Minister finansów, Tadeusz Kościński przewiduje, że szczyt inflacji przypadnie na styczeń-luty 2022 r. Według polityka, w kolejnych miesiącach wskaźnik powinien się obniżać, jednak zastrzegł, że w przypadku nowych czynników zwiększających inflację, tarcza antyinflacyjna pozostanie.
Minister finansów: tarcza antyinflacyjna pozostanie jeśli będzie to konieczne
Szef resortu finansów w piątek 10 grudnia był gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia. Kościński w rozmowie był pytany o potencjalne przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, czyli m.in. obniżki akcyzy na energię elektryczną i paliwa, jeśli inflacja nie spadnie:
Spodziewamy się, że szczyt inflacji nastąpi w styczniu, lutym, potem będzie powoli schodzić. Jak będzie jakiś inny czynnik, bo nie wiemy co się stanie na świecie czy w Polsce, jak będzie paliwo do inflacji dolewane, to mamy otwartą możliwość, by kontynuować kolejną tarczę
– deklaruje Tadeusz Kościński.
Minister finansów zapowiada szczyt inflacji, posłowie uchwalają podatek akcyzowy i dodatek osłonowy
Sejm uchwalił w czwartek 9 grudnia nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Regulacje umożliwiają zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców. Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 grudnia do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Posłowie uchwalili także ustawę o dodatku osłonowym, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Przywilej ten ma przysługiwać osobom o dochodzie miesięcznym poniżej 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.
Źródło: Business Insider
- Tarcza antyinflacyjna. Od 20 grudnia niższe stawki za paliwo i prąd
- Tarcza antyinflacyjna. Jakie są założenia rządu
- Tarcza antyinflacyjna 2.0. Przedsiębiorcy bez rozwiązań osłonowych dla biznesu
- Do 30 czerwca odpowiednie podmioty muszą dokonać rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych
- Inflacja producencka w grudniu 2021 r. osiągnęła poziom 14,2%. To najwyższy wynik od maja 1996 r.