Jak wybrać konto firmowe?
Znalezienie rachunku dla biznesu może być czasochłonne i trudne ze względu na mnogość dostępnych ofert na rynku. Warto rozważyć kilka opcji i wybrać tę, która najbardziej odpowiada konkretnym potrzebom. Jak to zrobić?
Sprytnym i mądrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ranking kont premium z 2023 – w zestawieniu zostały ujęte wszystkie najatrakcyjniejsze propozycje dostępne na rynku. Porównywane były na podstawie tych samych informacji, a wśród nich ta, która wypadała najlepiej w kontekście wszystkich warunków, zajmowała wyższą pozycję.
Korzystanie z tego typu narzędzi znacznie skraca poszukiwania i czyni je łatwiejszymi. Aby samodzielnie znaleźć najlepszą promocję, konieczne byłoby analizowanie każdej z nich pojedynczo, łącznie z dokładnym przeczytaniem regulaminu i warunków umowy banku.
Używając zewnętrznych narzędzi, jak ranking kont firmowych, programy wykonują tę pracę za klienta. Jeśli któraś z ofert w zestawieniu będzie szczególnie interesująca, wtedy konsument powinien dokładniej przeanalizować jej warunki, aby wiedzieć, z czym konkretnie wiąże się ta propozycja.
W rankingu rachunki firmowe zestawione są pod względem kilku czynników takich jak:
- koszt prowadzenia konta;
- koszt posiadania karty płatniczej;
- koszt wypłat bankomatowych;
- uzyskiwany bonus za otwarcie rachunku.
Ponadto każda oferta jest umieszczona na osobnym kafelku, na którym znajdują się informacje na temat kosztów, a także:
- nazwa promocji;
- logo banku.
Jeśli któraś z ofert posiada korzystne warunki, dodatkowy bonus lub promocję, zostanie ona oznaczona niebieską obwódką. Klient zainteresowany jej szczegółami powinien kliknąć niebieski przycisk „i” w kółku. Pojawi się wtedy zakładka objaśniająca poszczególne warunki umowy.
Gdy konsument jest zdecydowany, może kliknąć przycisk „Dalej” – zostanie on przekierowany na stronę banku, gdzie zapozna się ze szczegółowym regulaminem i wyśle formularz zgłoszeniowy w celu otwarcia rachunku.
Dlaczego warto założyć konto firmowe?
Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto posiadać konto firmowe, jest oddzielenie finansów osobistych od biznesowych. W ten sposób o wiele łatwiej zarządzać każdym z budżetów i zachować przejrzystość. Pozwala to także na uniknięcie zamieszania związanego z korzystaniem w ramach firmy z osobistych pieniędzy.
Co więcej, w wielu przypadkach działalności muszą mieć własne, specjalne konto firmowe, które umożliwia znalezienie się na białej liście VAT czy dokonywanie rozliczeń w systemie split payment.
Konto firmowe to także ułatwienie w relacji przedsiębiorca-bank. Dzięki specjalnemu rachunkowi placówka ma możliwość dostosowania oferty do potrzeb swojego konsumenta.
Dodatkowo narzędzia finansowe dla firm, takie jak kredyty, mogą być przyznawane na innych zasadach niż w przypadku klientów indywidualnych. Posiadając rachunek firmowy, przyznanie pożyczki bywa prostsze.
Najkorzystniejsze konta firmowe pozwalają na łatwe rozliczenie się ze wszystkimi osobami uczestniczącymi w prowadzeniu biznesu. Z rachunku można opłacić:
- pensje pracownicze;
- zakup materiałów produkcyjnych;
- koszt usług.
Oddzielne konto firmowe ułatwia również prowadzenie księgowości oraz rozliczenia podatkowe, co jest istotne dla zachowania transparentności i zgodności z prawem.
Kto może założyć konto firmowe?
Aby starać się o rachunek firmowy, należy spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest posiadanie firmy. Z tego względu konto biznesowe mogą założyć:
- osoba fizyczna, która zdecydowała się prowadzić działalność gospodarczą (jednoosobowa działalność gospodarcza);
- spółka cywilna;
- spółka osobowa (np. spółka jawna, partnerska);
- spółka kapitałowa (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna).
W niektórych wypadkach placówka może wymagać złożenia dodatkowych dokumentów wraz z wnioskiem jak np. dokumenty rejestracyjne spółki czy pełnomocnictwo przedsiębiorstwa. Warto również zauważyć, że banki mogą mieć własne kryteria dotyczące otwierania kont firmowych, takie jak minimalny obrót na koncie czy minimalna kwota depozytu początkowego.
Konto firmowe – czy zawsze jest konieczne?
Zgodnie z polskim prawem nie ma konieczności zakładania konta firmowego w sytuacji prowadzenia przedsiębiorstwa – zależy to jednak od formy prawnej działalności. Właściciele fundacji oraz spółek, niezależnie od tego, czy mają one charakter cywilny, jawny czy z ograniczoną odpowiedzialnością, powinni mieć specjalny rachunek, który pozwoli im na rozliczenia biznesowe.
Poza tym oddzielenie budżetu domowego od firmowego ma na celu zapewnienie klarowności w zarządzaniu środkami przedsiębiorstwa oraz ułatwienie monitorowania i sprawozdawczości finansowej.
Konto osobiste i firmowe – różnice
Główna różnica między kontem osobistym i firmowym to cel jego użytkowania. Pierwsze z nich jest przeznaczone dla klientów indywidualnych i służy codziennemu korzystaniu z rachunku na własne potrzeby. Pozwala on na oszczędzanie, dokonywanie opłat czy planowanie budżetu.
Rachunek firmowy służy do rozliczeń wynikających z prowadzenia działalności, jak np. wypłacanie pensji, zakup materiałów i przychody z usług. Ponadto konta osobiste mogą być objęte innymi warunkami i kosztami.
Z tego powodu bywa, że firmowe narzędzia wiążą się z opłatami i prowizjami związanymi z działalnością gospodarczą takimi jak:
- opłaty za przetwarzanie płatności;
- opłaty za prowadzenie rachunku firmowego;
- opłaty za korzystanie z usług bankowych dla firm.
Poza tym instytucje finansowe mogą zapewniać przedsiębiorcom dodatkowe usługi, np. integrację z oprogramowaniem księgowym, możliwość wystawiania faktur online, czy specjalne linie kredytowe dla firm.
- Bankowanie według polskiej młodzieży. Jakie powinno być konto bankowe okiem pokolenia Z?
- Obowiązek posiadania konta firmowego przez przedsiębiorcę – prawda czy mit?
- Jakie konto bankowe wybrać?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Jak prowadzić biznes w Internecie? Kluczowe zasady e-marketingu