Umowa zlecenie a renta rodzinna – ile może dorobić uczeń i student?
Jak wygląda kwestia związana z pracą na umowę zlecenia a rentą rodzinną pracujących młodych osób? Jeśli chcą, mogą dorabiać do świadczenia, muszą jednak pamiętać o obowiązujących przepisach.
Uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną z ZUS muszą uważać, aby dodatkowe zarobki z tytułu umowy zlecenia nie spowodowały zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia. Wysokość renty rodzinnej ma wpływ przede wszystkim przychód osiągany dzięki zatrudnieniu albo innej działalności, podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia
Wyjątek stanowi umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia. Taka umowa nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zatem zysków osiągniętych dzięki pracy na umowę zlecenie, nie wlicza się do limitu przychodów wpływających na zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej. Ma to jednak znaczenie, jeśli dana osoba wykonuje zlecenie dla firmy będącej jednocześnie jej pracodawcą.
Aby mieć pewność, że wykonana praca nie spowoduje zmniejszenia lub zawieszenia wypłacanego świadczenia, warto skonsultować się w tej sprawie z ZUS.
Kiedy przychód z umowy zlecenia ma znaczenie?
Jak wspomniano wcześniej, przychód z umowy zlecenia będzie miał znaczenie, jeśli uczeń lub student wykonuje umowę zlecenia dla firmy, w której jednocześnie jest pracownikiem. O tym informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego – jej wypowiedź można przeczytać na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.
W takiej sytuacji wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będzie objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym, chorobowym, wypadkowym i zdrowotnym.
Ile można dorobić do renty rodzinnej od 1 marca 2022 r.?
Od 1 marca 2022 r. kwota przychodu, do której można dorobić bez konsekwencji dla renty rodzinnej, nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowy miesięczny przychód do 3977,10 zł brutto nie spowoduje zmniejszenia świadczenia. Natomiast przekroczenie kwoty 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia spowoduje zawieszenie renty rodzinnej.
Zmniejszenie renty rodzinnej
Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., ZUS zmniejszy rentę rodzinną o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby kwota maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2022 r. to 620,37 zł.
Zawieszenie renty rodzinnej
Jeśli osiągany przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS zawiesi wypłatę renty rodzinnej. W przypadku, gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest kilka osób, zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko część świadczenia przysługująca osobie osiągającej dodatkowe przychody.
Obowiązek powiadomienia ZUS o zmianach
W przypadku kwestii umowa zlecenie a renta rodzinna uczniowie i studenci pobierający rentę rodzinną muszą pamiętać o obowiązku powiadomienia ZUS o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do świadczenia lub jego wysokość. Dotyczy to m.in. podjęcia pracy zarobkowej, w tym na podstawie umowy zlecenia, z której przychód podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Brak takiej informacji i przekroczenie limitów może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi rentę, a nienależnie pobrane świadczenie trzeba będzie zwrócić.
Warto pamiętać, że uczeń i student dorabiający do renty rodzinnej na podstawie umowy zlecenia musi kontrolować swoje zarobki. Umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26. roku życia zasadniczo nie wpływa na zmniejszenie czy też zawieszenie świadczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zleceniobiorca jednocześnie jest pracownikiem w firmie, z którą zawarł umowę zlecenia. Wówczas wynagrodzenie z tytułu wykonywanej umowy będzie wliczane do limitu przychodów.