Instytucje bankowe często nie chcą udzielać pożyczki firmom młodszym niż rok podatkowy. W uzyskaniu potrzebnego kapitału pomocne są wtedy pożyczki dla firm pozabankowe. Sprawdzamy, jak można je uzyskać.
Pożyczki pozabankowe umożliwiają zaciągnięcie kredytu poza instytucją banku, co często jest jedyną możliwością, aby uzyskać środki finansowe na start nowej firmy. Na co warto zwrócić uwagę i gdzie szukać pozabankowej pożyczki dla firmy?
Rodzaje pożyczek pozabankowych
Pożyczkodawcami pożyczek pozabankowych mogą być:
- firmy pożyczkowe;
- parabanki;
- inwestorzy prywatni.
Mogą być one udzielane zarówno na długie, jak i krótsze terminy. Najbardziej znanymi formami pożyczek pozabankowych są tzw. chwilówki, w przypadku pozyskiwania kosztów na start działalności mogą być jednak potrzebne wyższe sumy. Warto wtedy skorzystać z dedykowanej oferty pożyczki dla firm.
Pożyczki dla firm pozabankowe — zalety
- minimum formalności — często do otrzymania pożyczki wystarczy jedynie dowód osobisty;
- szybsze rozpatrzenie wniosku — pieniądze można uzyskać nawet w ciągu kilku dni;
- możliwość otrzymania pożyczki bez udokumentowanej historii w BIK;
- brak kosztów kwalifikowanych.
Główną zaletą, którą oferują pożyczki dla firm pozabankowe, jest brak wymogu prowadzenia działalności przez przynajmniej 12 miesięcy, czyli pełen rok podatkowy. To właśnie z tym problemem głównie spotykają się nowi przedsiębiorcy, którzy potrzebują pozyskać koszta już na samym początku biznesu. Z pożyczki pozabankowej można też skorzystać bez raportu z BIK — co nie jest możliwe w banku. Oferowana jest wtedy pożyczka pod zastaw (najczęściej hipoteczny) bądź pożyczka z gwarantem. Nie jest również wymagane dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu w ZUS i US. W praktyce oznacza to, że pożyczkę może otrzymać niemal każdy przedsiębiorca.
Warunki otrzymania pożyczki pozabankowej
Szczegółowe warunki zawsze są zależne od konkretnej firmy oferującej pożyczkę dla firmy. Powtarzają się jednak wymogi takie jak:
- aktywny status działalności — firma musi być zarejestrowana w CEiDG;
- pełna zdolność do czynności prawnych;
- niekaralność;
- posiadanie konta w banku;
- adres na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W porównaniu do tradycyjnych pożyczek bankowych formalności są zredukowane do koniecznego minimum, mogą jednak wzrastać razem z kwotą, o którą wnioskujemy. Warto pamiętać, że pożyczkodawca może zażądać informacji pomocnych w ocenie zdolności kredytowej. Ponieważ firmy udzielające pożyczek nie mają bezpośredniego wglądu w BIK, ocena zostanie przeprowadzona na podstawie zaświadczeń o wysokości i źródle dochodów oraz liczbie osób na utrzymaniu. Pomocny może być również rzetelnie przygotowany biznesplan wskazujący nasz pomysł na rozwój i sukces firmy.
- Pożyczki unijne — sprawdź jak skorzystać!
- Kredyt dla firm na start – czy warto się na niego zdecydować?
- Pożyczki dla firm jednoosobowych – czym one są?
- Pożyczki dla nowych firm — sprawdź jak z nich skorzystać!
- Pożyczki dla nowych firm — sprawdź jak z nich skorzystać!