Prowadzenie firmy

PKD fryzjer – co to oznacza i czy wpis do rejestru jest obowiązkowy?

4 minut(y) czytania
Ocena

Według PKD, fryzjer to jeden z zawodów objętych koniecznością wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Działalność powinna zostać zakwalifikowana do konkretnej kategorii. Warto wiedzieć, w jakiej sekcji rejestru się ona znajduje. Dowiedz się tego z naszego tekstu!

Większość działalności gospodarczych musi być sklasyfikowana w różnych rejestrach, a jednym z nich jest PKD. Fryzjerstwo to zaś branża obecna w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Czym jest PKD? To rejestr, który grupuje poszczególne podmioty według profilu ich działalności. Dzięki temu firmę jest łatwiej znaleźć potencjalnym klientom. Jakie jeszcze korzyści odnosi salon fryzjerski? PKD to jedna z pośrednich dróg, aby zwiększyć zysk salonu. Jak to możliwe? W jaki sposób ustalić odpowiednie zakwalifikowanie działalności? Sprawdź, jakie PKD fryzjer powinien wpisać, by zwiększyć zyski z działalności.

PKD fryzjer – co to oznacza?

Polska Klasyfikacja Działalności jest rejestrem pomagającym przedsiębiorcom prowadzić działalność. W jaki sposób? Przedsiębiorstwa są pogrupowane według prowadzonej działalności, więc poszczególne podmioty zewnętrzne mogą łatwiej wyszukiwać to, co najbardziej je interesuje. Zapisany w PKD fryzjer może zostać łatwiej odnaleziony przez klientów, sponsorów czy przedsiębiorstwa oferujące współpracę. Oprócz tego warto pamiętać, że przyporządkowanie odpowiedniego kodu PKD jest obowiązkowe, podobnie jak na przykład ustalenie numeru KRS czy REGON.

Kody PKD – fryzjerstwo jako jedna z działalności w rejestrze

Fryzjerstwo jest branżą, w której liczy się odpowiednia promocja usług. Pomaga to zdobyć nowych klientów i przyciągnąć osoby potencjalnie zainteresowane danym biznesem. Kod 96.02.Z PKD fryzjera przyporządkowuje go do konkretnej grupy, w której jest wymieniony obok innych działalności kosmetycznych. Czemu służy takie pogrupowanie i połączenie branż w rejestrze? Może się okazać przydatne rządzących, jeśli w jakiejś sytuacji wezmą pod uwagę popularność danej branży, aby podjąć ważną decyzję, która jej dotyczy. Wpis jest zatem równie istotny, co przynależność do odpowiednich związków zawodowych czy organizacji gromadzących przedstawicieli danego zawodu.

Kliknij!
Minimum Viable Product – czy ten pomysł ma sens?

Fryzjerstwo a kod PKD – jakie usługi obejmuje?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, kod PKD fryzjera to 96.02.Z. Jak można się domyślić, fryzjerstwo obejmuje szeroki zakres różnych usług. Są one dostosowane do trendów, a także typów urody każdej osoby dobierającej sobie fryzurę. Według PKD fryzjer może myć, obcinać, czesać i układać fryzurę. Przeprowadza też różne zabiegi, takie jak:

  • farbowanie;
  • prostowanie;
  • wykonywanie trwałej ondulacji.

Są to jednak jedne z wielu czynności, jakie mogą mieć miejsce w salonie fryzjerskim. PKD ma bowiem także zapis o podobnych czynnościach do wymienionych. To oznacza, że praktycznie nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o zabiegi fryzjerskie. 

Numer PKD fryzjerstwo – czego nie obejmuje dział?

