Porady

Awans – jak go szybko dostać? Czy odmowa awansu jest bezpieczna?

4 minut(y) czytania

Awans wiąże się z podwyżką, ale też bardziej odpowiedzialnym stanowiskiem. Jak szybko go dostać? Nie bez znaczenia są kompetencje oraz to, jakie masz cechy charakteru. Możliwość awansu może pojawić się w każdym momencie, dlatego bądź na nią gotów!

Chcesz nie tylko zarabiać więcej, ale także zarządzać zespołem lub po prostu mieć większe możliwości? Jeśli tak, to bez wątpienia liczysz na awans. To, jak go zdobyć, jest jednak zależne od wielu czynników. Wpływ mogą mieć sama dostępność awansu w twojej firmie, jak i twoje relacje z innymi pracownikami czy kompetencje. Nie zapominaj, że to, jak radzisz sobie we własnym zespole, jest bardzo istotne. Kluczowe będą również twoje unikalne umiejętności albo ukończone kursy i szkolenia. Dlatego nigdy nie możesz zapominać o tym, aby bezustannie się rozwijać. Wtedy awans w pracy będzie na ciebie po prostu czekał!

Jaka jest możliwość awansu w twojej firmie?

Wszystkie starania pójdą na marne, jeśli nie zastanowisz się, jaka w ogóle jest możliwość awansu w miejscu, w którym pracujesz. Są zawody, w których nie będziesz w stanie zbyt wysoko zajść. Na przykład, jeśli jesteś jedynym pracownikiem w rodzinnym sklepie spożywczym, to chociaż możesz liczyć na podwyżkę – to nie na lepsze stanowisko. Często trudno jest awansować także na poczcie czy jako kierowca. Dlatego w takich sytuacjach warto zastanowić się nad zmianą ścieżki kariery, która będzie stawiała przed tobą kolejne wyzwania.

Zobacz także:  Zaświadczenia o zarobkach – komu i kiedy potrzebny jest ten dokument?

Jak awansować w pracy? Przede wszystkim rozmawiaj

Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak awansować w pracy, trzeba zacząć od podstaw. A jedną z nich jest zwyczajna rozmowa. W tym przypadku naprawdę wiele zależy od twoich prywatnych relacji z innymi ludźmi. Nie zapominaj jednak, że większość osób jest otwartych na rozmowę i ceni sobie sytuacje, w których inni jasno mówią, czego chcą, i zadają szczere pytania. 

Jeśli czekasz na awans, to umów się na rozmowę ze swoim przełożonym. Zapytaj, czy w ogóle widzi taką możliwość w twoim przypadku i co musiałbyś zrobić, aby nadawać się na lepiej płatne stanowisko. Być może w ten sposób dowiesz się, jakie kursy czy szkoły podyplomowe mogą ci się do tego przydać.

Awans zacznij planować jeszcze na studiach

Wciąż się uczysz lub studiujesz? Jeśli tak, to oznacza, że możesz zacząć przygotowywać się do awansu już teraz! Bez wątpienia twój przyszły pracodawca szybciej powierzy ci bardziej odpowiedzialne zadania, jeśli będziesz mieć już jakieś doświadczenie. 

Przede wszystkim znajdź pracę. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się, aby była powiązana z twoim docelowym zawodem. Może jednak okazać się, że nie możesz tego robić bez kwalifikacji bądź po prostu w twojej okolicy nie ma takiego stanowiska. Wtedy warto pójść gdziekolwiek, nawet na niewielką część etatu. Dobrym pomysłem na start będą także staż lub nieodpłatne praktyki. W ten sposób pokażesz swojemu docelowemu pracodawcy, że chcesz pracować i się rozwijać.

