Podpis cyfrowy to bardzo wygodna funkcjonalność, która pozwala na potwierdzanie tożsamości na przykład przy podpisywaniu wszelkiego rodzaju umów. Warto wiedzieć, jak uzyskać podpis cyfrowy, gdyż staje się on coraz powszechniejszy.
Podpis cyfrowy i elektroniczny to dwa podobne do siebie terminy. Efektem tego podobieństwa jest trudność w ich rozróżnieniu. Cechą wspólną tych narzędzi jest fakt, że w efekcie ich wykorzystania doszło do zawarcia umowy w ramach legalnie przygotowanego dokumentu elektronicznego, wymagającego podpisu. Rzeczywistość jest jednak taka, że sygnatury te są całkiem odmienne i dają zupełnie inne możliwości. Podpis cyfrowy a elektroniczny – co musisz wiedzieć?
Niezbędne informacje na temat podpisu elektronicznego!
Zrozumienie różnic pomiędzy podpisem cyfrowym a podpisem elektronicznym nie będzie możliwe, jeśli dokładnie nie poznasz obu propozycji. Druga z nich, wedle amerykańskiej definicji, określana jest jako proces, symbol lub dźwięk elektroniczny, który jest dołączany lub logicznie powiązany z określoną umową. Brzmi to całkiem obco, prawda? W rzeczywistości podpis elektroniczny to nic innego jak swego rodzaju obraz odręcznej sygnatury. W większości wypadków do jego utworzenia wykorzystuje się rysik lub palec, którym tworzy się podpis na tabliczce dotykowej lub ekranie.
Rozwiązania, które służą zabezpieczeniu podpisu elektronicznego, składają się z jednego lub więcej składników. W związku z tym możliwe jest wykorzystanie hasła, PIN-u, czy uwierzytelniania za pomocą e-maila. Dlaczego więc podpis elektroniczny nie jest w pełni bezpieczny?
Podpis elektroniczny a walidacja konkretnej osoby
Odpowiedź na pytanie o różnice pomiędzy podpisem elektronicznym a podpisem cyfrowym musi zawierać w sobie informacje na temat tego, czy rozwiązania te oferują pewność co do weryfikacji tożsamości danej osoby. Kiedy korzystasz z podpisu elektronicznego, nie możesz mieć gwarancji, że dokument został podpisany przez określoną osobę. Nie wiesz też na 100%, czy nie doszło do modyfikacji umowy od momentu pozostawiania na niej sygnatury. Wszystko dlatego, że nie jesteś w stanie tego sprawdzić.
Właśnie dlatego znacznie lepiej zainteresować się narzędziem takim jak podpis cyfrowy. Co warto wiedzieć na jego temat? Dlaczego gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa? Sprawdź!
Podpis cyfrowy – czym się charakteryzuje?
Po przeczytaniu wszystkiego o sygnaturze elektronicznej z pewnością zastanawiasz się, co to jest podpis cyfrowy. Na samym początku warto wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do wyżej opisanego rozwiązania, cyfrowy podpis elektroniczny ma specjalny certyfikat, wydawany przez urząd certyfikacji. Dokument ten jest bezpośrednio powiązany z tożsamością danej osoby za pomocą pary kluczy kryptograficznych.
W związku z tym, kiedy dochodzi do podpisania konkretnego dokumentu za podpisu cyfrowego, tworzony jest unikalny elektroniczny odcisk palca, który zapewnia ci określone wartości. Jakie? Przede wszystkim:
- integralność – odpis cyfrowy sprawia, że możesz mieć stuprocentową pewność, że treść dokumentu nie uległa modyfikacji od chwili, w której został podpisany;
- poświadczenie – tożsamość osoby, która wykorzystała podpis cyfrowy, została potwierdzona przez urząd certyfikacji;
- niemożność zaprzeczenia – osoba, która złożyła personalny podpis cyfrowy, nie będzie miała prawa utrzymywać, że tego nie zrobiła.
Jak utworzyć podpis cyfrowy?
Jak już sam wiesz, podpis cyfrowy jest niezwykle bezpieczny i daje znacznie więcej możliwości niż jego klasyczny elektroniczny odpowiednik. Z pewnością zadajesz sobie teraz pytanie o to, jak uzyskać podpis cyfrowy.
Aby zdobyć podpis cyfrowy, musisz posiadać specjalny certyfikat podpisywania. To właśnie ten dokument będzie potwierdzał twoją tożsamość w czasie składania sygnatury. W jaki sposób? Kiedy to zrobisz, do drugiej strony umowy zostanie wysłany nie sam dokument, a także ów certyfikat oraz klucz publiczny. Dokument ten wystawiany jest przez urząd certyfikacji. Jeśli zajdą ku temu przesłanki, zostanie unieważniony niczym prawo jazdy.
Na tym nie koniec – rozwiązania tego nie można otrzymać dożywotnio. W większości wypadków podpis cyfrowy wykupujesz na rok albo dwa lata. Kiedy czas ten minie, możliwość zdalnego podpisywania się zostanie ci odebrana. Jeśli jednak odnowisz swój certyfikat, w dalszym ciągu będziesz mógł wykorzystywać podpis cyfrowy.
Teraz już doskonale wiesz, czym jest podpis cyfrowy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, które może ułatwić ci codzienne prowadzenie firmy. W związku z tym naprawdę warto je przetestować!
- Podpis elektroniczny – furtka do załatwiania spraw przez internet
- Kwalifikowany podpis elektroniczny – cena i zakres możliwości certyfikatu. Ile kosztuje podpis elektroniczny?
- Certyfikat podpisu elektronicznego – najważniejsze informacje na jego temat!
- Jak działa podpis elektroniczny? Sprawdź!
- Podpis niekwalifikowany – czym podpis elektroniczny różni się od certyfikatu kwalifikowanego?