Podatki

Do kiedy PIT 2022? Ile czasu zostało na rozliczenie się z urzędem skarbowym?

3 minut(y) czytania

Złożenie rocznego zeznania podatkowego to jeden z podstawowych obowiązków każdego podatnika opłacającego podatek dochodowy od osób fizycznych. Czas na rozliczenie się z fiskusem jest ściśle ustalony. Do kiedy PIT w tym roku? Sprawdź, ile czasu ci zostało!

Prawo podatkowe nakłada na podatników obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Za jego niedopełnienie grozi kara. Warto pamiętać, że samo wypełnienie i wysłanie PIT nie oznacza poprawnego rozliczenia się z fiskusem. Nastąpi ono dopiero w momencie ewentualnego opłacenia należności. Termin składania zeznań zależy od rodzaju dokumentu. Najpopularniejsze formularze dotyczą osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę (PIT-37). Ostateczny termin wysłania dokumentu to koniec kwietnia. A jak jest w tym roku? Do kiedy PIT 2022?

Do kiedy PIT? Jak rozliczyć się w 2022?

Ustawowy termin złożenia rocznego zeznania to 30 kwietnia. W tym roku będzie jednak nieco inaczej, ponieważ dzień ten wypada akurat w sobotę. W związku z tym podatnicy mogą wysłać PIT do 2 maja, czyli do wtorku. To już ostatni dzień na złożenie formularza PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Jeśli nie uporządkowałeś swoich spraw podatkowych do tej pory, masz kilka ostatnich dni, aby terminowo rozliczyć podatek.

Jak długo czeka się na zwrot podatku?

Złożenie zeznania ułatwią ci specjalne programy, np. e-pity, które krok po kroku przeprowadzą cię przez obliczenia, wskazując możliwe do zastosowania ulgi. To prosty i skuteczny sposób na wypełnienie i przesłanie odpowiedniego formularza. Wiesz już, do kiedy PIT musi być złożony. Na przyszłość pamiętaj, że im szybciej złożysz PIT, tym szybciej możesz otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Urząd skarbowy ma 3 miesiące na rozliczenie twojego dokumentu lub 45 dni, jeśli wysyłasz go przez internet. Czekając do ostatniej chwili, opóźniasz otrzymanie należnej kwoty.

Kliknij!
Czynny żal – sposób na uniknięcie problemów z Urzędem Skarbowym

Który PIT złożyć?

Do 2 maja 2022 roku muszą rozliczyć się osoby składające PIT-37, czyli wszyscy pracujący na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, a także podatnicy pobierający świadczenie emerytalne lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego. 2 maja to również termin obowiązujący osoby prowadzące działalność gospodarczą. W tym przypadku należy złożyć PIT-36 i PIT-36L (opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym). Poznałeś już odpowiedź na pytanie  „do kiedy PIT?”, teraz zastanów się, który dokument powinieneś złożyć.

W tym samym czasie rozliczeń powinny dokonać osoby, które wykazują dochód ze sprzedaży papierów wartościowych lub nieruchomości czy praw majątkowych (PIT-38, PIT-39). 

PIT-37 – samodzielnie czy przez urząd?

Osoby, które są zobowiązane do złożenia formularza PIT-37, mogą dokonać rozliczenia samodzielnie. Niezłożenie dokumentu nie wiąże się w tym przypadku z żadnymi konsekwencjami. Deklaracja zostanie przygotowana przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.

Przekazanie 1% podatku

Pamiętaj, że wypełniając PIT samodzielnie, masz możliwość wyboru, komu przekażesz 1%. Składając deklarację jak najwcześniej, szybciej otrzymasz ewentualny zwrot. Możesz również dopilnować, aby zostały uwzględnione przysługujące ci ulgi. 

Roczne rozliczenie – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do wypełniania formularza, przeanalizuj, który druk jest odpowiedni dla ciebie. Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła osiągnąłeś dochody. Jeśli chcesz wypełnić i złożyć PIT przez internet, możesz skorzystać z dostępnych narzędzi, programów. I tu jednak musisz wiedzieć, po który sięgnąć. Dla przedsiębiorców przygotowano program e-Deklaracje i program PIT. 

Dzięki usłudze e-PIT rozliczą się osoby składające PIT-37 czy PIT-38

Warto zweryfikować te informacje przed przystąpieniem do wypełniania dokumentu. Sprawdź również, czy fiskus ma twoje prawidłowe dane, czy podałeś poprawny numer konta itp. Zawsze też upewnij się, czy urząd rozliczył PIT oraz, czy nie powstała jakaś niedopłata, a ty nie musisz dokonać wpłaty.
Wiesz już, do kiedy PIT powinien zostać złożony. Jeśli jeszcze nie wypełniłeś druku i nie rozliczyłeś się z urzędem skarbowym, pamiętaj, że zostało ci zaledwie kilka dni. Nie zwlekaj i dopilnuj, by dokument trafił na czas do fiskusa.

Kliknij!
Podatek handlowy – czym jest ta danina? Kto ją płaci od przychodu? Sprawdź!
Zobacz też:
Avatar
146 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Podatki

Zwrot VAT: jak to działa w logistyce

3 minut(y) czytania
Obecnie coraz więcej polskich przedsiębiorców wkracza na zagraniczne rynki, eksportując oferowane towary oraz usługi do innych krajów. Powszechny staje się także import…
Podatki

Czy urząd skarbowy sam rozliczy PIT?

2 minut(y) czytania
2 maja 2022 roku mija termin składania deklaracji podatkowych. To jeden z najważniejszych obowiązków podatników. Jego niedopełnienie wiąże się z poważnymi konsekwencjami….
Podatki

Kara za niezłożenie PIT-u – jakie są konsekwencje niedopełnienia obowiązku?

2 minut(y) czytania
Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji w wyznaczonym terminie. Za niedopełnienie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Czyn taki zyskuje kwalifikację wykroczenia lub przestępstwa skarbowego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.