Porady

Dieta krajowa – kiedy przysługuje, czym różni się od ryczałtu na dojazd i jaka jest jej wysokość?

4 minut(y) czytania

Dieta krajowa przysługuje każdemu, kto w ramach obowiązków służbowych udaje się w delegację. Jej wysokość może się nieznacznie różnić. Sprawdź, ile pieniędzy otrzymasz w ramach takiego wynagrodzenia. Dowiedz się więcej!

Każdy pracodawca musi zapewnić pracownikom odpowiednie warunki w miejscu pracy i wynagrodzenie za wypełnianie obowiązków. Czasami podwładni są zobowiązani do służbowego wyjazdu i tutaj także pracodawca ma rolę do odegrania. Pokrycie kosztów (na przykład dojazdów) to nie jedyne koszta, jakie ponosi zwierzchnik. Każdej osobie przebywającej w delegacji przysługuje też dieta krajowa, czyli dodatek do wynagrodzenia. Wysokość określa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ile wynosi dieta za delegację? Przeczytaj i sprawdź!

Co to jest dieta pracownicza?

Dietą nazywa się kwotę, do której ma prawo każdy pracownik przebywający w delegacji. Musi być ona podróżą służbową zleconą przez pracodawcę, ponieważ w innych przypadkach nie jest uwzględniana. Pieniądze należy przeznaczyć, m.in. na pokrycie ceny wyżywienia, aczkolwiek w niektórych przypadkach zwierzchnik zapewnia pracownikom darmowe posiłki. Nie zwalnia to jednak pracodawcy z obowiązku wypłacenia diety krajowej, bo przysługuje ona każdej osobie, która odbywa podróż służbową. Na wysokość nie wpływają ponadto posiłki profilaktyczne, czyli te przysługujące pracownikom wykonującym prace szczególnie uciążliwe.

Rozliczenie delegacji krajowej – na jakich zasadach jest wypłacane?

Ministerstwo zajmujące się kwestiami pracy od 2013 r. nie zmieniło kwoty, jakiej równają się diety w delegacji – cały czas wynoszą one 30 zł za jedną dobę. Warto tu zauważyć, że stawka zależy od czasu podróży. Oto zależności:

 • jeśli całość wynosi mniej niż 8 godzin, to wynagrodzenie nie jest wypłacane;
 • jeżeli pracownik przebywa na wyjeździe od 8 do 12 godzin, przysługuje mu połowa kwoty;
 • w sytuacji, gdy wyjazd przekracza 12 godzin, płaci się pełną dietę. 
Zobacz także:  Książeczka sanepidowska – do czego jest potrzebna i jak ją wyrobić?

W przypadku dłuższych wyjazdów 50% wynagrodzenia przysługuje na każdy kolejny dzień poniżej ośmiu godzin i pełna kwota po przekroczeniu tego czasu.

Delegacje – diety a wybór środka transportu

Ponieważ to pracodawca płaci za transport, to w jego gestii leży wybór środka transportu. Może on zatem równie dobrze wynająć bus, kupić bilet na pociąg albo sfinansować przelot samolotem. Nad kwestiami ekonomicznymi często przeważają jednak kwestie praktyczne. Niektóre środki transportu sprawdzają się na danych dystansach znacznie lepiej od innych. Do zwierzchnika należy ponadto decyzja o klasie i rodzaju środku transportu. Wyznacza on też miejscowość, datę i godzinę rozpoczęcia i zakończenia podróży, co może się wiązać z koniecznością dojazdu przez pracownika w określone miejsce.

Ryczałty za dojazdy – jak wylicza się koszt transportu?

