Złożenie rocznego zeznania podatkowego to jeden z podstawowych obowiązków każdego podatnika opłacającego podatek dochodowy od osób fizycznych. Czas na rozliczenie się z fiskusem jest ściśle ustalony. Do kiedy PIT w 2024 roku? Sprawdź, ile czasu ci zostało!
Prawo podatkowe nakłada na podatników obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Za jego niedopełnienie grozi kara. Warto pamiętać, że samo wypełnienie i wysłanie PIT nie oznacza poprawnego rozliczenia się z fiskusem. Nastąpi ono dopiero w momencie ewentualnego opłacenia należności. Termin składania zeznań zależy od rodzaju dokumentu. Najpopularniejsze formularze dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (PIT-37). Do kiedy PIT 2024?
Do kiedy PIT? Jak rozliczyć się w 2024?
Ustawowy termin złożenia rocznego zeznania to 30 kwietnia. W tym roku będzie jednak nieco inaczej, ponieważ dzień ten wypada akurat w niedzielę. W związku z tym podatnicy mogą wysłać PIT do 2 maja, czyli do wtorku. To już ostatni dzień na złożenie formularza PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.
Czy w 2024 zmienią się terminy rozliczeń podatkowych?
Za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu zmienią się terminy rozliczeń rocznych deklaracji podatkowych za 2022 rok tj. PIT-28 (ryczałt, wynajem nieruchomości), czy PIT-28S (ryczałt). Będzie on przypadał 2 maja w 2024 roku, a nie jak dotychczas na koniec lutego.
Jak długo czeka się na zwrot podatku?
Złożenie zeznania ułatwią ci specjalne programy, np. e-pity, które krok po kroku przeprowadzą cię przez obliczenia, wskazując możliwe do zastosowania ulgi. To prosty i skuteczny sposób na wypełnienie i przesłanie odpowiedniego formularza. Wiesz już, do kiedy PIT musi być złożony. Na przyszłość pamiętaj, że im szybciej złożysz PIT, tym szybciej możesz otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Urząd skarbowy ma 3 miesiące na rozliczenie twojego dokumentu lub 45 dni, jeśli wysyłasz go przez internet. Czekając do ostatniej chwili, opóźniasz otrzymanie należnej kwoty.
Który PIT złożyć?
Do 2 maja 2024 roku muszą rozliczyć się osoby składające PIT-37, czyli wszyscy pracujący na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także podatnicy pobierający świadczenie emerytalne lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego. 2 maja to również termin obowiązujący osoby prowadzące działalność gospodarczą. W tym przypadku należy złożyć PIT-36 i PIT-36L (opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym). Poznałeś już odpowiedź na pytanie „do kiedy PIT 2024?”, teraz zastanów się, który dokument powinieneś złożyć.
W tym samym czasie rozliczeń powinny dokonać osoby, które wykazują dochód ze sprzedaży papierów wartościowych lub nieruchomości czy praw majątkowych (PIT-38, PIT-39).
PIT-37 – samodzielnie czy przez urząd?
Osoby, które są zobowiązane do złożenia formularza PIT-37, mogą dokonać rozliczenia samodzielnie. Niezłożenie dokumentu nie wiąże się w tym przypadku z żadnymi konsekwencjami. Deklaracja zostanie przygotowana przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.
Przekazanie 1% podatku
Pamiętaj, że wypełniając PIT samodzielnie, masz możliwość wyboru, komu przekażesz 1%. Składając deklarację jak najwcześniej, szybciej otrzymasz ewentualny zwrot. Możesz również dopilnować, aby zostały uwzględnione przysługujące ci ulgi.
Roczne rozliczenie – jak się przygotować?
Zanim przystąpisz do wypełniania formularza, przeanalizuj, który druk jest odpowiedni dla ciebie. Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła osiągnąłeś dochody. Jeśli chcesz wypełnić i złożyć PIT przez internet, możesz skorzystać z dostępnych narzędzi, programów. I tu jednak musisz wiedzieć, po który sięgnąć. Dla przedsiębiorców przygotowano program e-Deklaracje i program PIT.
Dzięki usłudze e-PIT rozliczą się osoby składające PIT-37 czy PIT-38
Warto zweryfikować te informacje przed przystąpieniem do wypełniania dokumentu. Sprawdź również, czy fiskus ma twoje prawidłowe dane, czy podałeś poprawny numer konta itp. Zawsze też upewnij się, czy urząd rozliczył PIT oraz, czy nie powstała jakaś niedopłata, a ty nie musisz dokonać wpłaty.
Wiesz już, do kiedy PIT powinien zostać złożony. Jeśli jeszcze nie wypełniłeś druku i nie rozliczyłeś się z urzędem skarbowym, pamiętaj, że zostało ci zaledwie kilka dni. Nie zwlekaj i dopilnuj, by dokument trafił na czas do fiskusa.