Nowy Ład wprowadził wiele zmian w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej oraz w sposobach naliczania podatków. Najkorzystniejszą obecnie opcją jest założenie spółki z o.o. W jaki sposób można to przeprowadzić i dlaczego warto?
Jak Nowy Ład wpłynął na sposób prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?
Różnice widać zwłaszcza w obrębie kwoty wolnej od podatku oraz obciążeń z tytułu składki zdrowotnej. W pierwszym aspekcie jest to z pewnością pozytywna zmiana, ponieważ obecnie wynosi ona 30 tysięcy złotych.
Przedsiębiorcy rozliczający się z podatku dochodowego wedle ogólnych zasad mogą skorzystać także na podwyższeniu drugiego progu podatkowego. Dzięki tej zmianie stawka 17% dotyczy osób posiadających roczny dochód nieprzekraczający 120 tysięcy złotych.
Niemniej jednak negatywne zmiany są bardzo obciążające. Kluczowym skutkiem wprowadzenia Nowego Ładu jest zlikwidowanie możliwości odliczania części składki zdrowotnej od podatku. Dodatkowo wysokość składki uzależniona zostaje od wysokości dochodu. Jest to szczególnie niekorzystne dla przedsiębiorców posiadających wyższe zyski.
Skutkiem wszystkich powyższych zmian jest wzrost podatków dla przedsiębiorców. Wiele osób prowadzących lub planujących prowadzenie przedsiębiorstwa z pewnością szuka korzystniejszych modeli. Obecnie najbardziej polecane jest zakładanie spółek z o.o.
Jakie podatki płaci się, prowadząc spółkę z o.o.?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do grupy spółek kapitałowych. Ma osobowość prawną, a dodatkowo jest całkowicie odrębnym bytem prawnym od udziałowców.
Ze swojej definicji spółka płaci podatek CIT (podatek dochodowy od osób prawnych). Obniżony podatek CIT ustalony jest na poziomie 9%, natomiast standardowy na poziomie 19%. Jego wysokość wyliczana jest od kwoty dochodów, będących przychodami pomniejszonymi o koszty.
Korzyści wynikające z założenia spółki z o.o.
Kluczową zaletą wynikającą ze spółki z o.o. jest niepełna odpowiedzialność wspólników. Dzięki temu żaden z nich nie ryzykuje prywatnym majątkiem. Jedynie w przypadku zobowiązań posiadanych przez spółkę wspólnicy odpowiadają do poziomu wniesionych wkładów. Z tego względu w niepewnych czasach wiele osób chętnie decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.
To wyjątkowo korzystna oraz elastyczna forma prowadzenia działalności, głównie ze względu na opodatkowanie. Nowe spółki oraz te firmy, których roczne przychody są niższe niż 2 miliony euro rocznie, mogą korzystać z niższej stawki CIT.
Chcąc korzystać z przysługujących wspólnikom dywidend, należy rozliczyć 19-procentowy PIT.
Wspólnicy prowadzący spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są także zwolnieni z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne. Tym samym nie muszą ponosić kosztów składki zdrowotnej oraz pozostałych związanych z ZUS.
Z tego względu wielu przedsiębiorców po wprowadzeniu Nowego Ładu decyduje się na zmianę formy prowadzonej działalności na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów, zakładając spółkę z o.o.?
Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można przeprowadzić na kilka sposobów. Tradycyjną formą jest skorzystanie ze stacjonarnej pomocy notariusza, możliwe jest także przeprowadzenie całej procedury online na stronach rządowych.
Obie te formy są jednak czasochłonne, lecz jest także trzecia możliwość. Doskonałym wyborem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalistów z zakladamyzaciebie.pl. Umożliwiają oni sprawne przeprowadzenie procesu zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.
Najwyższej jakości eksperckie wsparcie pozwala zminimalizować ryzyko popełnienia ewentualnych błędów, możliwych podczas samodzielnego zakładania spółki.
Metoda ta pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Przy korzystaniu z pomocy pracowników zakladamyzaciebie.pl nie ma konieczności opłacania taksy notarialnej. Również opłaty sądowe w tym przypadku są niższe niż w przypadku wyboru innych sposobów zakładania spółki.
- Zawieszenie działalności a ZUS. Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności gospodarczej. Czy przedsiębiorca musi opłacać składki zdrowotne w trakcie zawieszenia działalności?
- Spółka z o.o. – podstawowe informacje na temat jednej z najpopularniejszych form prowadzenia firmy. Poznaj jej wady i zalety
- Podatek dochodowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
- Polski Ład – zmiana formy opodatkowania dla przedsiębiorców. Podatek liniowy i zmieniony projekt ustawy
- Czym jest pomoc de minimis? Poznaj limity udzielania pomocy publicznej w Rzeczpospolitej Polskiej