Przejdźmy teraz do kwestii związanej z dietą krajową. Jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę, pracownik wysłany na delegację może dotrzeć na miejsce swoim prywatnym pojazdem. Przysługuje mu wówczas określona stawka przeliczana za każdy przejechany kilometr. Kwota jest ustalana sztywno i nie ma znaczenia zużycie energii, benzyny czy gazu. Owe koszta nie mogą przekroczyć:

 • 0,5214 zł za kilometr dla samochodów osobowych o pojemności silnika do 900 cm³;
 • 0,8358 zł za kilometr dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 900 cm³;
 • 0,2302 zł za kilometr dla motocykla;
 • 0,1382 zł za kilometr dla motoroweru.

Jeśli pracownik musi poruszać się komunikacją miejską, przysługuje mu ryczałt w wysokości 20% diety (czyli 6 zł) za każdą rozpoczętą dobę.

Delegacja krajowa – dieta a noclegi

W przypadku noclegów, których nie pokrywa pracodawca, każdej osobie przebywającej w delegacji przysługuje odpowiedni dodatek przeznaczony na nocowanie. Ryczałt to 150% wysokości diety krajowej, czyli 45 zł. Ważne są tutaj zasady wypłacania tego typu wynagrodzenia:

 • nocleg nie może trwać krócej niż 6 godzin;
 • musi trwać pomiędzy 21:00 a 7:00. 
Zobacz także:  Przepustka do lepszej pracy, czyli list referencyjny

Nie wypłaca się go za czas przejazdu w tych godzinach, ponieważ czas ten, jak sama nazwa wskazuje, powinien być przeznaczony na przenocowanie i odpoczynek. Nie przysługuje on także wtedy, gdy pracownik ma możliwość powrotu do swojego miejsca zamieszkania.

Jaka jest podstawa do diety w delegacji?

Co trzeba zrobić, żeby dieta krajowa mogła zostać wypłacona? Musisz przedstawić dowód wewnętrzny podróży, który ją rozliczy. Jego forma ma pozwalać na zaksięgowanie całości. Dokument musi zawierać:

 • imię i nazwisko podróżującej osoby;
 • cel odbycia delegacji;
 • nazwę miejscowości, do której pracownik pojechał;
 • czas, czyli dokładną liczbę godzin i dni w podróży;
 • stawkę i wartość przysługującego wynagrodzenia.

Ile wynosi dieta w delegacji zagranicznej?

Wspomniane powyżej stawki obowiązują podczas krajowych wyjazdów. Pozwalają one na pokrycie kosztów wyżywienia w naszym kraju, ale mogą nie wystarczyć za granicą. Pracodawca musi uwzględnić inną walutę obowiązującą w kraju, do którego posyła pracownika. Wysokość diety pracowniczej w delegacji zagranicznej zależy właśnie od państwa i określa ją rozporządzenie odpowiedniego ministra. Najwięcej pieniędzy przysługuje podczas podróży do Francji i Hiszpanii, ponieważ kwota opiewa na 50 euro. Nieco mniej należy się za podróż do Niemiec i Portugalii, bo 49 euro, zaś w przypadku wyjazdu do Czech otrzymasz się 41 euro.

Dieta krajowa to niezbędny dodatek potrzebny osobom przebywającym w delegacji. Diety są uregulowane i trzeba o tym pamiętać. Wysokość wynagrodzenia jest ściśle określona i powinna zawsze być przestrzegana. Pamiętaj też, że nie zostanie ci wypłacony ryczałt za nocleg, jeśli będziesz w jego docelowym czasie podróżować.

Nasze propozycje
Porady

Kosmetyki używane w starożytnej Grecji, zobacz, w jakiej formie odnajdziesz je dziś!

3 minut(y) czytania
Jak powszechnie wiadomo, makijaż nie jest tylko wynalazkiem naszych czasów, ale już od dawien dawna kobiety starały się dbać o swoje cery…
Porady

Śledzenie paczki wysłanej poprzez GLS tracking?

2 minut(y) czytania
Nie ma wątpliwości, iż GLS jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku, jeśli w grę wchodzą usługi kurierskie. W branży bowiem…
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *