Porady

Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą – najważniejsze informacje

2 minut(y) czytania

Czasami osoby starsze wymagają specjalnej opieki, szczególnie gdy są schorowane lub niepełnosprawne. Zwykle wiążą się z tym dodatkowe koszty. Jako opiekun możesz ubiegać się o zasiłek opiekuńczy na osobę starszą. Na jaki zasiłek dla opiekuna osoby starszej możesz liczyć?

Gdzie złożyć wniosek o zasiłek dla osoby starszej?

Każdy, kto sprawuje opiekę nad starszą osobą ma prawo ubiegania się o pomoc finansową ze strony odpowiedniej instytucji państwowej. W Polsce wniosek o zasiłek dla opiekuna osoby starszej możesz złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz wybranych Ośrodków Pomocy Społecznej. 

Czym jest opiekuńcze na osobę starszą?

Zasiłek opiekuńczy na osobę starsza stanowi świadczenie pielęgnacyjne, objęte przepisami aktu prawnego na temat świadczeń rodzinnych. Reguluje tą kwestię ustawa z dnia 28 listopada 2003 (Dz.U. 2020.111 z 2020.01.24). Na mocy tego dokumentu osobą uprzywilejowaną do otrzymywania świadczeń jest obywatel Polski, który zamieszkuje na terenie kraju w okresie pobierania wyżej wymienionego świadczenia.

Ten rodzaj świadczenia stanowi zasiłek dla osoby opiekującej się osobą starszą, która ukończyła 75. rok życia lub jest niepełnosprawna. Ma formę dodatku pieniężnego, przyznawanego w każdym miesiącu. Ma pomóc osobom zajmującym się starszymi ludźmi, którzy z założenia potrzebują więcej uwagi i troski, a także leków i kontroli medycznych. Świadczenie może mieć także formę zasiłku opiekuńczego na mamę czy innego członka rodziny.

Zasiłek dla osoby opiekującej się osobą starszą, po 75. roku życia

Innym typem świadczenia z tej samej kategorii jest opiekuńcze na osobę starszą po 75. roku życia. Nazywany jest dodatkiem pielęgnacyjnym i regulowany przez z art. 16 ust.2 pkt. 3 ww. ustawy. Ma on na celu pokrycie częściowo wydatków związanych z pomocą i opieką nad osobą starszą, niezdolną do samodzielnego funkcjonowania.

Dodatek pielęgnacyjny może także być pobierany przez osobę po ukończeniu 75. roku życia samodzielnie. Świadczenie jest wypłacane z urzędu, więc nie ma konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów i wniosków. W takich przypadkach kwota opiekuńczego na osobę starszą (dalej dodatek pielęgnacyjny) jest wypłacane wraz z rentą lub emeryturą w każdym miesiącu. Wystarczy, że wniosek o świadczenie złoży sam zainteresowany.

Gdzie złożyć wniosek i ile wynosi zasiłek dla osoby opiekującej się osobą starszą?

Jeżeli chcesz się ubiegać o zasiłek dla osoby opiekującej się osobą starszą, musisz złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu ( najczęściej ośrodka pomocy społecznej). Jednak w momencie ubiegania się o świadczenie przez osobę trzecią, konieczne są dodatkowe dokumenty – potwierdzenie niezdolności do samodzielnego funkcjonowania przez osobę starszą. Pamiętaj, że w przypadku profesjonalnej całodobowej opieki nad osobą starszą zasiłek nie przysługuje. Chodzi tu o sytuację, gdy podopieczny znajduje się w instytucji opieki. Wysokość zasiłku dla opiekuna osoby starszej wynosi obecnie 215,84 zł przyznawane w każdym miesiącu od miesiąca wydania pozytywnej decyzji.

Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą KRUS

Na odmiennych zasadach przyznawany jest zasiłek dla opiekuna osoby starszej w przypadku ubezpieczonych w KRUS, czyli rolników i hodowców. Reguluje tą kwestię ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku na temat świadczeń rodzinnych. Jeśli chcesz otrzymać zasiłek dla opiekuna osoby starszej, to musisz złożyć wniosek wraz z oświadczeniem o zaprzestaniu prowadzenia działalności rolnej i podpisanej klauzuli o świadomości karnej w przypadku składania fałszywych oświadczeń. Świadczenie przysługuje rolnikom, którzy zaprzestali prowadzenia gospodarstwa rolnego. W przypadku ubiegania się przez małżonków lub domowników należy się osobom, które nie prowadzą działalności rolnej lub nie wykonują pracy w gospodarstwie rolnym.

Nasze propozycje
Porady

Ile zarabia strażak i od czego zależy jego wynagrodzenie?

4 minut(y) czytania
Ile zarabia strażak w obecnych realiach? Odpowiedź na to pytanie niosą zwykle przepisy. Z artykułu dowiesz się, jaka jest różnica w pensjach…
Porady

Ile zarabia elektryk w Polsce – najnowsze dane dotyczące płac

3 minut(y) czytania
Ile zarabia elektryk i czy warto wybrać właśnie ten zawód? A może zastanawiasz się nad zmianą zajęcia i rozpoczęciem nauki, by stać…
Porady

Ile zarabia kurier i jakie warunki musi spełnić? Prześwietlamy zarobki kurierów!

4 minut(y) czytania
Ile zarabia kurier, który dostarcza twoje zamówienia? To pytanie nurtuje niejednego klienta, ale i potencjalnych przyszłych kurierów. Z tego artykułu dowiesz się,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *