Co w kontekście ubezpieczeń warto wiedzieć, prowadząc własną firmę w UK? Na jakie ubezpieczenie lub ubezpieczenia powinna zdecydować się osoba pracująca na własny rachunek? Jakie dodatkowe ubezpieczenia można i warto wykupić? I wreszcie – jak wśród setek różnych ofert wybrać tę najbardziej odpowiednią?
System ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii
Zalet prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii jest wiele – jako przedsiębiorca zyskujesz większą swobodę działania i potencjalnie wyższe zarobki niż na etacie. Osoby prowadzące działalność mają także pewne obowiązki, a jeśli nie znają złożonego rynku ubezpieczeń, mogą mieć problem z wyborem właściwej dla siebie polisy.
Jeśli właśnie rozpocząłeś swoją przygodę jako jedna z osób samozatrudnionych, wejdź na stronę Prestige FA – to doświadczony broker z polskojęzyczną obsługą od ponad 10 lat działający na brytyjskim rynku ubezpieczeń. Pracujący w firmie specjaliści przeprowadzą Cię przez zawiłości brytyjskiego systemu ubezpieczeniowego i doradzą najlepsze dla Ciebie rozwiązania.
Trzeba jednak przyznać, że system ten jest dla przedsiębiorców dość przyjazny. Na przykład osoby na self employed (jednoosobowa działalność gospodarcza) zaczynające swój biznes i początkowo generujący niskie dochody, mają bardzo niskie składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance).
Podstawowy rodzaj ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii
Zazwyczaj po upływie sześciu miesięcy od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne – National Insurance. Należy też pamiętać o wyrobieniu National Insurance Number. Ale nie zawsze będzie musiał opłacać składkę – oto ogólne wytyczne:
- osoba self employed, która w danym roku podatkowym nie przekroczy zysku 6725 funtów, nie musi opłacać National Insurance, jeśli jej zysk mieści się w przedziale 6725 – 11908 funtów, musi opłacać National Insurance Class 2 w wysokości 3,15 funta tygodniowo. Powyżej kwoty 11909 funtów obowiązuje National Insurance Class 4, którego wysokość jest wyliczana na podstawie wysokości dochodu;
- dla dyrektora spółki LTD wysokość składek prezentuje się następująco: kwota wolna od opłacania składki National Insurance wynosi 758 funtów (jeśli przy zakończeniu roku podatkowego wykażesz taką właśnie wysokość miesięcznej pensji, nie będziesz musiał także martwić się podatkiem dochodowym). Powyżej tej kwoty koszty związane z opłaceniem składki uzależnione będą od tego, jak bardzo przekroczysz kwotę wolną.
To podstawowy rodzaj ubezpieczenia, o którym przedsiębiorcy powinni pamiętać – wydatki związane z National Insurance nie są wysokie i rosną proporcjonalnie do wysokości dochodów.
Ubezpieczenie biznesu
Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna również pomyśleć o zabezpieczeniu swojego biznesu na wypadek szkód, jakie mogłaby wyrządzić osobom trzecim lub ich mieniu w czasie prowadzenia działalności. Ale oferta ubezpieczeń jest znacznie obszerniejsza – możesz objąć ochroną także swoich pracowników, sprzęt i wyposażenie magazynu i biura oraz siebie samego – na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
Business Insurance – rodzaje ubezpieczeń biznesowych
Employers Liability – to ubezpieczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających pracowników na terenie Wielkiej Brytanii. Chroni ono pracodawcę w razie wypadku pracownika oraz zapewnia odszkodowanie dla pracownika w razie uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania swojej pracy.
Public Liability – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Prawo nie wymaga tego ubezpieczenia, ale zakładając własną działalność należy pamiętać o jego wykupieniu – chroni nas przed zbędnymi kosztami w razie uszkodzenia mienia klienta lub osób trzecich.
Professional indemnity – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Ten rodzaj polisy zabezpiecza Cię przed potencjalnymi roszczeniami z tytułu strat lub szkód spowodowanych w stosunku do klientów lub osób trzecich, dla których oferujesz jakiś rodzaj porady, prac, planowania, projektowania lub konsultingu. Tyczy się to głównie branż doradczych, prawniczych, księgowych, finansowych, architektów, rzeczoznawców, itp.
Do ubezpieczeń biznesowych zaliczają się także ubezpieczenia sklepów, samochodów dostawczych, firm budowlanych czy też samochodów osobowych.
Rodzaje polisy przy ubezpieczaniu własnego biznesu
Decydując się na ubezpieczenie własnej firmy w UK, możemy zdecydować się na wszystkie rodzaje polis komercyjnych, w tym:
- Portfolia Właścicieli Nieruchomości (Landlords Property Portfolios)
- Właściciele Nieruchomości Komercyjnych (Commercial Property Owners)
- Handel Detaliczny (Shop Insurance)
- Puby i Restauracje (Pubs and Restaurants)
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (Public Liability)
- Ubezpieczenie od odpowiedzialności pracowniczej (Employers Liability)
- Przemysł budowlany i inżynieryjny (Engineering and Construction)
- Floty samochodowe (Motor Fleets)
- Ubezpieczenie narzędzi i maszyn (Tools & Plant insurance)
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy ubezpieczeniowego?
Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii – self employed lub spółkę LTD – powinna rozważyć skorzystanie z usług brokera ubezpieczeń w UK. Dlaczego warto z niego skorzystać? Powodów jest wiele:
- nie musisz sam przewidywać, która z polis może Ci się przydać – doświadczony broker będzie wiedział, jakie rozwiązania warto Ci zaproponować;
- rynek ubezpieczeń jest skomplikowany i nie zawsze łatwo się jest w nim poruszać – które zapisy umowy są dla Ciebie korzystne, a które nie? To wie tylko osoba z rozległą wiedzą na temat polis;
- wypełnienie formularza – czasem zajmuje długie godziny, które możesz przecież przeznaczyć na rozwój firmy. Także to zadanie wykona za Ciebie doradca.
Inne rodzaje ubezpieczeń w UK, z których warto skorzystać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą
Osoba samozatrudniona ma w Wielkiej Brytanii bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o zabezpieczenie swojej przyszłości na wypadek różnych nieprzewidzianych zdarzeń. W Prestige FA (polski broker ubezpieczeń w UK) nie tylko znajdziesz bogatą ofertę ubezpieczeń dla własnej firmy, ale także profesjonalne doradztwo. Możesz z nich skorzystać nie tylko wtedy, gdy prowadzisz swój biznes, ale także, jeśli pracujesz w firmie, która Ci ich nie zapewnia.
Ubezpieczenie na życie
Jako samozatrudniony możesz skorzystać z ubezpieczenia na życie dla siebie oraz swoich pracowników. Jasne zasady, niezbyt wysokie składki i szeroki zakres ochrony sprawiają, że to pewne i niezawodne zabezpieczenie przyszłości Twoich bliskich na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło.
Ubezpieczenie od chorób krytycznych
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale możemy próbować jak najlepiej przygotować się na to, co może nam przynieść. Tak działa ubezpieczenie od chorób krytycznych – gdybyś z powodu ciężkiej choroby, musiał zamknąć biznes, nie będziesz musiał się obawiać o przyszłość swoich najbliższych. Kwota odszkodowania pozwoli im pokryć obowiązkowe opłaty i koszty leczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z doświadczonym i wykwalifikowanym doradcą ubezpieczeniowym w UK.
Ubezpieczenie od niezdolności do pracy
Jeśli w wyniku choroby, wypadku lub kontuzji będziesz niezdolny do pracy, ubezpieczyciel będzie wypłacał Ci odszkodowanie zapewniające przychody do czasu, aż będziesz mógł wrócić do prowadzenia firmy. Inaczej niż w Polsce, samozatrudnienie w UK pozwala starać się o zasiłek dochodowy (tzw. ESA), ale zwykle jest ono bardzo niskie – warto mieć więc dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy.
Podsumowanie
Prowadząc własny biznes, sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem – warto prowadzić ten okręt po bezpiecznych wodach i zabezpieczyć się przed ewentualnymi burzami. To zapewni poczucie bezpieczeństwa Tobie, osobom przez Ciebie zatrudnionym i Twoim bliskim.
Dane aktualne na dzień publikacji.
Powyższy materiał ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty sprzedażowej, ani porady finansowej.
Przed podjęciem jakiegokolwiek ubezpieczenia lub innego produktu finansowego, należy uzyskać indywidualną poradę w zakresie swoich wymagań i ogólnych warunków kontraktu.
- Przewlekła choroba – czy zawsze wyklucza ochronę z ubezpieczenia na życie?
- Ubezpieczenie turystyczne – sposób na zadbanie o bezpieczną podróż
- Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia pojazdu – jakie trzeba, a jakie warto wykupić?
- Samochód firmowy a ubezpieczenie OC
- Gdzie można ubezpieczyć się grupowo?