E-biznes

Czym są social media i jak je prowadzić, aby zarabiać – poradnik dla początkujących

5 minut(y) czytania
Ocena

Social media mają nieograniczony potencjał społeczny oraz marketingowy. Zastanawiasz się, jak prowadzić social media i w nich zarabiać? Sprawdź ten poradnik początkującego miłośnika mediów społecznościowych – odkryj w sobie króla sociali!

Media społecznościowe to wynalazek godzien najwyższego podziwu. Dają nieograniczone możliwości rozwoju w niemalże każdej dziedzinie. Dzięki nim kwitnie życie prywatne, ale również biznesowe. Należy jednak pamiętać, że skuteczne prowadzenie social mediów nigdy nie jest dziełem przypadku. Wymaga sporo wiedzy oraz systematycznej pracy. Sprawdź, jak prowadzić oraz zarabiać w social mediach!

Social media – definicja

Każdy przynajmniej raz spotkał się z terminem social media. Definicja słownikowa mówi, że jest to forma przekazu informacji. Wykorzystuje ona strony lub aplikacje internetowe, które działają na zasadzie tworzenia społeczności i udostępniania jej możliwości komunikacji pomiędzy sobą. Social media określa się także mianem: „mediów społecznościowych”, „sociali” lub skrótem „SM”.

Social media można by intuicyjnie określić połączeniem ludzi i dialogu. To miejsce, gdzie budzą się: 

 • inspiracje;
 • cele;
 • potrzeby;
 • autorytety. 

Media społecznościowe stanowią obecnie potężne narzędzie marketingowe. Przy ich pomocy można wpływać na decyzje zakupowe i kreować popyt. Za pomocą social mediów można stworzyć własny wizerunek i zbudować rozpoznawalność.

Kliknij!
6 najważniejszych czynników wpływających na ruch w sklepie internetowym

Social media – co to jest i do czego służy?

Social mediami nazywa się szeroką grupę serwisów społecznościowych. Mają one na celu umożliwienie szybkiej i sprawnej wymiany informacji pomiędzy użytkownikami:

 • o podobnych zainteresowaniach, preferencjach, poglądach;
 • wywodzącymi się z tych samych grup społecznych.

Najbardziej popularne media społecznościowe oferują tworzenie własnych profili i list znajomych oraz dołączanie do określonych grup tematycznych. Te ostatnie są wyodrębniane w oparciu o pewną cechę łączącą ich członków. Mogą mieć charakter:

 • otwarty, kiedy nie występują żadne bariery wejścia;
 • zamknięty, gdy dołączyć mogą jedynie wybrane osoby. 

Dodatkowo, social media umożliwiają publikowanie własnych: 

 • obrazów;
 • filmów;
 • folderów;
 • utworów muzycznych;
 • klipów. 

W SM możesz wybrać, kogo chcesz obserwować, a nawet udostępniać pliki innych użytkowników.

Jakie są social media?

Do grona social mediów zaliczają się wszelkie serwisy, które mają określone cechy:

 • umożliwiają tworzenie indywidualnych kont zawierających opis i zdjęcie;
 • oferują publikowanie treści w formie tekstowej lub multimedialnej;
 • dają możliwość wglądu do profili utworzonych przez innych użytkowników;
 • dają pole do wchodzenia w interakcje z innymi użytkownikami – komentowanie, reagowanie, udostępnianie;
 • pozwalają na subskrybowanie wybranych kont – dodawanie do znajomych, obserwowanie.

Wśród najpopularniejszych mediów społecznościowych wymienić należy:

 • fora dyskusyjne;
 • aplikacje randkowe;
 • popularne gry online;
 • serwisy społecznościowe.

Media społecznościowe – dlaczego właściwie z nich korzystamy?

Aby zrozumieć, jak prowadzić social media, należy wiedzieć, dlaczego właściwie tak chętnie ludzie z nich korzystają. Odpowiedzi należy szukać w dwóch fundamentalnych kwestiach:

 • emocjach;
 • potrzebach.

Podstawową potrzebą, którą pozwala zaspokoić korzystanie z mediów społecznościowych, jest zdobywanie informacji –  o rodzinie, znajomych, przyjaciołach, ulubionych produktach, wydarzeniach ze świata i kraju. Dodatkowo, sociale pobudzają potrzeby i właściwie automatycznie są w stanie podać sposób na ich zaspokojenie – pośredniczą w sprzedaży produktów i usług. W mediach łatwiej też podzielić się własną opinią i poznać zdanie innych ludzi. 

Kliknij!
Założenie strony internetowej — czy to się opłaca?

Wszystkie z wymienionych powyżej kwestii sprowadzają się do jednego –  wypełnienia wolnego czasu i znalezienia ciekawego contentu.

Jak prowadzić social media?

Prowadzenie profili w mediach społecznościowych powinno być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Każde działanie musi mieć swój cel. Obraz wykreowany w świecie wirtualnym będzie utożsamiany z tym rzeczywistym.

Co publikować?

