IT to jedna z branż, w której bez trudu można znaleźć zatrudnienie. Firmy informatyczne prowadzą procesy rekrutacyjne praktycznie cały czas, a mimo to mają trudności ze skompletowaniem wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Najlepsi informatycy zarabiają obecnie w Polsce ponad 10 000 złotych miesięcznie – wskazują wyniki badania No Fluff Jobs. Oto 10 najlepszych miejsc pracy w IT.

Praca marzeń, czyli stanowisko w IT 

Firmy z branży IT prowadzące procesy rekrutacyjne muszą nieustannie konkurować ze sobą, aby wzbudzić zainteresowanie wśród najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków zarówno w Polsce jak i w skali globalnej od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. 

Najlepsze firmy IT zachęcają pracowników nie tylko bardzo wysokimi wynagrodzeniami, ale również szeregiem innych udogodnień. Dla wielu osób największym atutem pracy w IT jest fakt, iż można ją wykonywać z dowolnego miejsca na Ziemi. Wystarczy, że mamy ze sobą komputer ze stałym dostępem do internetu. 

Dowodem na to, że praca w branży IT jest ceniona na całym świecie, jest badanie przeprowadzone przez firmę Great Place to Work dotyczące 125 najlepszych europejskich pracodawców. Znalazło się na niej aż 38% firm z sektora IT.  Aktualne oferty pracy IT – mindworkers.pl to portal dedykowany środowisku informatyków, na którym każdego dnia publikowane są setki ogłoszeń dla informatyków. Poniżej omawiamy najpopularniejsze stanowiska pracy w IT.

Praktyki IT, czyli jak dobrze zacząć karierę w branży IT? Gdzie szukać praktyk w IT? Te pytania zadaje sobie wiele osób, które ukończyły studia na kierunku informatyka. Warto wiedzieć, że jeżeli dana osoba posiada odpowiednie kompetencje, znalezienie zatrudnienia nie powinno być problemem.

Programista 

Jest to określenie dla stanowiska piastowanego przez osobę, która posiada podstawową wiedzę na temat programowania z wykorzystaniem istniejących języków programowania. Do jej głównych zadań należy tworzenie, modyfikowanie oraz testowanie sporządzonych kodów.

W większości przypadków programiści rzadko kiedy są odpowiedzialni za nadzór merytoryczny nad całym projektem. W tej chwili największe zarobki uzyskują osoby tworzące aplikacje mobilne oraz software developerzy. 

Programista iOS 

Wielu programistów decyduje się na pozyskanie specjalistycznej wiedzy odnośnie programowania w konkretnym środowisku. Obecnie obserwuje się ogromne zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się przygotowywaniem aplikacji na urządzenia z system iOS, czyli od słynnej firmy Apple.

Oprogramowanie dla komputerów i smartfonów Apple jest oparte na języku Objective-C oraz na języku Swift. Znajomość obu tych języków jest niezbędna do tego, by spróbować swoich sił jako programista iOS. Pozyskanie tej wiedzy się jednak opłaci, ponieważ jak wskazuje badanie No Fluff Jobs, wielu doświadczonych programistów iOS uzyskuje dochody w wysokości minimum 8000 złotych miesięcznie.

Programista Java

Znajomość języka Java jest obecnie jedną z najważniejszych umiejętności docenianych przez pracodawców na rynku pracy w IT. Istotą pracy jako programista Java jest tworzenie aplikacji webowych i desktopowych. Warto wiedzieć, że omawiany język programowania może być stosowany w wielu branżach, jednak najczęściej stosuje się go w dużych firmach oraz systemach bankowych. Zgodnie z badaniem No Fluff Jobs, zarobki programistów Java wynoszą minimum 5000 złotych miesięcznie. 

Software developer 

Niektórzy używają tego sformułowania zamiennie ze słowem „programista”, jednak warto wiedzieć, że pomiędzy tymi dwoma stanowiskami jest ważna różnica. Mianowicie: zakres obowiązków software developer’a jest szerszy. W swojej codziennej pracy musi on także prowadzić rozmowy z ludźmi, ponieważ współpraca z innymi członkami zespołu czy klientami jest bardzo istotna. 

Konsultant SAP 

SAP to rodzaj systemów ERP, który jest wykorzystywany na szeroką skalę przez wiele przedsiębiorstw na całym świecie. Tworzone za pomocą SAP aplikacje są wykorzystywane w dziale sprzedaży, finansów czy w kadrach. Konsultant SAP musi nieustannie uczyć się nowych rzeczy oraz być otwartym na nowinki technologiczne. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń konsultantów SAP wynosi 6999 złotych miesięcznie. 

Software engineer

Zadaniem software engineer’a jest projektowanie różnych koncepcji i rozwiązań, tworzenie dokumentacji oraz analiza zmian, które zaszły w kodzie do tej pory. Aby zostać software engineer’em, należy posiadać odpowiednio długie doświadczenie w pracy zwykłego programisty. Software engineerzy zarabiają przeciętnie 6500 złotych – wynika z informacji portalu money.pl.

DevOps Developer 

Zadaniem DevOps Developera jest administrowanie systemem, sprawowanie kontroli nad jego utrzymaniem oraz działaniami podejmowanymi przez zespół. Musi na bieżąco reagować na wszelkie sugestie ze strony współpracowników, a gdy zajdzie taka potrzeba, wprowadzać odpowiednie modyfikacje. Osoba na stanowisku juniorskim może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 5500 – 8000 zł brutto – informuje portal mindworkers.pl.

Front-end Developer

Programista zajmujący to stanowisko odpowiada za tworzenie interfejsu, czyli przede wszystkim za to, jak wygląda dany produkt w oczach jego klientów. Front-end Developer tworzy front-end systemów operacyjnych oraz rozmaitych aplikacji i stron internetowych. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń front-end developerów wynosi 5413 złotych miesięcznie. 

Back-end Developer 

Back-end Developer musi znać jedną z technologii, np. język Java bądź PHP. Zajmuje się on kodowaniem aplikacji i systemów oraz tworzy API. 

Full-Stack Developer

Osoba zajmująca to stanowisko dba zarówno o interfejs jak i właściwe działanie serwera. Jest to praca, w której łączy się obowiązki front-developera oraz back-end developera. 

Archiwum: listopad 2021
10 najlepszych miejsc pracy w IT