Zawirowania i zaskakujące zmiany na rynku nie sprzyjają ryzyku. W niepewnych czasach szczególnie warto korzystać ze wsparcia ekspertów. Dowiedz się, jak właściwe decyzje dotyczące organizacji spedycji pomogą firmie w realizacji celów biznesowych!
Wyzwania, z jakimi mierzy się logistyka w ostatnich latach
Spedycja nigdy nie była dziedziną, którą można by określać jako stabilną i niezmienną niezależnie od okoliczności. Doświadczenia firm z branży, m.in. Pekaes.pl pokazują, że ostatnie dwa lata są jednak czasem szczególnych zmian i niepewności.
Dlaczego organizacja spedycji w firmie od pewnego czasu stanowi duże wyzwanie? Oto najważniejsze powody:
- zakłócenia łańcucha dostaw – z powodu pandemii zdarzało się, że niektóre zakłady dostarczające części wstrzymywały produkcję, obecnie dzieje się tak z powodu wojny w Ukrainie;
- w niektórych branżach pojawił się wzmożony popyt na wybrane produkty i firmom trudno jest realizować zamówienia, korzystając wyłącznie z własnych środków transportu;
- problemy kadrowe – praca zdalna, kwarantanny, a obecnie – wyjazd wielu kierowców i innych specjalistów na Ukrainę.
Spedycja w firmie – samodzielnie czy z pomocą zewnętrznej firmy?
Czy firma zajmująca się produkcją, handlem, importem lub eksportem może realizować zadania związane ze spedycją na własną rękę? Tak, jest to możliwe. Wymaga jednak oddelegowania do takich zadań szeregu pracowników, przeszkolenia odpowiednich osób, a także posiadania własnej floty, zaplecza technicznego czy magazynów.
O ile zdarza się, że firmy korzystają z własnego transportu drogowego samochodami ciężarowymi, to już w przypadku transportu morskiego czy kolejowego niemal zawsze decydują się na zlecanie takich usług zewnętrznym wykonawcom, takim jak doskonale znany na polskim rynku Pekaes.pl. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie techniczne i przygotowanie do świadczenia różnorodnych usług transportowych.
Ostatnie lata pokazały, że w biznesie nic nie liczy się bardziej niż zdolność do szybkiego reagowania na zmiany rynku. Spedytorzy są pod tym względem zdecydowanie bardziej elastyczni niż firmy, które organizują spedycję samodzielnie. W razie konieczności zmiany trasy, środka transportu czy terminu realizacji zlecenia są w stanie szybko dostosować się do potrzeb klienta. O taką elastyczność trudno w przypadku, gdy twoja firma zajmuje się spedycją na własną rękę, a jedyny samochód ciężarowy znajduje się właśnie w trasie.
Jak wybrać firmę, która będzie świadczyła usługi spedycji?
Jeśli już wiesz, że powierzenie zadań związanych ze spedycją zewnętrznej firmie będzie korzystne dla twojego biznesu, pora zastanowić się, jaki zakres usług wybrać.
Większość firm zlecających usługi przewozów na terenie Polski korzysta z transportu drogowego. To jednak tylko początek możliwości, jakie dają firmy spedycyjne. Przyjrzyjmy się ich ofercie na przykładzie firmy Pekaes.pl. Oprócz transportu drogowego możesz w niej skorzystać także z transportu morskiego, lotniczego, kolejowego – zarówno na terenie kraju, jak i za granicą. W wielu przypadkach najlepiej sprawdza się transport intermodalny, wykorzystujący różne środki transportu na poszczególnych etapach. Dzięki bogatej bazie pojazdów spedytor jest w stanie dość swobodnie łączyć różne formy, aby uzyskać najkrótszy czas przejazdu i ograniczyć koszty transportu.
To nie wszystko. Korzystając z usług firmy spedycyjnej, możesz liczyć także na wsparcie w kwestii formalności związanych z przejazdami. Dzięki temu możesz odciążyć swoich pracowników i skierować ich do innych zadań. Spedytor zajmie się zgłoszeniami celnymi, obsługą towarów w magazynach celnych, wystawianiem świadectw przewozowych czy organizacją przepraw promowych.
W czasie, gdy rosnąca inflacja pochłania dużą część zysków przedsiębiorstw, warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy spedycyjnej, takiej jak Pekaes.pl, nie musi być traktowane wyłącznie w kategorii kosztów dla firmy. Wręcz przeciwnie – to sposób na oszczędności. Dzięki działalności na szeroką skalę, doświadczeniu i współpracy z przewoźnikami w wielu krajach spedytorzy mogą zaoferować swoim klientom konkurencyjne stawki. To sprawia, że ogólny koszt transportu, nawet po doliczeniu kwoty, którą płaci się firmie spedycyjnej, będzie niższy niż w przypadku, gdy realizuje się go samodzielnie.
Chcesz, by łańcuch dostaw nie stanowił słabego ogniwa twojej firmy? Powierzenie kwestii spedycji profesjonalnej firmie to zawsze dobry wybór!
- Czym jest outsourcing? Czy warto w swojej firmie zlecać zadania na zewnątrz?
- Employer branding – jak pracodawca może zbudować swój wizerunek?
- Kredyt dla firm – na jaki warto się zdecydować?
- Zawieszenie działalności a ZUS. Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności gospodarczej. Czy przedsiębiorca musi opłacać składki zdrowotne w trakcie zawieszenia działalności?
- PKD taxi – poznaj klasyfikację działalności taksówek osobowych