Mikrorachunek podatkowy to dla wielu osób wciąż nowość. Przepisy regulujące jego wykorzystywanie obowiązują dopiero od 2020 roku. Jeśli nie wiesz, czym jest indywidualny mikrorachunek podatkowy i jak się z niego korzysta, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Mikrorachunek podatkowy to indywidualnie przyznawany numer rachunku bankowego, którego używa się do wpłat należności na rzecz urzędu skarbowego. Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale ty również go masz. Przyda ci się wówczas, gdy trzeba będzie zapłacić podatek PIT, CIT lub VAT. Kiedy takie rozwiązanie zostało wprowadzone i na czym ono polega? Jak rozliczyć dzięki mikrorachunkowi podatkowemu PIT lub podatek od towarów i usług? Dowiedz się więcej na temat nowego sposobu rozliczeń!

Od kiedy obowiązują mikrorachunki podatkowe?

Mikrorachunki zostały wprowadzone decyzją Ministerstwa Finansów 1 stycznia 2020 roku. Obowiązują zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Własny mikrorachunek ma każdy, kto rozlicza się z podatków w Polsce.

Mikrorachunkami zastąpiono wcześniejsze indywidualne rachunki poszczególnych urzędów skarbowych. To duże ułatwienie w rozliczaniu zobowiązań podatkowych – dzięki temu masz pewność, że wpłacone przez ciebie pieniądze trafiają na odpowiednie konto, a wpłata zostanie prawidłowo odnotowana.

Najważniejsze zalety mikrorachunków

Mikrorachunki dla podatników zostały wprowadzone przede wszystkim po to, by ułatwić rozliczenia podatkowe. Z ich wdrożeniem wiąże się wiele korzyści, m.in.:

 • możliwość wpłacania kilku rodzajów podatków nie osobno, ale na jeden numer rachunku;
 • łatwe sprawdzanie numeru swojego mikrorachunku w generatorze;
 • mniejsze ryzyko pomyłek i błędów ze strony podatników;
 • szybsza obsługa płatności PIT, CIT i VAT (np. w przypadku, gdy potrzebujesz zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach);
 • brak konieczności zmiany numeru rachunku (np. wówczas, gdy przeprowadzasz się i zmieniasz swój urząd skarbowy).
Zobacz także  Podatek od spadku – sprawdź, kiedy się go płaci i kogo obejmą zwolnienia!

Jak sprawdzić numer indywidualnego rachunku podatkowego?

Formalnie numeru mikrorachunku podatkowego się nie sprawdza – jest on generowany. Służy do tego specjalna strona – generator mikrorachunku podatkowego. Aby z niego skorzystać, potrzebujesz swojego:

 • PESEL-u, jeśli jesteś osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub jeśli nie jesteś zarejestrowanym płatnikiem VAT;
 • NIP-u, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś płatnikiem VAT lub płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne.

Korzystanie z generatora jest bardzo proste. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję – numer PESEL lub numer NIP – i wpiszesz cyfry w wybranym polu.

Po chwili otrzymasz wynik, czyli specjalnie wygenerowany indywidualny numer mikrorachunku. Składa się on z 26 znaków. Poszczególne elementy numeru rachunku mają swoje znaczenie:

 • dwie pierwsze cyfry to liczba kontrolna, za pomocą której urząd skarbowy może sprawdzić, czy numer został podany prawidłowo;
 • cyfry 10100071222 są jednakowe dla wszystkich numerów rachunków i oznaczają numer rozliczeniowy w NBP;
 • kolejne cyfry to twój numer NIP lub PESEL uzupełnione o cyfry 0.

Na co uważać w kontekście sprawdzania mikrorachunku podatkowego?

Pamiętaj, aby swój mikrorachunek podatkowy sprawdzać wyłącznie na rządowej stronie podatki.gov.pl. Korzystanie z niej jest bezpłatne i bezpieczne. Uważaj na podobne strony internetowe służące do sprawdzania rachunków – mogą one zawierać niesprawdzone linki lub być źródłem wirusów komputerowych.

Pytania o to, do kiedy należy wygenerować numer mikrorachunku, pojawiają się bardzo często. W rzeczywistości jednak nie ma obowiązku generowania mikrorachunku podatkowego PIT, CIT i VAT na własną rękę. Numer jest już do ciebie przypisany i nie ma znaczenia, kiedy sprawdzisz go w generatorze.

Jak korzystać z mikrorachunku podatkowego?

Z mikrorachunku podatkowego PIT, CIT i VAT korzysta się dokładnie tak samo, jak ze zwykłego rachunku bankowego. Możesz wykonywać standardowe przelewy, ustawiać stałe polecenia przelewu itp. W praktyce najwygodniej będzie:

 • skopiować numer twojego mikrorachunku z generatora i wkleić go w odpowiednim polu na stronie bankowości internetowej;
 • wpisać tytuł przelewu i kwotę.
Zobacz także  Podatki progresywne – czym się charakteryzują? Poznaj progresywny podatek dochodowy

Pamiętaj o tym, że choć mikrorachunek służy do wpłat różnych rodzajów podatków, to na rachunek należy wpłacać każdą należność osobno. Łączenie w jednym przelewie kwot za podatek PIT, VAT czy CIT może spowodować duże zamieszanie i konieczność wyjaśnienia sprawy w urzędzie skarbowym.

Czy mikrorachunek służy także do otrzymywania zwrotu podatku?

Mikrorachunek podatkowy służy wyłącznie do zapłaty podatku PIT, CIT i VAT. W pozostałych kwestiach nic się nie zmienia. Oznacza to, że w przypadku innych rodzajów podatków wpłaty dokonuje się na dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych. Dotyczy to np. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) czy akcyzy. Dotychczasowe zasady obowiązują osoby rozliczające się w ramach karty podatkowej oraz płacące VAT z importu i VAT-14.

Z mikrorachunków nie mogą korzystać osoby, które nie mają numeru PESEL ani NIP (np. takie, które dopiero czekają na jego wydanie). W takich przypadkach podatki należy płacić na rachunek danego urzędu skarbowego. Zmiany nie dotyczą także sposobu, w jaki urząd skarbowy dokonuje zwrotu nadpłaty podatku. Należna kwota nie znajdzie się na mikrorachunku, ale zostanie wpłacona na konto, które podałeś w urzędzie.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu dokonywanie wpłaty należności jest znacznie łatwiejsze, a zasady są bardziej przejrzyste. Na pewno przekonasz się o tym już podczas pierwszego regulowania zobowiązań podatkowych!

mikrorachunek podatkowy