Social media mają nieograniczony potencjał społeczny oraz marketingowy. Zastanawiasz się, jak prowadzić social media i w nich zarabiać? Sprawdź ten poradnik początkującego miłośnika mediów społecznościowych – odkryj w sobie króla sociali!

Media społecznościowe to wynalazek godzien najwyższego podziwu. Dają nieograniczone możliwości rozwoju w niemalże każdej dziedzinie. Dzięki nim kwitnie życie prywatne, ale również biznesowe. Należy jednak pamiętać, że skuteczne prowadzenie social mediów nigdy nie jest dziełem przypadku. Wymaga sporo wiedzy i systematycznej pracy. Sprawdź, jak prowadzić oraz zarabiać w social mediach!

Definicja social mediów

Każdy przynajmniej raz spotkał się z terminem social media. Definicja słownikowa mówi, że jest to forma przekazu informacji. Wykorzystuje ona strony lub aplikacje internetowe, które działają na zasadzie tworzenia społeczności i udostępniania jej możliwości komunikacji pomiędzy sobą. Social media określa się także mianem: „mediów społecznościowych”, „sociali” lub skrótem „SM”.

social media - definicja

Social media można by intuicyjnie określić połączeniem ludzi i dialogu. To miejsce, gdzie budzą się: 

 • inspiracje;
 • cele;
 • potrzeby;
 • autorytety. 

Media społecznościowe stanowią obecnie potężne narzędzie w marketingu e-commerce. Przy ich pomocy można wpływać na decyzje zakupowe i kreować popyt. Za pomocą social mediów można stworzyć własny wizerunek i zbudować rozpoznawalność.

Social media – co to jest i do czego służy?

Social mediami nazywa się szeroką grupę serwisów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy Pinterest. Mają one na celu umożliwienie szybkiej i sprawnej wymiany informacji pomiędzy użytkownikami:

 • o podobnych zainteresowaniach, preferencjach, poglądach;
 • wywodzącymi się z tych samych grup społecznych.

Najbardziej popularne media społecznościowe oferują tworzenie własnych profili i list znajomych oraz dołączanie do określonych grup tematycznych. Te ostatnie są wyodrębniane na podstawie pewnych cech łączących ich członków. Mogą mieć charakter:

 • otwarty, kiedy nie występują żadne bariery wejścia;
 • zamknięty, gdy dołączyć mogą jedynie wybrane osoby. 

Dodatkowo social media umożliwiają publikowanie własnych: 

 • obrazów;
 • filmów;
 • folderów;
 • utworów muzycznych;
 • klipów wideo. 

W SM możesz wybrać, kogo chcesz obserwować, a nawet udostępniać pliki innych użytkowników.

social media - co to jest i do czego służy

Jakie są social media?

Do grona social mediów zaliczają się wszelkie serwisy, które mają określone cechy:

 • umożliwiają tworzenie indywidualnych kont zawierających opis i zdjęcie;
 • oferują publikowanie treści w formie tekstowej lub multimedialnej;
 • dają możliwość wglądu do profili utworzonych przez innych użytkowników;
 • dają pole do wchodzenia w interakcje z innymi użytkownikami – komentowanie, reagowanie, udostępnianie, otrzymywanie feedbacku;
 • pozwalają na subskrybowanie wybranych kont – dodawanie do znajomych, obserwowanie.

Wśród najpopularniejszych mediów społecznościowych wymienić należy:

 • fora dyskusyjne;
 • aplikacje randkowe;
 • popularne gry online;
 • serwisy społecznościowe.

Media społecznościowe – dlaczego właściwie z nich korzystamy?

Aby zrozumieć, jak prowadzić social media, należy wiedzieć, dlaczego właściwie tak chętnie ludzie z nich korzystają. Odpowiedzi należy szukać w dwóch fundamentalnych kwestiach:

 • emocjach;
 • potrzebach.

Podstawową potrzebą, którą pozwala zaspokoić korzystanie z mediów społecznościowych, jest zdobywanie informacji – o rodzinie, znajomych, przyjaciołach, ulubionych produktach, wydarzeniach ze świata i kraju. Dodatkowo sociale pobudzają potrzeby i właściwie automatycznie są w stanie podać sposób na ich zaspokojenie – pośredniczą w sprzedaży produktów i usług. W mediach łatwiej też podzielić się własną opinią i poznać zdanie innych ludzi. 

Wszystkie z wymienionych powyżej kwestii sprowadzają się do jednego – wypełnienia wolnego czasu i znalezienia ciekawego contentu.

social media - dlaczego właściwie korzystamy

Jak prowadzić social media?

