Dodatek na zakup węgla, choć pomocny, pozostawia wiele pytań i niedopowiedzeń. Warto wiedzieć, kiedy można się o niego starać i czy przy zakupie węgla z PGG także można liczyć na to świadczenie. Dzisiaj właśnie na tym się skupimy.

Kiedy można liczyć na dodatek węglowy?

Na świadczenie mogą liczyć jedynie te gospodarstwa domowe, których głównym źródeł ogrzewania są koza, trzon kuchenny, kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, kuchnia węglowa, piecokuchnia lub piec kaflowy.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada 2022. Po tym czasie nie będą przyjmowane żadne wnioski. W dokumentach należy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, PESEL, nr i seria dowodu osobistego, adres), numer konta bankowego, a także dane innych członków gospodarstwa domowego. Wniosek składa się w urzędzie lub drogą elektroniczną.

Sprawdź, jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy!

Czy przy zakupie węgla w PGG można liczyć na świadczenie?

Wniosek o ten dodatek rodzi wiele pytań. Niektóre z nich są kierowane prosto do Polskiej Grupy Górniczej. Najważniejsze dla wielu osób jest to, czy możliwe jest zakupienie węgla przez nich i liczenie na dodatek. Okazuje się, że tak. I to bez względu na to, czy zakup został już dokonany, czy dopiero go planujemy. Nie ma znaczenia także fakt, czy robimy to za pośrednictwem internetu, czy bezpośrednio w wybranych punktach.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że ceny są tutaj coraz wyższe. Od sierpnia regularnie wzrastają i obecnie wynoszą ok. 1,2 tys. zł za tonę, czyli już o 200 zł więcej niż do tej pory. Dlatego świadczenie może nie pokryć takiego wydatku, na jaki początkowo liczyliśmy. Wiąże się to m.in. ze wzrostem kosztów dotyczących samej produkcji, a także kosztami związanymi z inwestycjami.

Zakup węgla w PGG a dodatek węglowy – podsumowanie

Okazuje się zatem, że możliwe jest otrzymanie świadczenia na węgiel, nawet w przypadku, gdy nabywamy go za pośrednictwem PGG. Konieczne jest jednak wtedy spełnienie pozostałych warunków, czyli korzystanie z wymienionych źródeł ogrzewania, wypełnienie wniosku i złożenie go w terminie w urzędzie. W takiej sytuacji możliwe jest staranie się o otrzymanie dodatku w wysokości 3000 zł.

Archiwum: wrzesień 2022
Węgiel do ogrzewania domu