Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać właściwie sporządzony dokument potwierdzający dochody pracownika? Sprawdź, czym jest i kiedy w praktyce przydaje się zaświadczenie o zarobkach.
Zaświadczenie o zarobkach i ewentualnym zatrudnieniu to dokument, który zawiera wszelkie najistotniejsze kwestie dotyczące tego, ile zarabia konkretny pracownik zakładu pracy. W zaświadczeniu znajdują się niezbędne informacje o składnikach wynagrodzenia, wymiarze czasu pracy, a także ewentualnych obciążeniach komorniczych, które obejmują otrzymywane wynagrodzenie.
Pamiętaj, że zaświadczenie bezwzględnie powinno zawierać czytelny podpis i pieczątkę pracodawcy. Dowiedz się więcej o tym dokumencie i pobierz darmowy wzór!
Zaświadczenie o zarobkach – czym jest ten dokument?
Zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy to dokument, który uwzględnia najczęściej średnie zarobki z ostatnich 3, 6 lub 12 miesięcy wraz z dodatkami w postaci np. premii kwartalnej lub miesięcznej. Musisz wiedzieć, że dobrze sporządzony dokument obejmuje nie tylko odpowiednio obliczoną wysokość dochodów pracownika.
Zaświadczenie powinno zawierać wszystkie dane pracodawcy oraz pracownika (zajmowane stanowisko, wymiar czasu pracy, PESEL oraz imię i nazwisko). Co ważne, dla banków taki dokument jest podstawą do obliczenia zdolności kredytowej. Możesz też potrzebować takiego zaświadczenia, jeśli chcesz zapisać dziecko do przedszkola.
Zaświadczenie o zarobkach – najważniejsze informacje
Jest kilka istotnych kwestii, o których warto wiedzieć w związku z wydaniem zaświadczenia o dochodach, a mianowicie:
- pracodawca nigdy nie może odmówić wydania zaświadczenia o zarobkach na prośbę pracownika;
- wnioskowanie o wydanie zaświadczenia nie ma regulacji prawnych, co oznacza, że zaświadczenie może przyjąć dowolnie wybraną formę;
- nie ma ograniczenia co do liczby wydawanych zaświadczeń.
Powszechny wzór zaświadczenia o zarobkach i zatrudnieniu możesz stworzyć samodzielnie. Istnieją jednak sytuacje, gdzie zaświadczenie o zarobkach przyjmie specjalną formę np. na etapie wnioskowania o kredyt w banku. Tutaj instytucje finansowe mają własne formularze, które należy przekazać pracodawcy do wypełnienia.
Zaświadczenie o zarobkach – wzór
W górnym prawym rogu umieść miejscowość oraz datę, natomiast w lewym miejsce na pieczęć pracodawcy. Co jeszcze musisz zrobić? Sprawdź, pobierając u nas gotowy wzór zaświadczenia o zarobkach!
- RP-7 – wzór
- ZUS Z-3 – wzór
- Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS
- Zaświadczenie A1
- Zaświadczenie o niezaleganiu US