Aktualności

Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy omijają przepis, SN ostrzega, a Związkowa Solidarność jest za podwyższeniem płac

1 minut(y) czytania

Sędziowie Izby Karnej Sądu Najwyższego są zdania, że właściciel sieci może zostać ukarany w przypadku złamania obowiązującego zakazu handlu w niedzielę, jeśli wykonuje działalność w inny sposób niż zadeklarował. Opinia ta jest pokłosiem obchodzenia przepisów przez coraz większą ilość sklepów. Oponentem jest Związkowa Alternatywa, która jest za zniesieniem tej dyrektywy i opowiada się za podwyżką wynagrodzeń dla pracowników.

Coraz głośniej mówi się o lukach w przepisach w kwestii zakazu handlu w niedzielę, które skutecznie wykorzystują: Żabka, Stokrotka, Lewiatan, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC, Prim, POLOmarket, a ostatnio również Kaufland. Wymienione punkty w niedzielę niehandlową przemieniają się w punkty pocztowe, które nie są objęte restrykcjami. Mimo łatwego sposobu na ominięcie ograniczeń sklepy dużo ryzykują, gdyż z punktu widzenia Sądu Najwyższego przepisy są jasne i nie wymagają żadnych dopowiedzeń.

Sędziowie w uzasadnieniu wyjaśnili, że o karze i winie przedsiębiorcy decyduje wpis we wniosku do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Zaznaczono jednak, że sam numer CEIG lub PKD nie wystarczy, a ewentualne sankcje będą wynikać z faktycznej działalności i wysokości przychodów ze sprzedaży danego towaru.

Przepisy mówiące o zakazie handlu w niedzielę są „dziurawe jak szwajcarski ser”

Z obecnymi normami nie zgadza się przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, Piotr Szumlewicz. Działacz określił obowiązujące przepisy mianem „dziurawych jak szwajcarski ser” i podkreślił, że ustawa nie sprzyja nikomu – ani pracownikom, ani pracodawcom, ani klientom. Szumlewicz dodaje, iż zgodnie z panującym prawem większość placówek w Polsce może być nadal otwarta i dotyczy się to głównie miejsc, w których prawa pracownicze oraz jakość towarów i usług są poddawane wątpliwościom.

Szef Związkowej Alternatywy proponuje zamiast kar dla pracodawców, zniesienie zakazu handlu, ale pod warunkiem znaczącego podniesienia pracownikom płac za pracę w święta. Proponowane minimalne stawki za pracę w niedzielę wynoszą 45,75 zł za godzinę oraz 366 zł za ośmiogodzinny dzień pracy.

Zobacz także:  Pierwsze damy będą miały wyższe emerytury. O jakie kwoty chodzi?
Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *