Aktualności

Protest rolników Agrounii. Całodobowy bunt ma zmusić rządzących do rozmów z hodowcami

1 minut(y) czytania

Dzisiaj po godzinie 8.00 rozpoczął się strajk rolników Agrounii. Hodowcy zapowiadają protesty, które mają potrwać do środy (tj. 18 sierpnia) do godziny 8.00. Rolnicy zablokowali traktorami drogę krajową nr 15 na odcinku między Sampławą a Lubawą. Organizatorzy buntu są zdania, że działania rządu rujnują ich branżę i chcą tym działaniem wymusić rozmowy z politykami partii rządzącej.

Protest rolników Agrounii: Całodobowy strajk ma dać do myślenia rządzącym

Dzisiaj rozpoczął się protest rolników na dk nr 15, który ma potrwać całą dobę co możemy przeczytać w apelu organizatorów:

„Sytuacja jest wyjątkowa. Lato to nie jest najlepszy czas na strajki i protesty. Niestety nie możemy pozwolić sobie na wybór. 24 godziny na drodze mają przekonać rządzących, że rolników nie można lekceważyć” – czytamy w komunikacie Agrounii, którzy dodają:

„ASF niszczy nasze gospodarstwa poprzez nieudolność rządzących, dlatego bierzemy sprawy w swoje ręce i razem walczymy”.

Protest rolników Agrounii: Dlaczego hodowcy strajkują

Nie tylko ASF jest przedmiotem trwającego strajku. Rolnicy są zdania, że ich sytuacja jest dramatyczna z powodu pandemii Covid-19 oraz ptasiej grypy. Hodowcy podkreślają również coraz większą dominację marketów, nadmierny eksport towarów z zagranicy oraz obowiązujące ceny na skupach:

„Drób i trzoda, najwięksi producenci w Europie, w 90 procentach to bankruci. Jesteśmy świetnymi fachowcami, nie mamy pomocy z żadnej strony, nie możemy tego sprzedawać, nie mamy siły przebicia w tym rządzie. Jak się widzi tyle ludzi, którzy nie mają pieniędzy, którzy tylko pogrążają się w długach, gdzie jesteśmy wykorzystywani przez wielkie koncerny! – mówił Rafał Gotkowski podczas spotkania w Brzydowie i kontynuuje:

„Trzeba też wspomnieć o marketach – jak idzie konsument do sklepu, filet kosztuje blisko 25 złotych, a nam płacą 4,85 za kilogram! Dla przykładu hodowca który ma dwa tysiące metrów kwadratowych, wstawiając indyczkę, płaci za nią 800 tysięcy za cały cykl, a dostaje 600 tysięcy. To trwa od dwóch lat, dlatego pogrążeni jesteśmy w długach. To samo jest z trzodą chlewną”.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *