Podpis elektroniczny

XAdES i PAdES – formaty elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Najważniejsze informacje

XAdES i PAdES to dwa formaty plików wykorzystywane do podpisów elektronicznych. Zarówno jeden, jak i drugi ma swoje zalety. Sprawdź, czym różnią się formaty podpisu kwalifikowanego, aby wybrać ten najlepszy dla siebie.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to nowatorskie rozwiązanie, które pozwala ci zastąpić odręczną sygnaturę jej cyfrową wersją. Nie byłoby to możliwe bez dwóch formatów certyfikatów, takich jak PAdES i XAdES. Zaletą pierwszego z nich jest duża wygoda użytkowania; w większości wypadków spotkasz się z nim w biznesie. Z kolei podpis kwalifikowany w formacie XAdES jest znacznie bardziej wszechstronny, gdyż pozwala ci na podpisanie niemalże każdego dokumentu.

Bez względu na to, która metoda na weryfikowanie dokumentów okaże się dla ciebie bardziej użyteczna, warto zapoznać się z obydwoma. Co musisz wiedzieć na temat kwalifikowanego podpisu elektronicznego w formacie XAdES i PAdES? Czym różnią się te rozwiązania? Jakimi zaletami wyróżnia się każde z nich? Sprawdź sam!

Jakie są podstawowe formaty podpisu elektronicznego?

Jak już wiesz, zarówno polskie, jak i europejskie prawo uznaje podpis elektroniczny za równy odręcznej sygnaturze. W związku z tym, pozwala ci on na podpisywanie wszelkich dokumentów, które nie mają charakteru aktu notarialnego. Wyróżniają się jednak podpisy kwalifikowane w formacie PAdES oraz XAdES. Co warto wiedzieć na ich temat? Oto kilka podstawowych informacji:

  • plik XAdES – to skrót od angielskiej frazy XML Advanced Electronic Signature. Jego wielką zaletą jest uniwersalność. W związku z tym za jego pomocą możliwe jest podpisanie i weryfikacja zarówno pliki PDF oraz XML, jak i wiele innych dokumentów w formatach, takich jak JPEG, DOC, ZIP, czy AVI;
  • plik PAdES – to skrócona brytyjska fraza PDF Advanced Electronic Signature. Jak się możesz zatem domyślić, rozwiązanie to umożliwi ci podpisywanie tylko i wyłącznie plików w rozszerzeniu .PDF.

Jak sam widzisz, do wyboru masz dwa formaty składania podpisu kwalifikowanego. Nie wiesz jeszcze jednak, czym dokładnie się cechują. Co warto wiedzieć na ten temat?

Plik typu PAdES – jakie są jego cechy charakterystyczne?

Kwalifikowany podpis elektroniczny PAdES to najpopularniejsze tego typu rozwiązanie, na które stawia większość firm. Za jego sprawą możliwe jest podpisanie każdego dokumentu wygenerowanego w formacie PDF. Podpis kwalifikowany w formacie PAdES pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Kiedy konieczne jest podpisanie umowy, zamiast ją drukować oraz skanować, możesz wykorzystać narzędzie typu PAdES. 

Z pewnością zastanawiasz się, czy fakt, że propozycja ta sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku plików PDF, jest sporym ograniczeniem. Oczywiście, w niektórych wypadkach może tak być, jednak format ten jest sam w sobie uniwersalny. W związku z tym wiele innych dokumentów może zostać przekonwertowanych właśnie do pliku typu PDF. 

Na tym nie koniec! Fakt, że edycja samego dokumentu jest utrudniona, także zaliczany jest do istotnych zalet. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko przypadkowego wstawienia ponadprogramowych znaków lub zmiany zapisów, co skutkowałoby nieważnością podpisanej umowy. 

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat pliku XAdES!

XAdES to format pliku, który w większości wypadków wykorzystywany jest przez administrację samorządową oraz państwową. Jest to bardzo rozbudowane rozwiązanie, dlatego możesz spotkać się z aż trzema typami dokumentów PDF XAdES. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę, dlatego warto zapoznać się z każdym z osobna. Jak otworzyć plik Xades i jakie rozwiązania online można wyróżnić?

XAdES typu otoczonego – czym jest?

Śmiało można stwierdzić, że ten rodzaj pliku XAdES jest zbliżony do rozwiązania typu PAdES. Cechą wspólną jest fakt, że dołączany jest on do struktury samego pliku. Wadą takiego narzędzia XAdES jest to, że pozwala ono tylko i wyłącznie na podpisanie dokumentów stworzonych w formacie XML. 

Ten typ pliku XAdES umożliwia pozostawienie sygnatury na określonych plikach, takich jak:

  • Jednolity Europejski Dokument Zamówienia;
  • Jednolity Plik Kontrolny;
  • sprawozdanie finansowe.

Otaczający podpis XAdES – w jakich wypadkach się sprawdza?

XAdES otaczający to rozwiązanie, w którym struktura podpisywanego pliku pozostaje w kodzie podpisu. Efektem tego działania jest utworzenie pliku w formacie XML lub XAdES. W tym wypadku nie można złożyć na dokumencie więcej niż jednego podpisu, dlatego rozwiązania typu XAdES otaczający nie wykorzystuje się zbyt często.

Zewnętrzny plik XAdES – kiedy okazuje się niezbędny?

Zewnętrzny format dokumentu XAdES to rozwiązanie, w przypadku którego podpis pozostanie w innym pliku z rozszerzeniem XAdES lub XML. Tam dostępne będzie tylko i wyłącznie stosowne odwołanie do kluczowego dokumentu. W tym wypadku masz do czynienia z najbardziej uniwersalną formą rozwiązania XAdES. Pozwala ono na podpisanie największej liczby typów plików, dlatego wykorzystuje się je najczęściej.

Teraz już doskonale wiesz, czym jest plik XAdES, jak i PAdES. Wiedza ta jest niezbędna, gdyż dzięki niej będziesz w stanie postawić na idealne rozwiązanie, które w 100% spełni twoje oczekiwania. Pamiętaj tylko, że to, jak otworzyć plik PDF.XAdES, zależy od jego rodzaju.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: