Stojący na czele związkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz jest zdania, iż zarząd TVP nadużywał umów cywilnoprawych, aby móc zoptymalizować koszty. Szumlewicz prosi ZUS o przeistoczenie umów śmieciowych na umowy o pracę i ostrzega, że nie będzie to ostatnia monitorowana spółka.
Jak informuje sam zainteresowany Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał już pismo przeciwko Telewizji Polskiej, która miała popełniać naruszenia w przepisach odnośnie zatrudniania osób na umowy cywilnoprawne. Przewodniczący Związku Zawodowego Alternatywa poinformował również, że związkowcy poprosili ZUS o przeprowadzenie kontroli w spółce, zamianę kontraktów cywilnoprawnych na etaty i zapłatę zaległych składek przez TVP oraz spółki od niej zależne.
Szumlewicz chce pomóc premierowi
W wystosowanym do ZUS-u piśmie możemy przeczytać, że Telewizja Polska od lat praktykuje zatrudnianie pracowników w firmach zewnętrznych, które są jedynie podwykonawcami TVP omijając w ten sposób etatowe zatrudnienie. Szef związkowej alternatywy przekonuje, że celem działania jest pomoc Mateuszowi Morawieckiemu w walce z likwidacją umów śmieciowych:
„W ten sposób postanowiliśmy pomóc panu premierowi w walce z umowami śmieciowymi. Liczymy, że w firmie nadzorowanej bezpośrednio przez rząd wkrótce znikną umowy niestandardowe, tym bardziej że TVP otwarcie chwali Polski Ład, w którym czytamy o ich likwidacji”.
Szumlewicz dodaje także, że wielu pracowników będących na umowie cywilnoprawnej pracuje w formie spełniającej znamiona etatu. Oznacza to, że jest określone miejsce pracy, czas pracy i podległość służbowa.
Z danych przedstawionych przez KRS wynika, że TVP obecnie zatrudnia 2867 osób. Szumlewicz zapowiada również kontrolę kolejnych spółek. Na celowniku miał się już znaleźć PKN Orlen.
- Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy omijają przepis, SN ostrzega, a Związkowa Solidarność jest za podwyższeniem płac
- TVN pod kontrolą ZUS-u. Byli współpracownicy stacji będą przesłuchani jeszcze w maju
- Umowy śmieciowe. Różnice w oskładkowaniu zostaną zniesione, umowy o dzieło zachowane w obecnym kształcie
- Mariusz Walter nie żyje. Założyciel stacji TVN miał 85 lat.
- Polski Ład: nauczyciele rozczarowani niższym wynagrodzeniem. Rzecznik rządu odpowiada