W pewnym sensie influencer to internetowy celebryta. Przedstawiciele tej profesji umiejętnie poruszają się po mediach społecznościowych, by poprzez swoją popularność wpływać na społeczność online. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, ile zarabia influencer.

Profesja influencera jest stosunkowo młoda. Pojawiła się ona wraz z rozwojem nowoczesnych technologii cyfrowych. Rozpowszechnienie się mediów społecznościowych (social media) sprawiło, że zawód influencera stał się dochodowy. Rosnąca aktywność młodych ludzi i fakt poszukiwania przez nich nowych wzorców przekłada się na to, ile zarabia influencer. Czytaj dalej!

Ile zarabia influencer i od czego to zależy?

Nie sposób uzyskać pełne, wiarygodne informacje odnośnie tego, ile zarabia influencer. Wszelkie dane na temat średniego miesięcznego wynagrodzenia internetowych influencerów nie są miarodajne z uwagi na specyfikę branży. Bardzo często influencerzy osiągają wysokie, ale nieregularne dochody. Nie ma tu mowy o regularnych, miesięcznych wpływach, tak jak ma to miejsce w przypadku pracowników etatowych.

Wysokość dochodów influencerów to pochodna rozpoznawalności

Marka osobista odgrywa decydującą rolę w karierze w tym zawodzie. Im bardziej wyrazisty i lubiany jest influencer, tym na wyższe zarobki może liczyć. Ważne znaczenie ma także kanał social media, na którym promowana jest aktywność. Od kilku lat największe pole do rozwoju daje Instagram. Warto pamiętać, że dochody w tej profesji pochodzą od reklamodawców. Mechanizm jest w tym przypadku bardzo prosty — im większa renoma i rozpoznawalność influencera, tym wyższe wpływy za sponsorowany post czy film promujący markę.

Jak kształtują się dochody influencerów?

Czołowi influencerzy mogą liczyć na dochody na poziomie nawet kilkunastu tysięcy za jeden materiał promocyjny. W przypadku popularnych influencerów (tj. posiadających od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy obserwujących fanów) zarobki za jeden wpis/post/filmik to z reguły kilkaset złotych.

Taki stan rzeczy oznacza, że najlepsi influencerzy mogą liczyć na pięciocyfrowe zarobki. Trzeba jednak pamiętać o dwóch ważnych kwestiach:

  • dochody te nie są regularne;
  • zdobycie tak wielkiej popularności jest bardzo trudne. Bardzo często wybicie się spośród licznej konkurencji wymaga także ponoszenia nakładów na marketing online.

Wiesz już, ile zarabia influencer w Polsce i jakie czynniki decydują o jego wynagrodzeniu. Bycie internetowym celebrytą ma swoje zalety, do których z pewnością należą zarobki za aktywność w sieci, promowanie marek i współpracę z innymi twórcami.

Archiwum: czerwiec 2022
Ile zarabia influencer