Tarcza antyinflacyjna. Premier Mateusz Morawiecki w czwartek 25 listopada zapowiedział pakiet obniżek podatków. Projekt zakłada niższe ceny za paliwo, gaz, energię elektryczną, a także przewiduje dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych. Jak dodał Prezes Rady Ministrów podczas dzisiejszej konferencji to „pierwsza seria działań”. Podkreślił również, że za podwyżkami cen gazu, a tym samym nawozów i dalej żywności – stoi Gazprom.

Tarcza antyinflacyjna. Akcyza za paliwo obniżona do minimalnego dozwolonego poziomu

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeszcze w tym roku mają zacząć obowiązywać niższe ceny paliw:

Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. I także wdrożymy rozwiązania dotyczące opłaty emisyjnej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej, także na pięć miesięcy

– deklaruje premier i dodaje:

Te wszystkie działania razem, po stronie państwa – bo nie ingerujemy bezpośrednio w to, co robią koncerny paliwowe, koncerny naftowe – doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych kilku tygodniach – mam nadzieję, że ok. 20 nawet do 28-30 gr

– szacuje Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna. VAT na gaz ziemny obniżony do 8 proc.

Szef rządu zapowiedział także obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. Nowe stawki mają obowiązywać od stycznia. Ponadto plan zakłada 0 proc. akcyzy na energię elektryczną i VAT obniżony z 23 do 5 proc.

Tarcza antyinflacyjna – dodatek osłonowy

Mateusz Morawiecki mówił, że rząd zamierzał obniżyć VAT na artykuły spożywcze do 0 proc., aczkolwiek przeciwna temu była Unia. Alternatywę zatem ma stanowić tzw. dodatek osłonowy w wysokości od 400 do 1150 zł w skali roku, który będzie wypłacany w dwóch transzach. Ze świadczenia ma skorzystać ponad 5 mln gospodarstw domowych. Ponadto rząd ogłosił także wprowadzenie oszczędności administracji publicznej, co ma przełożyć się na dodatkowy kapitał w przedziale od 3 do 5 mld zł.

O zamiarach rządu w kwestii tarczy antyinflacyjnej mówił w środę 24 listopada Tadeusz Kościński, który podkreśla, że wprowadzone rozwiązania będą obowiązywać tymczasowo:

To będzie okresowe, ale będzie działać na tyle długo, że mam nadzieje, że inflacja wróci do normalnych oczekiwań

– mówi minister finansów

Polakom najbardziej doskwierają rosnące ceny energii elektrycznej. Na łamach Business Insider Polska można było przeczytać szacunkowe wzrosty cen w 2022 r. w tym obszarze. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki, miesięczne rachunki mogą wzrosnąć nawet o 20 zł.

Źródło: businessinsider.com.pl

Archiwum: listopad 2021
Tarcza antyinflacyjna