Sprzedajesz lub wynajmujesz nieruchomości? Musisz zatem znać kody PKD przyporządkowane dla branży nieruchomości. Dlaczego jest on tak ważny? Co daje w praktyce? Czytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania!
Jeśli nieobca jest ci działalność gospodarcza, na pewno słyszałeś o PKD. Wynajem nieruchomości także znajduje się w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Po co taki rejestr obejmuje ten rodzaj działalności? Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi bardzo szybko mogłyby się wymknąć spod kontroli, dlatego państwo uwzględnia ten sektor działalności w PKD. Wynajem lokali jest też dzięki temu bardziej przejrzysty dla klientów, którzy łatwo w jednej bazie mogą znaleźć firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami. Sprawdź, jakie PKD ma ta branża!
Wynajem nieruchomości PKD – dlaczego jest tam w ogóle zakwalifikowany?
Czy wynajmowanie nieruchomości przez prywatną osobę powinno kwalifikować się do PKD? Polska Klasyfikacja Działalności powinna zrzeszać przedsiębiorców, więc jak z tym łączy się prowadzenie wynajmu przez osoby prywatne? Warto pamiętać, że takie działanie ma na celu przede wszystkim wymierną korzyść finansową dla jednej ze stron. W PKD wynajem nieruchomości jest zatem traktowany jako zawieranie umów i obiekt transakcji i ma osobną sekcję L oraz dział 68. Nawet jeśli pieniądze pobierane za usługę służą wyłącznie opłaceniu rachunków, to nadal są to dodatkowe środki, które powinny zostać odnotowane w odpowiednich miejscach.
PKD wynajem nieruchomości – co trzeba na ten temat wiedzieć?
W przypadku wybudowanych już nieruchomości w PKD przewidzianych jest kilka wydzielonych punktów. Kupno i sprzedaż budynków lub mieszkań obejmuje zarówno wybudowane już budynki mieszkalne lub użytkowe, jak i grunty pod ich budowę. W PKD wynajem nieruchomości i zarządzanie własnymi lub dzierżawionymi lokalami także ma swoje miejsce w grupie 68.20.Z. Analogicznie do kupna i sprzedaży są to różnego rodzaju pomieszczenia, także te wynajmowane konkretnym podmiotom (np. schroniska dla zwierząt). W dziale nie ma za to miejsca na działalność hoteli, campingów, domków letniskowych oraz innych miejsc tego typu, gdyż znajdują się w sekcji dotyczącej zakwaterowania.
Budownictwo a wynajem lokali – PKD
Wszelkie kwestie związane z budownictwem reguluje całkowicie inna sekcja. Znajdują się w niej prace mające na celu kompleksowe stawianie nowych budowli. Jest to zatem m.in. przygotowanie terenu do budowy (w tym wyburzanie istniejących już zabudowań), stawianie fundamentów i samych murów oraz specjalistyczne roboty wykończeniowe, czyli np. tynkowanie, malowanie czy wykonywanie niezbędnych elementów stolarki. PKD wynajem lokali umieszcza w całkowicie innej sekcji, gdyż ma on zupełnie odmienny cel. W przypadku wynajmu nie chodzi o budowę, ale jedynie o zmianę właścicieli już istniejącego obiektu.
Kod PKD – wynajem nieruchomości
W PKD wynajem nieruchomości to zupełnie odrębna część. Powinieneś jej szukać w sekcji L, czyli „działalność związana z obsługą rynku nieruchomości”. Jedyny dział w jej ramach nazywa się tak samo i precyzuje kwestie wymienione powyżej. Poszczególne kody rozpoczynające się od numeru działu – 68 – precyzują kolejne kwestie związane z wynajmowaniem czy sprzedawaniem nieruchomości. Istotny jest tutaj ruch polegający na zmianach właściciela lub przynajmniej użytkownika lokalu. Jest on głównym kryterium, na podstawie którego można wyodrębnić całkowicie osobną kategorię. Kod PKD wynajmu nieruchomości to 69.20.Z.
PKD – wynajem mieszkań a ich sprzedaż
Według PKD wynajem mieszkania i jego sprzedaż to oczywiście dwie odrębne kwestie. Mimo że znajdują się one w tej samej sekcji i jednym dziale, to warto pamiętać, że oddzielają je grupy i klasy. Wszystko ma związek z osobą właściciela:
- w przypadku kupna i sprzedaży zmienia się zarządca lokalu;
- w wynajmie chodzi jedynie o innego użytkownika, podczas gdy właściciel pozostaje ten sam.
Różnice nie występują za to w typach nieruchomości. Niezależnie od relacji mogą to być różnego rodzaju lokale używane do całkowicie odmiennych celów. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku gruntów. Jeżeli zatem zajmujesz się sprzedażą nieruchomości to właściwy kod PKD to 68.10.Z.
Obrót nieruchomościami – PKD i kwestia pośrednictwa
Wynajem lub sprzedaż nie zawsze musi się odbywać wyłącznie z udziałem właściciela. Niektóre osoby decydują się na pomoc pośrednika, który ma zazwyczaj znacznie większe doświadczenie w kwestii obrotu lokalami. W PKD wynajem nieruchomości przez pośrednika reguluje odrębna grupa i klasa 68.31.Z w ramach tego samego działu, który zawiera samodzielne prowadzenie transakcji. Pośrednictwo jest tutaj określone zarówno jako sam bezpośredni udział w sprzedaży, jak i doradzanie, szacowanie wartości oraz wszelkiego rodzaju pomoc w zakresie rynku nieruchomości.
Wynajem pomieszczeń PKD – na firmę lub osobom prywatnym
Rodzaj gruntów oraz typ lokali nie ma zbyt dużego znaczenia w przypadku rejestru. W PKD wynajem nieruchomości nie ma bowiem podziału na poszczególne branże. Podobnie jest w przypadku podmiotu zawierającego umowę. Kupującym, sprzedającym lub wynajmującym może być osoba prywatna albo cała firma. Odpowiedni zapis należy poczynić jedynie w przypadku podpisywania umowy.
Widzisz, jak wiele niuansów jest w PKD. Wynajem nieruchomości nie bez przyczyny znalazł się w tym rejestrze. Wiesz już, w jakiej sekcji szukać i dlaczego jest ona odrębna. Jeśli prowadzisz taką działalność, nie zapomnij o kodzie PKD, który musisz otrzymać.
- PKD transport – miejsce w klasyfikacji. Kod PKD transportu ludzi i towarów
- PKD szkolenia, czyli pozaszkolne formy edukacji w Polskiej Klasyfikacji Działalności
- PKD a działalność prawnicza – co wchodzi w skład rejestru? Jak są wydzielone poszczególne zawodów prawniczych?
- Zawieszenie działalności a ZUS. Składki ZUS w czasie zawieszenia działalności gospodarczej. Czy przedsiębiorca musi opłacać składki zdrowotne w trakcie zawieszenia działalności?
- PKD taxi – poznaj klasyfikację działalności taksówek osobowych