Umowa

Umowa lojalnościowa, czyli zakaz konkurencji – na czym polega? Informacje dla pracownika i pracodawcy

4 minut(y) czytania
Ocena

Wśród dokumentów podpisywanych z pracodawcą często pojawia się umowa lojalnościowa. Warto dowiedzieć się z jakimi obowiązkami, a także możliwymi konsekwencjami wiąże się jej zawarcie. Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Umowa lojalnościowa jest dokumentem, którego zapisy działają głównie na korzyść zatrudniającego. Może on zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji, a także utratą cennych pracowników. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym dokładnie polega ten rodzaj porozumienia.

Umowa lojalnościowa z pracownikiem – czego może wymagać pracodawca?

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie istnieje jednolita definicja umowy lojalnościowej z pracownikiem, jeżeli weźmie się pod uwagę poszczególne zapisy. Dokumenty mogą się różnić w zależności od wymagań zatrudniającego, stanowiska, na które aplikuje przyszły pracownik, a także branży, w jakiej będzie funkcjonował zatrudniony.

Istnieją jednak elementy umowy lojalnościowej z pracownikiem, które dość często pojawiają się w większości dokumentów. Można wśród nich wymienić chociażby zakaz konkurencji czy ograniczenia w kontekście odejścia z pracy po intensywnym i kosztownym dla zatrudniającego okresie szkoleniowym.

Zakaz konkurencji – dlaczego umowa lojalnościowa zawiera ten zapis?

W przypadku umowy lojalnościowej najczęściej pojawiającym się zapisem jest zakaz konkurencji. To warunek, który obowiązuje w momencie, kiedy zatrudniony pracuje w danej firmie, a jego czas trwania jest często rozszerzany również na okres po rozwiązaniu umowy.

Dzieje się tak ze względu na to, że pracodawcy chcą zabezpieczyć się przed utratą swojej pozycji na rynku. Za sprawą umowy lojalnościowej pracownicy znający zasady działania przedsiębiorstwa w danej branży, a także posiadający kontakty biznesowe czy unikalną wiedzę pozwalającą konkurować im na rynku, nie mogą poprzez to zagrozić firmie, w której aktualnie pracują bądź wcześniej byli zatrudnieni. 

Umowa lojalnościowa – Kodeks pracy a zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji umożliwia art. 101 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią przedsiębiorstwo zapewniające pracę zatrudnionemu może postawić mu konkretne wymagania w ramach umowy lojalnościowej. Chodzi m.in. o to, aby nie prowadził firmy konkurencyjnej na rynku dla swojego pracodawcy. Oprócz tego zakaz konkurencji odnosi się również do ochrony interesów przedsiębiorstwa przez zabronienie pracy zatrudnionemu dla innej firmy – w ramach dowolnej umowy. 

Lojalka za szkolenie – czy pracodawca może regulować umową edukowanie swoich pracowników?

Wspomniano wcześniej, że poszczególne zapisy umowy lojalnościowej mogą się różnić względem branży, w której funkcjonuje przedsiębiorstwo. Ma to bezpośredni związek z dokumentem takim jak umowa lojalnościowa za szkolenie. 

Jest to dokument, która pozwala zabezpieczyć się pracodawcy przed tym, że zatrudnione osoby odejdą z przedsiębiorstwa po przejściu kosztownych dla niego szkoleń. Lojalka za szkolenie pozwala mu uzyskać pewność, że nabyta przez zatrudnione osoby wiedza pozostanie w przedsiębiorstwie i będzie działać na jego korzyść.

W jakich branżach lojalka za szkolenie jest stosowana najczęściej?

Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej pracodawcy z branż IT, podatkowych czy prawniczych. Wiedza w tych dziedzinach jest niezwykle cenna i daje realną przewagę na rynku. 

Warto mieć na uwadze, że lojalka za szkolenie nie powinna być proponowana pracownikowi w momencie, kiedy jest on wysyłany na kursy obowiązkowe. Mogą to być szkolenia dotyczące:

  • zasad BHP;
  • ogólnych zasad funkcjonowania przedsiębiorstwa; 
  • zajęć instruktażowych na temat oferty firmy.

Umowa lojalnościowa z pracownikiem – konstrukcja dokumentu

Chcąc zaproponować zatrudnionej osobie umowę lojalnościową, warto wiedzieć, jak powinna być ona skonstruowana. Koniecznym aspektem do jej stworzenia jest podstawa prawna, a także zasady rozwiązania lub odstąpienia od umowy i przepisy końcowe. Całość powinna być uzupełniona o datę, miejsce sygnowania dokumentów i podpis zatrudniającego oraz pracownika. 

Umowa lojalnościowa z pracownikiem powinna również jasno określać zasady podpisywania kontraktu. Potrzebne jest dokładne opisanie przedmiotu umowy. Wlicza się do niego zakres obowiązków zatrudnionego, kwotę pokrycia szkoleń przez pracodawcę oraz zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec firmy, w której aktualnie jest zatrudniony pracownik, a także okres obowiązywania lojalki. 

W jakich sytuacjach umowa lojalnościowa z pracownikiem przestaje obowiązywać?

Pomimo tego, że umowa lojalnościowa jest zabezpieczeniem dla pracodawcy, nie daje mu nieograniczonych praw względem zatrudnionego. Pracownik nie będzie zobowiązany do respektowania zapisów umieszczonych w dokumencie w momencie, kiedy zatrudniający będzie nadużywał swoich praw, usprawiedliwiając się umową o zatrudnienie, nie wypłacając terminowo wynagrodzenia lub stosując mobbing wobec pracownika. 

Na co powinien zwrócić uwagę pracownik, podpisując umowę lojalnościową?

Dobrą decyzją pracownika będzie skonsultowanie zapisów umowy lojalnościowej z prawnikiem. Dzięki jego wskazówkom oraz profesjonalnej wiedzy zatrudniony będzie mógł uniknąć podpisania dokumentu, który będzie stawiał go w mocno niekorzystnej sytuacji względem pracodawcy. Oprócz tego – dzięki wprowadzeniu stosownych zapisów w umowie lojalnościowej – pracownik może również uniknąć wyższej kary umownej. 

Czy umowa lojalnościowa to dobre rozwiązanie?

Umowa lojalnościowa jest bez wątpienia rozwiązaniem korzystnym dla pracodawcy. Zatrudniony przed podpisaniem dokumentu powinien jednak skrupulatnie – najlepiej po konsultacji z prawnikiem – zweryfikować wszystkie warunki umowy. Dzięki temu uniknie ryzyka nadużyć ze strony pracodawcy. 

Warto zauważyć, że złamanie warunków umowy lojalnościowej może być dla pracownika niezwykle kosztowne. Nie we wszystkich sytuacjach pracodawca jest jednak w stanie mu udowodnić, że działał na niekorzyść firmy, konkretnie wskazując wyrządzone przez niego szkody. 


Zobacz też:
Nasze propozycje
Umowa

Umowa o pracę tymczasową

Umowa

Umowa międzynarodowa

Umowa

Umowa spółki cywilnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.