W Trzemesznie od 4 sierpnia trwał strajk w zakładach Paroc Polska. W nocy z wtorku na środę pracownicy osiągnęli jednak porozumienie z pracodawcą o czym poinformował Grzegorz Ilnicki, pełnomocnik zarządu krajowego OPZZ Konfederacja Pracy. Zakończenie protestu wynika ze spełnionych postulatów dotyczących pensji oraz czasu trwania umowy osób tam zatrudnionych.
Trzemeszno: Postulaty został spełnione
Działalność zakładu zajmującego się produkcją rozwiązań izolacyjnych z wełny kamiennej przez ostatni tydzień została zawieszona. Powodem był strajk pracowników domagających się lepszych warunków wynagrodzeń. W środę 11 sierpnia o godzinie 1.28 zwaśnione strony doszły do kompromisu. O tym co wynegocjowano mówi Grzegorz Ilnicki:
„Ograniczenie umów śmieciowych, 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników jeszcze w sierpniu 2021 r. i gwarancje systemowych rozwiązań od 2022 roku. Mamy drugą w tym roku waloryzację płac, która obejmie 600 osób z 800 pracowników, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023. Jest wreszcie to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej, co miesiąc. Dodatek będzie się także automatycznie waloryzować, co roku. Niektórzy pracownicy zyskają na nowym dodatku nawet 600 proc. względem poprzedniego. Wynegocjowaliśmy także pulę 300 tys. zł na świadczenia dla pracowników za okres strajku. Upada więc mit, że za czas strajku się nie płaci”.
Trzemeszno: Zakład Paroc Polska wznawia działalność
Paroc Polska zatrudnia 800 osób. Aż 97,5% etatowych pracowników opowiedziało się za strajkiem. To spowodowało, że zakład nie funkcjonował, a firma wysyłała na zewnątrz jedynie to, co już było w magazynach. Osiągnięte porozumienie przyczyniło się do wznowienia działalności co podkreślił Ilnicki, który wspomniał o szczegółach negocjacji:
„To był naprawdę wielki wysiłek. Negocjowaliśmy dzisiaj przez 15 godzin. Około godz. 18 pojawiła się wstępna propozycja, Gazeta Wyborcza ogłosiła koniec strajku, ale udało nam się po północy podbić ją do takiego poziomu, który zdecydowaliśmy się przedstawić załodze do akceptacji” – zakończył związkowiec.
- Trzemeszno: Bunt pracowników firmy Paroc Polski. „To jeden z największych takich protestów ostatnich lat”
- Agrounia – protest rolników. Organizacja zapowiada kolejne blokady dróg
- Strajk górników w PGG: wysyłka z kopalń zablokowana na 48 godzin
- Protest rolników Agrounii. Całodobowy bunt ma zmusić rządzących do rozmów z hodowcami
- Co z zakupami 15 sierpnia? Sklepy, które tego dnia będą otwarte