Pokolenie Z to pierwsi ludzie, którzy dorastali w świecie z powszechnym dostępem do internetu. Osoby urodzone pod koniec XX na początku XXI wieku nie wyobrażają sobie rzeczywistości, w której nie da się w dowolnej chwili wyszukać informacji na ekranie smartfona czy tabletu. Encyklopedie zastępują Google, mapy nawigację, a zakupy robi się wyłącznie online, nie stacjonarnie. Podobną zasadę przenoszą oni do świata finansów. Jak wygląda bankowanie według statystycznej „zetki”? Przeczytaj i dowiedz się, czego młodzi oczekują od idealnego konta w banku oraz jak pochodzą do tematu oszczędności.
Coraz większa świadomość zarządzania finansami wśród młodzieży
Jako pokolenie Z najczęściej określa się osoby urodzone w latach 1995-2012, które powoli kończą edukację i wkraczają na rynek pracy. Dla współczesnej młodzieży społeczeństwo cyfrowe i globalna wioska z dzieł Marshalla McLuhana przestały być bliżej nieokreślonym zjawiskiem opisywanym przez socjologów – stały się po prostu elementem otaczającej ich rzeczywistości. Od najmłodszych lat korzystali oni z wyszukiwarek, grali w ulubione gry na tabletach, robili zakupy online, a swój telefon traktowali nie jako urządzenie służące głównie do dzwonienia, ale wielofunkcyjne narzędzie pozwalające zawsze być na bieżąco i pomagające zarządzać codziennością.
Post-Milennialsi czerpią wiedzę z internetu, są bezpośredni i otwarci na zmiany. Młodzież doskonale orientuje się w nowościach, potrafi błyskawicznie wyszukiwać informacje i opinie na temat nowych produktów czy usług oraz porównywać oferty, aby wybierać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązania. Współczesny nastolatek i student mają wysoką świadomość zarządzania finansami. Wiele dzieci posiada obecnie własne konto w banku.
Młodzi ludzie są przedsiębiorczy i nastawieni na sukces. Jednocześnie doskonale wiedzą, że osiągną go wtedy, gdy w umiejętny sposób połączą karierę zawodową z życiem prywatnym, czasem na swój rozwój i hobby. Od usług bankowych oczekują, aby były elastyczne i dopasowane do ich stylu życia.
Po co młodym własne konto?
Własne konto bankowe dla dziecka to doskonały sposób, aby już od najmłodszych lat budować jego świadomość finansową. Maluch, który otrzymuje stałe miesięczne lub tygodniowe kwoty kieszonkowego, uczy się, jak traktować pieniądze. Dowiaduje się, że w danym czasie ma do dyspozycji określoną sumę na swoje drobne wydatki i gdy wyda ją zbyt szybko, później będzie musiał zrezygnować z drobnych przyjemności.
Rachunek bankowy pozwala bezpiecznie odkładać drobne sumy i odkładać na wcześniej ustalony cel. Stanowi elektroniczną skarbonkę, a zarazem pozwala poznawać wiele przydatnych funkcji. Nastolatek może sam sprawdzać aktualne saldo i historię wpłat oraz wypłat za pomocą bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej, robić przelewy na numer konta czy telefonu, płacić za niewielkie zakupy online, robić wypłaty w bankomacie.
Konto osobiste od najmłodszych lat – najlepsza nauka na temat finansów
Nowoczesne konto bankowe dla dziecka stanowi świetną lekcję przedsiębiorczości, której nie zastąpią szkolne zajęcia. Małoletni, któremu rodzice jak najwcześniej założą własny rachunek, ma zapewnioną atrakcyjną lekcję finansów w praktyce, którą rodzice mogą realizować z nim na co dzień. Pamiętaj jednak, że polskie przepisy są dość restrykcyjne, a osoby do 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych. Z powodzeniem możesz jednak młodszemu dziecku założyć subkonto w swoim rachunku, gdzie Twoja pociecha będzie wpłacać pieniądze z kieszonkowego czy prezentów. W ten sposób zbudujesz jej świadomość finansową i oswoisz ją ze światem nowoczesnej bankowości.
Chcesz wybrać dobrą ofertę, która nie będzie generować dodatkowych kosztów dla rodzinnego budżetu? Sprawdź bezpłatne konto Jakie chcę dla dzieci: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-dzieci w wieku 0-12 lat w Santander Banku. Ty i Twój podopieczny zyskacie podgląd rachunku dostępny 24 h/dobę online oraz atrakcyjne oprocentowanie dziecięcych oszczędności.