Gdy czekasz na awans w pracy, rozwijaj się

Chcesz szybko dostać awans? Zastanów się, jakie kompetencje musi mieć osoba w twojej firmie, aby zajmować wyższe stanowisko. Zazwyczaj wiąże się to z zarządzaniem zespołem czy projektem, choć nie tylko. Wypisz sobie cechy, które powinieneś posiadać, a następnie rozwijaj je. Może to wiązać się z koniecznością ukończenia szkoły wyższej lub podyplomowej, ale nie tylko. 

Zobacz także:  Sposoby finansowania przedsiębiorstw

Jeśli np. masz problem ze współpracą w grupie bądź źle czujesz się w roli lidera, możesz wybrać się na specjalistyczny kurs, który poprawi twoje kompetencje. Zmiana w twoim zachowaniu i podejściu będzie na pewno zauważalna. Dodatkowo, nawet certyfikat z weekendowego szkolenia może pomóc ci zdobyć awans w pracy.

Dostaniesz awans, gdy będziesz tego wart

Przełożeni zawsze uważnie przyglądają się pracownikom. Dlatego też, nawet jeśli w danym momencie wiesz, że nie masz możliwości na awans, zawsze dawaj z siebie 100%! Dzięki temu, gdy już pojawi się wolne stanowisko, będzie większa szansa, że właśnie ty je zajmiesz. Zawsze bądź na czas, staraj się pozostawać w dobrych relacjach ze swoimi kolegami i wykazuj się inicjatywą. Bycie miłym i uśmiechniętym także będzie pomocne. W końcu sympatyczne osoby są lepiej oceniane. Unikaj marudzenia oraz plotkowania, ponieważ to może bardzo szybko obrócić się przeciwko tobie.

Odmowa awansu może oznaczać zwolnienie z pracy

Nie każdy awans jest jednak tym chcianym. Może okazać się, że stanowisko, które zostanie ci zaproponowane, nie jest dla ciebie odpowiednie lub też wiąże się ze zbyt dużą odpowiedzialnością. Wtedy odmowa awansu może być najlepszym rozwiązaniem. 

Choć masz do tego pełne prawo, musisz pamiętać, że w tej sytuacji pracodawca może cię zwolnić. Dlatego najpierw zastanów się, czy chcesz podjąć to ryzyko. Jeśli pracujesz w jakimś miejscu dłuższy czas, sam będziesz wiedział najlepiej, co zrobić. Pamiętaj, że przyjęcie propozycji będzie wiązało się z wyższą stawką i większymi możliwościami w przyszłości.

Gdy nie możesz doczekać się awansu… zmień pracę

Mimo obietnic twój pracodawca nie chce dać ci awansu? A może usłyszałeś, że nie będzie takiej możliwości? Jeśli chcesz się rozwijać bądź po prostu twoja pensja jest dla ciebie zbyt niska, poszukaj nowej pracy. To także da ci możliwość rozwoju. W końcu nowa praca to nowe kompetencje, znajomości i doświadczenia. Poza tym, może okazać się, że w nowym przedsiębiorstwie zostaniesz znacznie szybciej doceniony.

Zobacz także:  Odprawa pośmiertna – kto może ją dostać, na jakich warunkach się ją otrzymuje i jak się ją wylicza?

Awans to normalny etap w każdej pracy i warto się o niego upominać. Stanowi nie tylko formę docenienia, lecz także szansę na większe zarobki. Znasz już wszystkie okoliczności i zasady jego przyznawania, więc nie czekaj, tylko zgłoś się z wnioskiem do szefa!

Nasze propozycje
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.
KsięgowośćPorady

Faktura uproszczona – co warto o niej wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje

4 minut(y) czytania
Faktura uproszczona to jeden z wielu rodzajów dokumentów występujących w obrocie profesjonalnym. O ile powszechność zwykłej faktury VAT jest niekwestionowana, o tyle nie dla każdego jest w pełni jasne, co to jest faktura uproszczona. Sprawdź to! Przeczytaj.
Porady

Ile zarabia ratownik medyczny? Sprawdź stawki i zakres obowiązków!

6 minut(y) czytania
Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości? Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *