Zmiany 2022

Ulga rehabilitacyjna 2022 – komu przysługuje i jak ją otrzymać? Sprawdź!


5/5 - (1 vote)

Zobacz, kto może liczyć na przyznanie ulgi rehabilitacyjnej 2022. Dowiedz się, czym dokładnie jest to świadczenie i komu przysługuje. W naszym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje. Sprawdź, czy skorzystasz!

Jednym ze świadczeń, z których w Polsce korzystają osoby potrzebujące wsparcia finansowego, jest ulga rehabilitacyjna. 2022 rok nie przyniósł fundamentalnych zmian pod względem funkcjonowania tego świadczenia. Przekonaj się, jak funkcjonuje ta ulga i co należy zrobić, aby ją otrzymać. Poznaj najważniejsze informacje i dowiedz się, czy kwalifikujesz się do odliczenia wydatków.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – kto może z niej skorzystać?

Jak nietrudno się domyślić, omawiana ulga przeznaczona jest przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, które potrzebują konkretnego wsparcia rehabilitacyjnego. W ramach tego rodzaju wsparcia można odliczyć od podatku rozmaite wydatki, które zostały poniesione w związku z celami i zadaniami rehabilitacyjnymi.

Ulga rehabilitacyjna 2022 przysługuje nie tylko samym osobom niepełnosprawnym, lecz także opiekunom, na których utrzymaniu pozostają osoby zmagające się z niepełnosprawnością i wymagające rehabilitacji. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki, które zostały poniesione w związku z potrzebami rehabilitacyjnymi, podlegają refundacji w takim samym stopniu. W tym względzie można wskazać bardzo konkretne rozróżnienia.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – jakie wydatki można odliczyć od dochodu?

Jakie dokładnie wydatki ponoszone w związku z potrzebami osoby niepełnosprawnej można odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022? Lista wydatków, które podlegają odliczeniu, jest publikowana przez Ministerstwo Finansów na jego stronach internetowych. Co istotne, koszty dzielą się na dwie odmienne kategorie. Są to wydatki:

 • limitowane;
 • nielimitowane.

Wydatki nielimitowane dotyczą tych kwestii i potrzeb, w związku z którymi masz prawo odliczyć od podatku całą kwotę poniesionych kosztów. Z kolei wydatki limitowane, jak sama nazwa wskazuje, wiążą się z określonym limitem. W przypadku tego typu wydatków odliczyć możesz od podatku PIT kwotę uwzględnianą przez dolny lub górny limit kwotowy. Jak obie te kategorie wydatków przedstawiają się w praktyce? Sprawdźmy.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – wydatki limitowane

Zacznijmy od dokładnego przedstawienia wydatków limitowanych. W tej kategorii mieści się szereg ważnych form pomocy i usług, z których może korzystać osoba niepełnosprawna.

 1. Jedną z najbardziej podstawowych kategorii wydatków limitowanych jest zakup leków, o których mowa w ustawie o prawie farmaceutycznym. Możesz odliczyć wydatki na leki bez żadnego problemu. Odliczeniu podlegają wydatki, które stanowią różnicę między wydatkami, które zostały poniesione faktycznie w danym miesiącu a kwotą stu złotych.
 2. Inna kategoria wydatków limitowanych to utrzymanie psa asystującego. Mowa tu o właściwie wyszkolonym oraz oznaczonym zwierzęciu, które stanowi dla osoby niepełnosprawnej pomoc ułatwiającą uczestnictwo w życiu społecznym. Kwota odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 w tym przypadku przewyższa dwa tysiące złotych.
 3. Wśród innych najważniejszych kategorii wydatków limitowanych możemy wymienić koszty związane z opłaceniem przewodników osób niewidomych, które zostały zaliczone do pierwszej albo drugiej grupy inwalidzkiej i legitymują się odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Mowa tu także o tych osobach niepełnosprawnych z niepełnosprawnościami ruchowymi, które zostały zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej. Kwota odliczenia w tym przypadku wynosi maksymalnie 2280 zł.
 4. Odliczeniom podlegają także takie wydatki jak zakup pieluchomajtek i innego rodzaju wkładów.
 5. Można odliczać w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 także koszty poniesione w związku z użytkowaniem samochodu osobowego, który stanowi własność (bądź współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub opiekuna. Podobne zasady dotyczą zresztą i innych rodzajów indywidualnego sprzętu wykorzystywanego stale lub czasowo.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – wydatki nielimitowane

Inna kategoria odliczeń to wydatki nielimitowane. Jak nietrudno zgadnąć, w przypadku tego typu wydatków nie obowiązują żadne limity. Do katalogu stosownych wydatków nielimitowanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 możemy zaliczyć m.in. przystosowanie pojazdów mechanicznych dla osób niepełnosprawnych czy też adaptację i wyposażenie mieszkań dla takich osób. Mowa oczywiście o takich kosztach, które mają na celu to, by mieszkania spełniały potrzeby niepełnosprawnych. Odliczeniom podlegają także płatności na turnusach rehabilitacyjnych czy też zakupy materiałów i pomocy szkoleniowych dla osób niepełnosprawnych.

W ramach katalogu wydatków nielimitowanych można wskazać także na inne opłaty za pobyty w ośrodkach, leczniczych i pokrewnych. Zaliczają się do nich płatności za pobyty w:

 • zakładach lecznictwa uzdrowiskowego;
 • zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, a także leczniczych;
 • zakładach rehabilitacji leczniczej.

Ulga rehabilitacyjna 2022 przysługuje także za rozmaite zabiegi rehabilitacyjne, jak również za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej we wspomnianych ośrodkach.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – inne kwestie podlegające uldze

Wspomnieliśmy już o wielu kwestiach, jednak katalog wydatków nielimitowanych, które podlegają uldze rehabilitacyjnej 2022, jest dużo szerszy.

 1. Można do niego zaliczyć transport osób niepełnosprawnych, w tym taki, który odbywa się przy udziale karetki transportu sanitarnego.
 2. Odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 można także przejazdy środkami transportu publicznego związane z odpłatnością za pobyt i najem pokoju czy na turnusie rehabilitacyjnym i w innych miejscach. czyli w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, na koloniach i obozach dla dzieci niepełnosprawnych czy w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Jakie jeszcze wydatki można odliczyć?

W ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 można także odliczyć:

 • opłaty związane z koniecznością zatrudnienia tłumacza języka migowego;
 • zapłatę dla opiekuna osoby niepełnosprawnej przebywającego na turnusie rehabilitacyjnym z podopiecznym, który należy do pierwszej grupy inwalidzkiej.

Jak więc widać, katalog wydatków nielimitowanych w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 jest naprawdę szeroki.

Ulga rehabilitacyjna 2022 – podsumowanie

Jak widzisz, katalog kosztów podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej 2022 obejmuje wiele rodzajów wydatków poniesionych w celu rehabilitacji osób niepełnosprawnych i opieki nad nimi. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną lub opiekunem osoby niepełnosprawnej, bądź świadom, że możesz w pełni korzystać z tego katalogu jako podatnik i odliczyć poniesione wydatki. Ulga ta przysługuje wielu niepełnosprawnym i stanowi wsparcie. Zakup urządzeń i narzędzi niezbędnych do wykonywania czynności życiowych (a także np. używanie samochodu osobowego) to niemałe koszty. Warto więc sprawdzić, czy przysługuje ci ulga i w ramach rozliczenia rocznego można uniknąć obciążeń podatkowych. Odliczenia stanowią znaczące wsparcie i ułatwienie dla wielu osób dotkniętych niepełnosprawnością.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Justyna Redzik
144 Artykuł(y)

o autorze
Zawodowo zajmuje się copywritingiem i usługami finansowymi. Z wykształcenia jest ekonomistką, ekspertem od prawa w biznesie i zarządzania logistyką. Prowadzi firmę, która zajmuje się doradztwem finansowym, dlatego też w tej tematyce czuje się najlepiej. Jej pasją jest psychologia i szeroko rozumiany handmade.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe grudzień 2022 – czy 11 grudnia sklepy będą otwarte?

Zmiany 2022

Kodeks pracy 2022 – wprowadzone i planowane przez Radę Ministrów zmiany dla pracowników

Zmiany 2022

Koniec umowy a L4 w 2022 roku – prawo pracy o zasiłku chorobowym po rozwiązaniu umowy o pracę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *