Według PKD, taxi zalicza się do przewozu osób, co jest oczywiście logiczną klasyfikacją. W PKD transport osób to nie wszystko. Przewożenie towarów i transport innymi drogami niż lądowa to kolejne punkty. Co jeszcze reguluje ten rejestr? Przeczytaj!
Jeśli chodzi o PKD, taxi musi także zostać zarejestrowane, tak jak inne korporacje czy przedsiębiorstwa w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Firmy zajmujące się przewozem osób muszą być zapisane do rejestru i przyporządkowane do odpowiednich kategorii. W ramach PKD, taksówka jest narzędziem służącym do przewożenia osób na ustalonych dystansach. W polskim prawie wszystkie działalności muszą zostać odpowiednio uregulowane. Jaka jest rola tego rodzaju rejestru w praktyce? Sprawdź, jaki PKD mają taksówki i inne środki transportu, jeśli chcesz prowadzić działalność w tej branży!
Działalność taksówek osobowych – PKD i jego rola
Polska Klasyfikacja Działalności jest rejestrem, który zbiera podmioty zajmujące się tym samym typem działalności. Określenie kategorii, która pasuje do prowadzonej działalności, jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Co daje właściwy wpis w PKD? Taxi z twojej firmy w sieci będzie mogło znaleźć więcej osób, co przekłada się na dalsze korzyści. Oprócz tego firma zostaje dołączona do odpowiedniej grupy. Dzięki temu właściciel może na przykład przystępować do organizacji zrzeszających przedstawicieli swojego zawodu.
Kod PKD taxi i jego miejsce w rejestrze
W PKD taxi i inne przedsiębiorstwa przewozowe znajdują się w sekcji H. Jest ona oznaczona jako „transport i gospodarka magazynowa”. Jak można się domyślić, zbiera ona wszelkie firmy, które zajmują się przewozem towarów oraz osób i prowadzą magazyny. Sekcja jest podzielona na odpowiednie działy, które pozwalają wyszczególnić podstawowe rodzaje transportu i usług podobnych do niego. Taksówki znajdują się w dziale 49. (transport lądowy i rurociągowy). W PKD można też znaleźć działy o transporcie wodnym i lotniczym, magazynowaniu i usługach wspomagających oraz działalności kuriersko-pocztowej. Kod PKD taxi to 49.32.Z.
PKD – taxi osobowe i przewozy towaru
Przewóz osób pomiędzy dwoma miejscami jest w PKD wymieniony jako osobna klasa. W dziale można znaleźć także transportowanie towarów. Zaliczają się do nich zarówno żywe zwierzęta, jak i przedmioty nieożywione, takie jak:
- samochody;
- dłużyce;
- towary mrożone lub chłodzone, a nawet odpady.
W PKD taxi towarzyszy również obsługa przeprowadzek. W skład sekcji o numerze 49.42.Z wchodzą wszystkie usługi związane z transportem mebli i innych sprzętów domowych. Na końcu można ponadto znaleźć transport rurociągowy zarówno paliw gazowych, jak i innych towarów.
Kod PKD na taxi oraz inne przewozy pasażerskie
W skład działu, gdzie jest wyszczególniona PKD taxi, wchodzą także wszelkie środki transportu masowego. Mowa np. o przewozach kolejowych – tych międzymiastowych i ogólnopolskich (zarówno osobowych, jak i towarowych). W PKD osobno pojawia się także komunikacja miejska.Jest określona jako „podmiejskie przewozy pasażerskie” i obejmuje autobusy, tramwaje, trolejbusy, ale też kolej nadziemną oraz tę podziemną, czyli metro. Tutaj właściwy numer PKD to 49.31.Z. Osobno wspomniany jest przewóz osób pomiędzy innymi środkami komunikacji, czyli na przykład między lotniskiem lub dworcem kolejowym a miastem.
Inny niż lądowy przewóz osób – PKD też to precyzuje
Podróżowanie lądem to tylko jeden ze środków transportu. Co jeszcze jest w PKD? Taxi i inne rodzaje transportu na lądzie to nie wszystko. Należy też wymienić transport wodny i powietrzny, które regulowane są w sekcji H PKD. Do pierwszej kategorii zalicza się przede wszystkim transport morski i przybrzeżny, ale są tutaj też podróże śródlądowe – po rzekach i jeziorach. Regulacje znajdują się w dziale 50 PKD. Do transportu lotniczego należą loty pasażerskie, czarterowe i wycieczkowe. Jego częścią jest też wynajmowanie samolotów do celów prywatnych. W dziale można również znaleźć loty kosmiczne, choć te raczej są na razie odległą perspektywą. Regulacje tego rodzaju transportu znaleźć można w dziale 51 PKD.
PKD – transport osób a działalność kurierska
Działalność kurierska jest połączona z obsługą poczty. Może się wydawać, że w PKD taxi i poczta nie mają wiele wspólnego, ale warto pamiętać, że obie te branże oparte są na podobnym mechanizmie. W przypadku taksówek chodzi jednak o przewóz ludzi, a poczta zajmuje się dostarczaniem towarów. W skład działu 53 sekcji H PKD wchodzi przyjmowanie paczek i listów, ale też ich sortowanie, zbieranie i przewożenie oraz doręczanie przesyłek. Na podobnej zasadzie operują firmy kurierskie, które jednak nie są związane z operatorami publicznymi. Zwykle są częścią międzynarodowych lub przynajmniej ogólnopolskich sieci. Regulacje znajdują się także w dziale 53 sekcji H PKD.
Magazynowanie i usługi taxi – PKD
Czas na kolejny rodzaj działalności w PKD. Taxi wiąże się z magazynowaniem bardziej niż mogłoby się wydawać. Ten typ usług także polega na przewożeniu towarów z miejsca na miejsce, a ich przechowywanie najczęściej bywa traktowane wyłącznie jako etap przejściowy. W skład działu 52 sekcji H wchodzą zarówno rurociągi i składowanie (na przykład gazu), jak i obsługa terminali różnego typu, działalność infrastruktury transportowej czy przeładunek towarów. Do grupy swoją działalność rejestrują również agenci celni i osoby zajmujące się spedycją i maklerstwem.
W ramach PKD, taxi jest jednym z wielu środków transportu. W poszczególnych działach można znaleźć wiele różnych działalności związanych z przewożeniem osób lub towarów. Pamiętaj, aby się zarejestrować, ponieważ to nie tylko obowiązek, lecz także korzyść dla twojej firmy.
- PKD transport – miejsce w klasyfikacji. Kod PKD transportu ludzi i towarów
- PKD a działalność prawnicza – co wchodzi w skład rejestru? Jak są wydzielone poszczególne zawodów prawniczych?
- Zawieszenie działalności a ZUS. Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności gospodarczej. Czy przedsiębiorca musi opłacać składki zdrowotne w trakcie zawieszenia działalności?
- PKD wynajem nieruchomości – poznaj Polską Klasyfikację działalności i kody najmu długo- i krótkoterminowego
- PKD szkolenia, czyli pozaszkolne formy edukacji w Polskiej Klasyfikacji Działalności