanie do gazu 2022? Najważniejsze informacje
Dofinansowanie do gazu 2022 to inaczej dodatek osłonowy 2022. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek w wybranym urzędzie o przyznanie dotacji, ale tylko po spełnieniu kryterium dochodowego. Kwoty, jakie przyznawane są w ramach pomocy na gospodarstwo 2–3 osobowe, a także jednoosobowe, to:
- dla gospodarstw jednoosobowych kwota dotacji to maksymalnie 400 złotych rocznie;
- dla gospodarstw 2–3 osobowych to maksymalnie 600 złotych rocznie;
- dla gospodarstw 4–5 osobowych to maksymalnie 850 złotych rocznie;
- dla gospodarstw powyżej 6 osób to maksymalnie 1150 złotych rocznie.
Sprawdź też kwestię, która związana jest z dotacją na energię elektryczną w 2022 roku. Jako gospodarstwo zagrożone ubóstwem energetycznym masz szansę otrzymać następujące kwoty:
- jako jednoosobowe gospodarstwo do 500 złotych rocznie;
- jako 2–3 osobowe gospodarstwo do 750 złotych rocznie;
- jako 4–5 osobowe gospodarstwo do 1062,50 złotych rocznie;
- jako gospodarstwo powyżej 6 osób do 1437,50 złotych rocznie.
Pamiętaj, że kryteria dochodowe dotyczą także gospodarstw domowych, które są zagrożone tzw. ubóstwem energetycznym.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do gazu 2022? Krótki poradnik
Wniosek o dopłaty do gazu na rok 2022 możesz złożyć w ramach Tarczy Antyinflacyjnej do dnia 31 października 2022 roku. Pamiętaj o tym terminie jeśli chcesz otrzymać dodatkowe pieniądze na ogrzewanie gazem po spełnieniu kryteriów programu. Co ciekawe, procesowanie każdego wniosku odbywa się praktycznie natychmiastowo. Sam wniosek złożysz wygodnie w urzędzie gminy lub miasta, lub online bez potrzeby wychodzenia z domu. Wykaz potrzebnych dokumentów i inne kwestie związane z programem pomocy znajdziesz na stronie rządowej.
Dodatek osłonowy 2022 otrzymasz na specjalny wniosek, który uzupełnisz wygodnie na stronie ePUAP. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto w serwisie i wybierzesz odpowiednią zakładkę. Wniosek o dofinansowanie do gazu 2022 dostępny jest na stronie internetowej jako pismo ogólne do podmiotu publicznego. Uwaga! Każdy dokument tego typu musisz autoryzować elektronicznym podpisem, do którego masz dostęp przez profil zaufany lub e-dowód osobisty.
Dofinansowanie do gazu 2022 – o czym jeszcze warto wiedzieć?
Istotne jest to, że podczas obliczania wysokości dochodu twojego gospodarstwa domowego, nie musisz wliczać do tego zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych. Oprócz tego rząd zapowiedział, iż minimalna kwota wypłacanego dodatku wyniesie co najmniej 20 złotych. Co ciekawe, otrzymasz dodatkową pomoc w ramach rządowego programu dotacji do gazu i prądu na rok 2022, nawet jeśli twój dochód nie mieści się w kryteriach. W takiej sytuacji kwota dotacji zostanie analogicznie pomniejszona o kwotę, jaką przekraczasz umowne kryteria przyznawania zasiłku.
Kiedy składać wniosek o dofinansowanie do gazu 2022? W jakim terminie wypłacane będzie świadczenie?
Dofinansowanie do gazu 2022 wypłacane będzie w dwóch ratach w określonych przez ustawę terminach. Pierwsza rata była wypłacana do 31 marca 2022 roku, natomiast druga planowana jest pomiędzy 1 kwietnia a 2 grudnia 2022. Pamiętaj, że te terminy obowiązują cię tylko wtedy, kiedy wniosek o dofinansowanie złożyłeś do 31 stycznia 2022 roku.
Czy warto korzystać z rządowej pomocy w ramach dofinansowania do gazu i prądu 2022?
Twój domowy budżet jest mocno nadwyrężony przez rosnącą inflację i koszty życia? W takim razie koniecznie złóż stosowny wniosek online lub w urzędzie miasta, by otrzymać dodatkowe środki pieniężne na pokrycie opłat za gaz i prąd. Jeśli masz wieloosobową rodzinę, otrzymasz dotację nawet ponad 1000 złotych rocznie. To całkiem sporo, jeśli weźmie się pod uwagę aktualne ceny gazu i prądu.
Wiesz już, jakie są warunki dofinansowania do gazu 2022. Jeśli twój dochód nie przekracza określonego w ustawie pułapu, dostaniesz pełną kwotę dotacji. Kiedy wykażesz, że twoje dochody są jednak nieco większe, urząd przyzna ci pomoc, ale pomniejszoną o różnicę między warunkami przyznania pomocy a twoim dochodem na osobę w gospodarstwie domowym. Potrzebujesz pomocy finansowej? Złóż wniosek i poczekaj na wypłatę należnych ci środków maksymalnie do grudnia 2022 roku.
Zobacz też:- Podwyżka gazu już od października. Na tym nie koniec złych wieści
- Dodatek osłonowy 2022 – sprawdź, czym jest i jak złożyć wniosek
- Tarcza antyinflacyjna 2022. Co to takiego? Kto może z niej skorzystać? Do kiedy obowiązuje?
- Do 19 sierpnia br. można ubiegać się o środki z programu Modernizacja gospodarstw rolnych
- Dotacje na otwarcie firmy 2022. Jak to działa? Ile można zyskać i jak złożyć wniosek o dotację z urzędu pracy?