Cechy atrakcyjnego konta bankowego według polskiej młodzieży
Nieletni, którzy ukończyli 13 lat, zyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnych, dlatego konto bankowe dla młodych daje większe możliwości niż typowy rachunek dla młodszego dziecka pełniący przede wszystkim funkcję elektronicznej skarbonki. Nastolatki chcą, aby konto ułatwiało im życie i pozwalało na większą samodzielność. Za jego pomocą chcą płacić za zakupy robione w punktach stacjonarnych i w internecie, opłacać abonamenty (np. za telefon, Netflix czy dostęp do ulubionych gier), kupować bilety komunikacji miejskiej.
Idealny rachunek młodzieżowy powinien m.in.:
- być darmowy – dzięki temu nastolatek nie zapłaci za jego otworzenie i prowadzenie,
- być łatwy do zarządzania – przejrzysta bankowość elektroniczna oraz aplikacja mobilna stanowią podstawowy wymóg stawiany przez młodzież. Dzięki nim właściciel może sprawdzać saldo i historię czy robić przelewy z poziomu smartfona w dowolnym miejscu oraz chwili,
- umożliwiać wydanie karty debetowej – pokolenie Z nie wyobraża sobie konta, z którego gotówkę miałoby wypłacać w oddziałach i które nie dawałoby możliwości płacenia bezgotówkowo w sklepach, kinie czy pizzerii.
Poszukujesz korzystnej oferty dopasowanej do potrzeb kilkunastolatka? Poznaj możliwości, które daje konto Jakie chcę dla młodych: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych 13-17 lat w Santander Bank Polska. Brak opłat za jego prowadzenie, przelewy zwykłe i natychmiastowe oraz na numer telefonu BLIK i możliwość wypłaty gotówki kartą Dopasowaną na całym świecie to plusy, które doceni nawet najbardziej wymagający młody człowiek.
Konto osobiste – nowoczesne i dostępne od ręki
Post-Milennialsi cenią elastyczne i szybkie rozwiązania, które wpisują się w ich styl życia. Dla nich dobre konta osobiste to produkty finansowe, które są dostępne od ręki. Taki rachunek można założyć i obsługiwać przez internet (z poziomu komputera, tabletu lub smartfona) – bez konieczności regularnych wizyt w oddziale banku. Ważny jest także dostęp do szerokiej sieci bankomatów i darmowych przelewów.
Bez bankowości mobilnej ani rusz!
Młodzież nie wyobraża sobie dnia spędzonego bez swojego smartfona, dlatego to właśnie on najczęściej pełni funkcję podręcznego menadżera do zarządzania finansami. Za pomocą przejrzystej i intuicyjnej w obsłudze aplikacji pokolenie Z chce nie tylko wykonywać tradycyjne przelewy na numer konta, ale i wpłaty na numer telefon BLIKIEM. Bardzo ważny jest także dostęp do szybkich płatności mobilnych (Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay, Google Pay), które pozwalają płacić telefonem, zegarkiem czy opaską fit w sklepach oraz w internecie.
Możliwość oszczędzania nawet drobnych kwot
Najlepsze konto bankowe przez internet dla młodych jest nie tylko mobilne, ale i daje możliwość oszczędzania. Wielu studentów mieszka samodzielnie, dlatego cenne mogą być dla nich zwroty za płatność rachunków (telefon, TV, prąd, gaz). Twoja pociecha studiuje i chce odkładać drobne sumy? Sprawdź możliwości, które daje konto Jakie chcę dla studentów: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-studenta w Santander Bank. Może tutaj zyskać nawet do 300 zł rocznie. Korzystną opcję jest także oprocentowana lokata mobilna do rachunku czy możliwość zdobycia gotówki za polecenie konta znajomym.
Bank dostosowany do potrzeb młodego pokolenia
Pokolenie Z wychowało się w zupełnie innej rzeczywistości niż ich rodzice i dziadkowie, dlatego ma inne oczekiwania dotyczące produktów bankowych. Nastolatki i studenci uważają, że mobilnie jest szybciej, rzadko płacą gotówką w sklepach, dużo kupują przez internet i oczekują, że konto osobiste im to ułatwi. Bank dopasowany do ich potrzeb musi brać pod uwagę styl życia młodzieży, aby dostosować się do ich aktywności i ułatwiać im codzienne obowiązki poprzez oferowanie innowacyjnych form płatności czy atrakcyjnych bonusów pozwalających odkładać drobne kwoty.
- Wynajem vs. zakup odzieży roboczej — główne różnice
- Odzież termoaktywna – Twój przyjaciel w zimowe dni
- Jakie cechy powinna mieć odzież dla lekarza?
- Obowiązek posiadania konta firmowego przez przedsiębiorcę – prawda czy mit?
- Wyzwania w prowadzeniu biznesu związanego z hurtownią odzieży — jak sobie z nimi poradzić?