Podpis niekwalifikowany to pojęcie, które wielu osobom wydaje się wręcz czarną magią. Tymczasem rozwiązanie to potrafi naprawdę ułatwić życie. Co musisz wiedzieć na jego temat? Czym w zasadzie jest podpis elektroniczny niekwalifikowany? Sprawdź!
Podpis niekwalifikowany pozwala na elektroniczne podpisywanie dokumentów, które muszą być przedstawiane w formie pisemnej. W związku z tym nie jest to nic innego jak swego rodzaju narzędzie do elektronicznej identyfikacji danej osoby. Jak się możesz domyślić, jest to niezwykle wygodne, a w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz niezbędne. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Czym różni się podpis niekwalifikowany od kwalifikowanego? W jaki sposób go uzyskać? Przekonaj się sam!
Czym jest podpis niekwalifikowany?
Podpis niekwalifikowany, nazywany także powszechnym, to elektroniczna wersja sygnatury pozwalająca na podpisywanie dokumentów imieniem i nazwiskiem. Całość weryfikowana jest za pomocą tak zwanego certyfikatu niekwalifikowanego. Warto wspomnieć o tym, że jeśli podpis niekwalifikowany ma uzyskać moc prawną, to obie strony transakcji muszą zawrzeć odpowiednią umowę. Najczęściej w podpisywanym dokumencie dodawany jest zapis, w którym zostaje uznana taka forma podpisu.
W jakich sytuacjach można wykorzystać podpis elektroniczny niekwalifikowany?
Elektroniczny podpis niekwalifikowany powinien być wykorzystywany do podpisywania dokumentów o niewielkim znaczeniu. W związku z tym sprawdzi się w przypadku wewnętrznych działań danej firmy. Certyfikaty niekwalifikowane wykorzystywane są między innymi przez banki, które używają ich w czasie przekazywania swoich usług klientom. W związku z tym śmiało można stwierdzić, że podpis niekwalifikowany zarezerwowany jest dla zamkniętych grup użytkowników.
Podpis niekwalifikowany – gdzie warto go przechowywać?
Podpis niekwalifikowany, a w zasadzie certyfikat świadczący o jego ważności, może być przechowywany na dowolnym nośniku. W związku z tym mogą to być:
- komputer;
- telefon;
- pendrive;
- dysk twardy;
- płyta CD.
To sam użytkownik odpowiedzialny jest za wybranie konkretnego sposobu. Czym różni się podpis niekwalifikowany od kwalifikowanego?
Podpis kwalifikowany – co to jest?
Warto wyjaśnić, czym od podpisu niekwalifikowanego odróżnia się kwalifikowany. Ten drugi to nic innego jak elektroniczny podpis charakteryzujący się dokładnie taką samą mocą prawną jak odręczna sygnatura. Za jego poświadczenie odpowiada certyfikat kwalifikowany, który pozwala na składanie podpisu przez konkretną osobę. Właśnie dlatego tylko i wyłącznie jeden człowiek, do którego zarówno certyfikat, jak i podpis są przypisane, będzie mógł go wykorzystywać.
Co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim ogromną wygodę, gdyż dzięki niemu możliwe jest podpisanie dowolnego dokumentu. To również bezpieczeństwo związane z przebiegiem transakcji.
Podpis niekwalifikowany a kwalifikowany – co warto wiedzieć?
Jedną z najważniejszych cech, która różni podpis niekwalifikowany od kwalifikowanego, jest gwarancja prawna, jaką może pochwalić się ten drugi. W związku z tym, jak już wiesz, certyfikat kwalifikowany sprawia, że twój podpis elektroniczny będzie równoznaczny z odręcznym. Z kolei certyfikat niekwalifikowany przeznaczony jest najczęściej do:
- szyfrowania informacji;
- uwierzytelniania serwisu;
- podpisywania plików;
- logowania się do określonego systemu.
Jakie są jeszcze istotne różnice, o których warto wiedzieć? Obejmują one między innymi:
- użytkowanie certyfikatu – kwalifikowane rozwiązanie przeznaczone jest tylko i wyłącznie do samego podpisu. W związku z tym, w przeciwieństwie do jego niekwalifikowanej propozycji, nie może być wykorzystywane do żadnych innych działań;
- nośnik przechowywania certyfikatu – jak już wiesz, niekwalifikowany certyfikat może być przechowywany także na telefonie czy komputerze. Z kolei kwalifikowany musi być składowany tylko i wyłącznie na karcie lub pendrivie;
- miejsce tworzenia podpisu niekwalifikowanego i kwalifikowanego – certyfikat kwalifikowany wydawany jest tylko i wyłącznie przez autoryzowane urzędy. Natomiast, jeśli chodzi o certyfikat niekwalifikowany, to może on zostać również przydzielony przez niecertyfikowane jednostki.
Zarówno podpis niekwalifikowany, jak i kwalifikowany okazują się bardzo pomocne w wielu sytuacjach. Różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami są jasne, a ich znajomość pozwoli ci na dokonanie wyboru. W związku z tym, jeśli którakolwiek z propozycji wydaje ci się użyteczna, może warto się nią zainteresować? Podpis niekwalifikowany i kwalifikowany znacznie ułatwią pracę na wielu szczeblach w firmach.
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Jak uzyskać podpis kwalifikowany? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Odnowienie certyfikatu kwalifikowanego – niezbędne informacje
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?