Oczywiście, nie wszystkie rzeczy związane z fryzjerstwem są bezpośrednio zakwalifikowane do tej samej sekcji. Według PKD, fryzjer powinien bowiem samodzielnie lub poprzez zatrudnionych współpracowników wykonywać wszystkie czynności w salonie. Z tego powodu na przykład produkcja peruk nie należy do tego działu. Jest wyszczególniona w przetwórstwie przemysłowym jako produkcja innych wyrobów. Widać zatem, że jest to zupełnie inny profil działalności. Klasyfikacja powstała właśnie po to, by w prosty sposób oddzielić od siebie branże i je odpowiednio pogrupować.

Barber a zakład fryzjerski PKD – czy są traktowane tak samo?

Salony barberskie to miejsca, w których pracownicy zajmują się przycinaniem i profesjonalną stylizacją brody oraz zarostu. Ostatnio stały się one bardzo modne i dlatego może pojawić się pytanie, czy są połączone w rejestrze z salonami fryzjerskimi. Choć fryzjer i barber mogą być postrzegane jako osobne zawód, to w PKD znajdują się one w jednej podklasie, czyli 96.02.Z.

PKD – fryzjerstwo a inne zabiegi kosmetyczne

PKD w zakresie świadczeń kosmetycznych jest wyjątkowo obszerne. Jedna klasa obejmuje bowiem zarówno fryzjerstwo, jak i wszelkie zabiegi kosmetyczne. Oznacza to w teorii to, że w PKD fryzjer i kosmetyczka prowadzą ten sam rodzaj działalności, podczas gdy w praktyce wygląda to oczywiście zupełnie inaczej. W ramach klasy wymieniono między innymi masaż twarzy, wykonywanie manicure czy nakładanie makijażu, jednak wszystkie te czynności to jedynie część usług proponowanych przez wiele salonów kosmetycznych. Działa to też w drugą stronę – niektóre lokale prowadzą bardzo wyspecjalizowaną działalność i mimo to są zaliczone do bardzo ogólnej klasy. Wszystkie regulacje znajdują się w dziale 96 sekcji S. 

Kliknij!
Najważniejsze informacje na temat wystawiania zaświadczenia o zatrudnieniu

Kod PKD – usługi fryzjerskie i pozostałe części sekcji

Dział S, obejmujący fryzjerstwo nazywa się „pozostała działalność usługowa”, dlatego reguluje wiele branż, które zupełnie nie są ze sobą związane. W PKD fryzjer umieszczony jest zatem obok właścicieli salonów masażu, hostess, spirytystów czy tatuatorów. To jednak nie wszystko. Dział S obejmuje również domy pogrzebowe i inne placówki zajmujące się opieką nad grobami. Można w tej grupie znaleźć nawet zakłady piorące wyroby włókiennicze i futrzarskie.Jak już wspomnieliśmy, numer PKD fryzjera to 96.02.Z. Wpis to nie tylko obowiązek, ale i potencjalna korzyść. Numer PKD może bowiem ułatwić klientom wyszukiwanie, co w efekcie może przełożyć się na liczbę zainteresowanych i wymierne korzyści finansowe.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Prowadzenie firmy

Koszt pracownika 2022 – co warto wiedzieć o nowych przepisach podatkowych? Koszty zatrudnienia na umowie o pracę

4 minut(y) czytania
Ocena Planujesz zatrudnić pracownika, ale obawiasz się o koszty takiego działania? Jako pracodawca jesteś zobowiązany do opłacania wszelkich składek zdrowotnych i nie…
Prowadzenie firmy

Digitalizacja w Sunreef Yachts

4 minut(y) czytania
Ocena Zaprojektowanie i wyprodukowanie jachtu światowej klasy, który spełniałby najwyższe wymagania miłośników pływania po morzach i oceanach, takich jak choćby Rafael Nadal…
Prowadzenie firmyPolski ład

Spółka z o.o. a Nowy Ład - czy to dobry wybór?

3 minut(y) czytania
Ocena Nowy Ład wprowadził wiele zmian w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej oraz w sposobach naliczania podatków. Najkorzystniejszą obecnie opcją jest założenie spółki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.