Różne rodzaje podpisów elektronicznych pozwalają na rozmaite rzeczy. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby poznać każdy z nich. Jakie są rodzaje podpisów elektronicznych? Na co warto zwrócić uwagę? Poznaj bliżej to zagadnienie!
Już od 2019 roku każdy obywatel Polski ma prawo korzystać z dowodu elektronicznego. Rozwiązanie to gwarantuje wiele udogodnień, a jednym z nich jest zdalne sygnowanie dokumentów. Działanie to charakteryzuje się licznymi zaletami, dlatego z roku na rok decyduje się na nie coraz więcej osób. Jakie są rodzaje podpisów elektronicznych? Czym się cechują? Który z nich jest najważniejszy? Przekonaj się sam!
Czym jest podpis elektroniczny?
Jeszcze zanim przekonasz się, jakie są rodzaje podpisów elektronicznych, z pewnością chciałbyś dowiedzieć się, czym właściwie jest takie rozwiązanie. Sygnatura ta to nic innego jak swego rodzaju narzędzie, które pozwala na bardzo szybką oraz bezpieczną identyfikację tożsamości określonej osoby lub instytucji w czasie przekazywania dokumentów elektronicznych. Rozwiązanie to wykorzystywane jest przez banki oraz wszelkiego rodzaju urzędy, co tylko i wyłącznie potwierdza, to że jest ono bardzo bezpieczne.
Jakie są rodzaje podpisów elektronicznych?
Wyróżnia się trzy rodzaje podpisów elektronicznych. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę, dlatego warto zapoznać się z każdym z osobna. Co warto wiedzieć na ich temat?
Kwalifikowany podpis elektroniczny
Wśród rodzajów podpisów elektronicznych jednym z bardziej zaawansowanych jest podpis kwalifikowany. Przechowuje się go na specjalnej karcie kryptograficznej. Każdy podpis ma indywidualny klucz prywatny oraz certyfikat kwalifikowany. Na tym nie koniec – bezpieczny podpis elektroniczny musi być zgodny z wymogami zawartymi w eIDAS. Sygnaturę tę możesz wykorzystać w każdym z państw Unii Europejskiej, a fakt, że jest przypisany tylko i wyłącznie jednej osobie sprawia, że jego sfałszowanie jest niemalże niemożliwe.
Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że propozycja ta jest płatna. Jeśli chcesz z niej korzystać, musisz zakupić stosowną usługę u jednego z dostawców zatwierdzonych przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Jakie jeszcze są rodzaje podpisów kwalifikowanych?
Zaawansowany podpis elektroniczny
W tym wypadku także masz do czynienia z podpisem, który musi zostać potwierdzony certyfikatem. Narzędzia, jakie są wykorzystywane w tym wypadku sprawiają, że jest on bezpośrednio powiązany z samym plikiem oraz jego autorem. W efekcie sfałszowanie takiej sygnatury jest bardzo trudne.
Zwykły podpis elektroniczny
Najmniej zaawansowaną propozycją wśród rodzajów podpisów elektronicznych jest zwykły podpis w formie cyfrowej. Nie wymaga on żadnego certyfikatu. W związku z tym nie jest to nic innego jak elektroniczna deklaracja tożsamości danej osoby, czyli cyfrowa wersja odręcznego podpisu. W jej skład wchodzi imię i nazwisko lub faksymile.
Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że propozycja ta nie gwarantuje tak dużego bezpieczeństwa, jak pozostałe rodzaje podpisów elektronicznych. Właśnie dlatego najczęściej jest ona wykorzystywana do wymiany e-maili. Jej wielka zaletą jest jednak fakt, że pozyskanie tego rozwiązania nie wiąże sie z czasochłonnymi procedurami uwierzytelniania tożsamości.
Rodzaje podpisów elektronicznych to dość obszerny temat. Teraz jednak, kiedy żaden nie jest ci obcy, jesteś w stanie wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. To niezwykle ważne, gdyż świat ciągle idzie do przodu, a już teraz niektóre sprawy można załatwić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu.
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Jak uzyskać podpis kwalifikowany? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Podpis kwalifikowany – co to jest i jakie ma zalety?
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?