Ustawa o podpisie elektronicznym to niezwykle ważny dokument w polskim prawie. Pozwolił on na przeprowadzenie swego rodzaju rewolucji w życiu wielu przedsiębiorców i nie tylko. Jakie zapisy zawiera ustawa o podpisie cyfrowym? Sprawdź!
Jeszcze do niedawna obowiązująca ustawa o podpisie elektronicznym z 2001 roku regulowała sprawy odnoszące się do elektronicznych sygnatur. Według niej podpis elektroniczny musiał spełniać określone wymogi. Sytuacja uległa jednak zmianie, a ustawa z dnia 5 września 2016 roku na nowo zdefiniowała podpis elektroniczny. Co ciekawe, w dokumencie tym nie znajdziesz terminu takiego jak bezpieczny podpis elektroniczny. Aktualnie, w rozumieniu nowej ustawy, rozwiązanie to nazywane jest po prostu podpisem elektronicznym. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy zmianie uległa tylko terminologia? Czym charakteryzuje się zmodyfikowana ustawa o podpisie elektronicznym? Sprawdź sam!
Ustawa o podpisie elektronicznym i rozporządzenie eIDAS
Na początek warto wspomnieć o tym, jakie są ustawy o kwalifikowanym podpisie elektronicznym. Wbrew temu, co myślisz, narzędzie to definiowane jest przez dwa różne dokumenty. Pierwszym z nich jest ustawa o podpisie elektronicznym z 2016 roku, o której zaraz dowiesz się nieco więcej. Na tym jednak nie koniec – równie istotne jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 roku. Czym zatem, wedle definicji, jest podpis elektroniczny?
Czym jest podpis elektroniczny?
Wedle europejskiej ustawy o podpisie cyfrowym, opisywane rozwiązanie to nic innego jak dane w formie elektronicznej, wykorzystywane przez autora jako sygnatura. Pod terminem tym kryją się podpis zaawansowany oraz certyfikat kwalifikowany. Pierwszy z nich pozwala na załatwienie niezbyt dużej liczby spraw formalnych, natomiast drugi daje znacznie więcej możliwości.
Bezpieczny podpis elektroniczny a podpis elektroniczny – wszystko, co musisz wiedzieć!
Definicja ustawy o bezpiecznym podpisie elektronicznym z 2001 roku była bardzo zbliżona do tej, która jest aktualnie obecna w Rozporządzeniu eIDAS. Jakie cechy musi mieć bezpieczny podpis elektroniczny? Powinien on:
- być powiązany z danymi, których późniejsza ewentualna zmiana była wykrywalna;
- być przypisany tylko i wyłącznie do jednej osoby składającej ten podpis;
- być tworzony z pomocą bezpiecznych sprzętów, a także pod stałą kontrolą osoby odpowiedzialnej za składanie podpisu.
Aktualna ustawa o podpisie elektronicznym jest bardzo zbliżona do tej z 2001 roku. Ówcześnie narzędzie weryfikowane było za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Obecnie jest bardzo podobnie, a podpis elektroniczny z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej nazywany jest po prostu kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Dlaczego podpis kwalifikowany to bardzo dobre rozwiązanie?
Ustawa o podpisie elektronicznym może być dla ciebie nieco zawiła, jednak najważniejsze jest to, co oferuje taka sygnatura. Jedną z najważniejszych zalet jest fakt, że pozwala ona na zdalne składanie dokumentów, co zapewnia oszczędność dużej ilości czasu.
Na tym nie koniec. Być może jeszcze tego nie wiesz, jednak kwalifikowany podpis elektroniczny ma dokładnie taką samą wagę prawną, jak odręczna sygnatura. Co więcej, część spraw urzędowych można załatwiać tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Świetnym tego przykładem są wszelkiego rodzaju sprawozdania finansowe, które od 1 października roku 2018 możesz składać tylko i wyłącznie w sposób zdalny.
Na samym końcu należy wspomnieć o bezpieczeństwie. Z pewnością masz co do tego niemałe wątpliwości. Prawda jest jednak taka, że według wielu osób kwalifikowany podpis elektroniczny jest bezpieczniejszy niż odręczna sygnatura. Może o tym świadczyć fakt, że korzystają z niego banki czy ZUS.
Ustawa o podpisie elektronicznym sprawiła, że coraz więcej spraw można załatwiać przez internet. Jedyne, co musisz zrobić, to posiadać elektroniczną sygnaturę. Zdobądź ją, a twoje życie stanie się prostsze!
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Jak uzyskać podpis kwalifikowany? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?