Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – czym jest to świadczenie i jaka jest jego wartość?
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czym jest dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Poznasz wartość świadczenia, dowiesz się, jak złożyć wniosek oraz kto się kwalifikuje do otrzymania pieniędzy.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – co to jest?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest dodatkową formą wsparcia rodziców wychowujących dzieci szkolne w czasach pandemii koronawirusa. Był on przyznawany w okresie nauki zdalnej jako rozwiązanie związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych. Początkowo można go było pobierać do 27 lutego 2021 roku, jednak kolejne rozporządzenia sprawiły, że rodzice mogli otrzymać świadczenie również w innych terminach.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Według ministerstwa rodziny dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom w momencie, gdy placówka oświatowa, do której uczęszcza dziecko, zostanie zamknięta lub ograniczy się jej funkcjonowanie z powodu epidemii. W momencie, gdy dzieci będą zmuszone uczęszczać do szkoły zdalnie, rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku, by ułatwić opiekunom dzieci opiekę nad nimi w czasie nauki w domu.
Warto wiedzieć, że zasiłek przysługuje rodzicom, którzy opłacają składki ubezpieczeniowe i opiekują się:
- dziećmi do lat 8;
- dziećmi do lat 16, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
- młodzieżą do lat 18, które mają orzeczenie o znacznej lub umiarkowanej niepełnosprawności;
- dorosłą osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, która nie ukończyła 24. roku życia.
Nauka zdalna od stycznia 2022 r. a prawo do zasiłku
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powstał tak naprawdę ze względu na zamknięcie szkół spowodowane pandemią COVID-19. Przyznawany on był rodzicom lub opiekunom prawnym tak, aby mogli sprawować osobistą opiekę nad swoimi pociechami lub starszymi dziećmi z niepełnosprawnością. Zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób, które nie mogły uczęszczać do dowolnej placówki pobytu dziennego ze względu na zamknięcie przez COVID.
Kwarantanna w żłobku, przedszkolu lub szkole a dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Mowa tutaj o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz dobrowolnym, na przykład opłacanym w przypadku umowy zlecenia. Wypłacane jest ono niezależnie od tego, która placówka opiekuńcza doznała ograniczonego funkcjonowania. Z tego powodu środki finansowe mogą otrzymać rodzice dzieci, które chodzą do przedszkola, żłobka oraz szkoły.
Świadczenie można uzyskać również w momencie, gdy dziecko jest objęte kwarantanną lub izolacją po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19. W tym momencie rodzice zyskują prawo do złożenia wniosku o otrzymanie zasiłku. Świadczenie to przysługuje również ubezpieczonemu, który jest zwolniony z wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.
Czy można przedłużyć zasiłek?
W niektórych przypadkach wydłużenie zasiłku opiekuńczego jest możliwe. Dzieje się tak, gdy osoby, które wykorzystały 14 dni zasiłku do 25 marca, mogą od 26 marca skorzystać z kolejnych 2 tygodni świadczeń na dziecko do 8. roku życia. Wszystko ze względu na fakt, że zasiłek ten obowiązuje z mocą wsteczną.
Co więcej, przedłużenie dni zasiłku opiekuńczego jest możliwe i wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do właściwej placówki.
Warto jednak wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy przysługuje w ramach limitu do 60 dni w roku kalendarzowym.
Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Jeśli wnioskujesz o wypłatę zasiłku opiekuńczego, powinieneś złożyć oświadczenie, które potwierdza sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną. W przypadku wprowadzenia nauki zdalnej pracownicy mogą złożyć dokumenty do swojego płatnika składek, czyli pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą pozarolniczą składają taki wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Bez oświadczenia ZUS płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Wartość zasiłku zarówno dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłacany on jest na zasadach określonych w przepisach ustawy określonej przez ministra. Wypłata świadczenia działa na podobnych zasadach, jak w przypadku zasiłku opiekuńczego lub chorobowego. W efekcie pracownik otrzyma środki pieniężne łącznie z wynagrodzeniem za dany okres rozliczeniowy. Natomiast przedsiębiorcy otrzymają pieniądze do 30 dni.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to forma pomocy skierowanej dla rodzin z dziećmi, które borykały się z problemem opieki nad potomstwem w czasie nauki zdalnej. Wiesz już, na jakich zasadach zleceniodawcy i pracodawcy wypłacają świadczenia oraz jak złożyć wniosek!
- Zasiłek opiekuńczy – czym jest, komu przysługuje, z jakiego powodu jest wypłacany?
- Zasiłek dla niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym – niepełnosprawność a świadczenia
- Zasiłek opiekuńczy na rodzica – jakim członkom rodziny przysługuje?
- Zasiłek wychowawczy – komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
- Specjalny zasiłek opiekuńczy na osobę starszą w 2024 roku – komu przysługuje? Najważniejsze informacje