Prowadzenie profili w mediach społecznościowych powinno być dokładnie przemyślane i zaplanowane. Każde działanie musi mieć swój cel. Obraz wykreowany w świecie wirtualnym będzie utożsamiany z tym rzeczywistym.

Co publikować?

Jeśli zależy ci na popularności i pozytywnym odbiorze w social mediach, zbadaj swoją grupę docelową. Sprawdź, co lubią twoi odbiorcy i jakie są ich zainteresowania. Następnie, celnie odpowiadaj na ich potrzeby!

Jak prowadzić social media? Systematycznie!

Użytkownicy mediów społecznościowych nie lubią bezczynności. Konkurencja jest tak duża, że łatwo zapominają o profilach, które nie dostarczają im systematycznej rozrywki. Zadbaj więc o to, aby zbudować plan udostępnianych postów.

Optymalizuj działania!

Działaj tak, aby twoje dokonania zobaczyła jak najszersza rzesza odbiorców. Sprawdź, w jakie dni i o której godzinie generujesz największy ruch na swoich profilach. Dokładnie w tym czasie umieszczaj kolejne posty.

Sprawdzaj wyniki swoich działań!

Obecnie niemalże wszystkie platformy społecznościowe udostępniają i przekazują najnowsze dane statystyczne. Bacznie śledź wszystkie analizy dotyczące twojego profilu i wzmacniaj swoją skuteczność!

Zobacz, jak zarabiać w social mediach!

social media - jak zarabiać

Media społecznościowe wykazują duży potencjał reklamowy. Na co dzień korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie, a liczby te stale rosną. Nie bez powodu figurują w nich także wszystkie szanujące się przedsiębiorstwa z praktycznie każdej branży. 

W social mediach klient znajduje się na wyciągnięcie ręki. Należy jedynie sięgnąć po odpowiednie narzędzie, aby móc go uchwycić i zatrzymać na dłużej! Jeżeli ty również chciałbyś wykorzystać moc SM i rozwinąć własną działalność, to koniecznie przeczytaj kilka poniższych rad!

Buduj świadomość marki!

Zadbaj o to, aby twoja marka posiadała szereg unikatowych, specyficznych i charakterystycznych cech. W social mediach jest mnóstwo podmiotów i trzeba się wyróżniać, aby zostać zauważonym. Dodatkowo zadbaj o zbudowanie trwałych relacji z klientem, ponieważ to właśnie one są podwaliną dla zaufania i lojalności.

social media - buduj świadomość marki

Zwiększaj sprzedaż!

Media społecznościowe mogą stanowić wsparcie sprzedażowe dla podstawowej strony internetowej. Dzięki nim możliwe jest bezpośrednie sprzedawanie produktów i usług za sprawą kampanii reklamowych.

Pozyskuj leady!

Leady sprzedażowe to dane kontaktowe do osób zainteresowanych ofertą przedsiębiorstw. Obecnie media społecznościowe udostępniają możliwość tworzenia kampanii reklamowych wyposażonych w odpowiednie formularze dla klientów.

Komunikuj się z klientem!

W social mediach ludzie pozwalają sobie na nieskrępowane wyrażanie własnych opinii na różnorodne tematy. Z łatwością przychodzi im komentowanie zamieszczanych przez innych treści. Takie zachowania są doskonałą okazją do poznania potrzeb potencjalnych klientów i stworzenia oferty handlowej, która mogłaby im sprostać. Opinie klientów dają też możliwość bieżącej modyfikacji i udoskonalania oferty w odpowiedzi na zmieniające się trendy, potrzeby czy oczekiwań.

Gromadź swoich fanów!

Popularność w mediach społecznościowych mierzona jest według kryteriów takich jak: 

 • interakcje;
 • zasięgi;
 • liczba użytkowników. 

Co do zasady, im liczby te są większe, tym lepiej. Duża baza obserwujących dobrze wpływa na wizerunek marki oraz znacznie ułatwia prowadzenie akcji marketingowych.

social media - gromadź swoich fanów

Social media – pigułka pełna informacji dla użytkowników

W czasie, kiedy życie prowadzi się na dwóch płaszczyznach – online oraz offline – social media nabierają bardzo dużego znaczenia. To miejsce, w którym rozgrywa się życie prywatne, ale i zawodowe. Media społecznościowe praktycznie zdominowały Internet, dlatego każdy, kto chciałby w nim zaistnieć, powinien posiadać w nich własne konto. Jeszcze tego nie zrobiłeś? Nie wahaj się ani minuty dłużej!

Archiwum: grudzień 2021
social media