Jeśli zależy ci na popularności i pozytywnym odbiorze w social mediach, zbadaj swoją grupę docelową. Sprawdź, co lubią twoi odbiorcy i jakie są ich zainteresowania. Następnie, celnie odpowiadaj na ich potrzeby!

Jak prowadzić social media? Systematycznie!

Użytkownicy mediów społecznościowych nie lubią bezczynności. Konkurencja jest tak duża, że łatwo zapominają o profilach, które nie dostarczają im systematycznej rozrywki. Zadbaj więc o to, aby zbudować plan udostępnianych postów.

Optymalizuj działania!

Działaj tak, aby twoje dokonania zobaczyła jak najszersza rzesza odbiorców. Sprawdź, w jakie dni i o której godzinie generujesz największy ruch na swoich profilach. Dokładnie w tym czasie umieszczaj kolejne posty.

Sprawdzaj wyniki swoich działań!

Obecnie niemalże wszystkie media społecznościowe udostępniają dane statystyczne. Bacznie śledź wszystkie analizy dotyczące twojego profilu i wzmacniaj swoją skuteczność!

Jak zarabiać w social mediach?

Media społecznościowe wykazują duży potencjał reklamowy. Na co dzień korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie, a liczby te stale rosną. Nie bez powodu figurują w nich także wszystkie szanujące się przedsiębiorstwa z praktycznie każdej branży. 

W social mediach klient znajduje się na wyciągnięcie ręki. Należy jedynie sięgnąć po odpowiednie narzędzie, aby móc go uchwycić i zatrzymać na dłużej! Jeżeli ty również  chciałbyś wykorzystać moc SM i  rozwinąć własną działalność, to koniecznie przeczytaj kilka poniższych rad!

Buduj świadomość marki!

Zadbaj o to, aby twoja marka posiadała szereg unikatowych, specyficznych i charakterystycznych cech. W social mediach jest mnóstwo podmiotów i trzeba się wyróżniać, aby zostać zauważonym. Dodatkowo, zadbaj o zbudowanie trwałych relacji z klientem, ponieważ to właśnie one są podwaliną dla zaufania i lojalności.

Kliknij!
Sprawdź, jak poprawić konwersję w swoim e-commerce!

Zwiększaj sprzedaż!

Media społecznościowe mogą stanowić wsparcie sprzedażowe dla podstawowej strony internetowej. Dzięki nim możliwe jest bezpośrednie sprzedawanie produktów i usług za sprawą kampanii reklamowych.

Pozyskuj leady!

Leady sprzedażowe to dane kontaktowe do osób zainteresowanych ofertą przedsiębiorstw. Obecnie media społecznościowe udostępniają możliwość tworzenia kampani reklamowych wyposażonych w odpowiednie formularze dla klientów.

Komunikuj się z klientem!

W social mediach ludzie pozwalają sobie na nieskrępowane wyrażanie własnych opinii na różnorodne tematy. Z łatwością przychodzi im komentowanie zamieszczanych przez innych treści. Takie zachowania są doskonałą okazją do poznania potrzeb potencjalnych klientów i stworzenia oferty handlowej, która mogłaby im sprostać. Opinie klientów dają też możliwość bieżącej modyfikacji i udoskonalania oferty w odpowiedzi na zmieniające się trendy, potrzeby czy oczekiwań.

Gromadź swoich fanów!

Popularność w mediach społecznościowych mierzona jest według kryteriów takich jak: 

 • interakcje;
 • zasięgi;
 • liczba użytkowników. 

Co do zasady, im liczby te są większe, tym lepiej. Duża baza obserwujących dobrze wpływa na wizerunek marki oraz znacznie ułatwia prowadzenie akcji marketingowych.

Social media – pigułka pełna informacji

W czasie, kiedy życie prowadzi się na dwóch płaszczyznach  – online oraz offline – social media nabierają bardzo dużego znaczenia. To miejsce, w którym rozgrywa się życie prywatne, ale i zawodowe. Media społecznościowe praktycznie zdominowały Internet, dlatego każdy, kto chciałby w nim zaistnieć, powinien posiadać w nich własne konto. Jeszcze tego nie zrobiłeś? Nie wahaj się ani minuty dłużej!

Zobacz też:
Kliknij!
Poradnik jak zacząć ze sklepem internetowym
Nasze propozycje
Prowadzenie firmyE-biznes

W jaki sposób VPN chroni Cię w Internecie?

2 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) Każdego dnia z Internetu korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Cyfrowa rzeczywistość jest więc na wyciągnięcie ręki, ale…
Prowadzenie firmyE-biznes

Założenie strony internetowej — czy to się opłaca?

3 minut(y) czytania
5/5 – (1 vote) XXI wiek rządzi się swoimi prawami. Życie pod znakiem WiFi wymaga otwarcia się na Internet również w świecie…
E-biznes

Sprawdź, jak poprawić konwersję w swoim e-commerce!

3 minut(y) czytania
Ocena Założyłeś swój e-biznes, masz własną stronę internetową, ale sprzedaż produktów ciągle stoi na niezadowalającym poziomie? W takim razie istnieje duże prawdopodobieństwo,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.